Yargı Vali Yardımcısını haklı buldu - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Yargı Vali Yardımcısını haklı buldu

Bu haber 17 Kasım 2016 - 0:02 'de eklendi ve 32 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

 Ankara’dan yayın yapan bir internet gazetesine dayanarak 09.11.2016 tarihinde “FETÖ Soruşturmaları Göstermelik Mi?” başlıklı ve 08.11.2016 tarihinde “Korunan FETÖ’cüler mi Var?” başlıklı iki yazı kaleme aldım.

Peki, ne oldu?

Muğla ve Ege Bölge Temsilciliğini Hayrettin Şaşmaz’ın yaptığı AvazTürk İnternet Haber Sitesi’nin yazılarıma dayanak aldığım yayınlarının dayanaksız olduğu anlaşıldı.

Yani özellikle Bodrum’da FETÖ soruşturmaları göstermelik değilmiş. Korunan FETÖ’cüler yokmuş. Bende sorularımın yanıtını almış oldum.

Tabi Hayrettin Şaşmaz’ı herkes bilmez. Milli Eğitim camiası bilir. O nedenle Hayrettin Şaşmaz’ın münevver yazar Kemal Önekli olduğunu belirtmeliyim…

 

xx           xx           xx

Peki, “FETÖ Soruşturmaları Göstermelik Mi?”, “Korunan FETÖ’cüler mi Var?” sorularımın yanıtını nasıl almış oldum?

Yazılarıma dayanak teşkil eden Avaz Türk haberlerinde adı geçen Muğla Vali Yardımcısı Bayezit Bestami Alkan Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı ile Muğla 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurmuş. Yapılan yayınlarla kişilik haklarına saldırıldığını belirten Alkan, aynı zamanda hakaret, iftira, resmi evrakta sahtecilik yapıldığını ve sahte evrak yayınlandığını ifade ederek, “http;/www,avazturk.com/haber-mugla-valisi-cicek-ten-feto-raporlarında-muğla-il-idare-kurulu-bypass-mi-ediliyor-haberimize-aciklama-19555.html”; “http;/www,avazturk.com/haber-mugla-da-feto-soruşturma-raporunda-yeni-skandal-19943.html”; “http;/www,avazturk.com/haber-mugla-milli-egitim-de-gorulmemis-skandal-hem-feto-ye-hem-de-usulsuz-ihaleler-göz-yummuslar-2006.html” URL adresli haberlere erişimin engellenmesini ve yayının kapatılmasını talep etmiş.

Muğla 1. Sulh Ceza Hakimliği de “erişimin engellenmesine” karar vermiş…

 

xx           xx           xx

Vali Yardımcısı Bayezit Bestami Alkan Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı ile Muğla 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne yaptığı başvurularda şu ifadelere yer vermiş:

20/10/2016 tarihinde internet sitesinde yayımlanan ‘… FETÖ Raporlarında Muğla İl İdare Kurulu Bypass mı Ediliyor?’ başlığı ile başlayan özel haberde, muhakkik olarak tarafımca hazırlanan raporun İl İdare Kurulu’na gönderilmediği, FETÖ soruşturmalarını örtbas etmeye çalıştığım, FETÖ’cüleri koruduğum iddia edilmiş ve adeta bir karalama kampanyası başlatılarak, şahsım bir takım mahallere hedef olarak gösterilmiştir. Haberde ismim Vali Yardımcısı B. A. olarak geçmiştir.

22/10/2016 tarihinde internet sitesinde yayımlanan haberde Muğla Valisi Sayın Amir Çiçek’in 20/10/2016 tarihindeki habere istinaden kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için yapmış olduğu açıklama yayımlanmıştır. Muğla Valisi Sayın Amir Çiçek’in yazısında ‘Dosyanın kül halinde Milli Eğitim Bakanlığı müfettişlerine devredildiği ve soruşturmanın akamete uğratılması gibi bir durumun olmadığı görevi üstlenen muhakkikler hakkında da resen açılan bir soruşturma olmadığı, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına bu açıklamaların internet haber sitesinde yayımlanması’ rica edilmiştir.

Tüm bu açıklamalara ve hassasiyete rağmen 01/11/2016 tarihinde internet haber sitesinde ‘Muğla’da FETÖ Soruşturma Raporunda Yeni Skandal’ başlığında bir haber daha yayımlanmıştır. Önceki yanlış bilgilere yeniden skandal adı verilmiştir. Bununla da yetinilmemiş ve ikinci skandal olarak soruşturma raporunda şüphelilerden İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci’nin adını rapora geçirmediğim iddia edilmiştir. ‘Vali Yardımcısı B. A. Soruşturmaları Manipüle Mi Etti?’ alt başlığı ile devam eden yazıda hakkımda karalama ve hedef göstermeye devam edilmiştir. Yazının devamında ‘Celalettin Ekinci’ye Neden Teklif Getirilmedi?’ başlığı ile başlayan kısımda bir de sahte evrak eklenerek sanki rapordan bir nüshaymış havası yaratılmıştır. Oysa gizli olan bir devlet belgesinin internet haber sitesinde yayımlanması mümkün değildir ve suçtur. Kaldı ki tarafımızca oluşturulan raporda internet sitesinde yayımlanan evrak zaten yoktur. Çünkü evrak internet sitesi yetkilisi şüpheliler tarafından sahte olarak tanzim edilmiş ve servis edilmiştir.

 

xx           xx           xx

Vali Yardımcısı Alkan yargıya başvuru metninde “Basın yolu ile kişilik haklarımın ağır surette zedelendiği hususunda şüphe yoktur. Hakaret ve iftira suçu oluşmuştur.

FETÖ terör örgütüne üye olmak veya destek vermek kapsamında soruşturulan kişileri kayırdığım yönünde oluşturulmaya çalışılan algı ile de hedef gösterildiğime şüphe yoktur. Bu durum başlı başına suçtur.

Devletin resmi belgesi olarak servis edilen, aslında sahte olan evrakın şüpheliler tarafından tanzim edilmesi ve servis edilmesi de ayrı bir suçtur.” diye devam etmiş.

Vali Yardımcısı Alkandayanaksız” haberlere erişimi engelletmiş olduğuna göre ayrıca tazminat ve ceza davaları açar mı bilemem diyeceğim, ama bu öne sürümlere bakılırsa kendisinden yeni hukuki girişimler beklenebilir…

Asıl bildiğim, mahkemenin erişimin engellenmesine karar vermesine rağmen yukarıda URL adreslerini paylaştığımız haberler internet gazetesinin sitesinde yerli yerinde duruyor!

Usul şu: Mahkeme aldığı kararı merkezi Ankara’da olan “Erişim Sağlayıcılar Birliği”ne gönderiyor ve kararı Birlik uyguluyor.

Birlik kararı uygulamış. Ancak yayın kurumu, “Muğla”yı “Mugla” yaparak haberleri siteye yine koymuş.

Bu durumda Vali Yardımcısı Alkan’ın aynı hukuki yoldan bir kere daha geçmesi gerekiyor.

 

xx           xx           xx

Yapılan yayınlarla sadece Vali Yardımcısı Bayezit Bestami Alkan’a değil, İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci ve Maarif Müfettişleri Başkanı Fikret Süren ve Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin’e de haksızlık yapılmış görünüyor.

Korunan FETÖ’cüler mi Var?” başlıklı yazımda internet gazetesinden yaptığım alıntıların yanında BBP Muğla İl Başkanı Harun Akın’ın Bodrum Milli Eğitim Müdürlüğü ile ilgili iddiasına da yer vermiştim.

Bu köşenin takipçileri bilirler; Akın’ın iddiasına göre, birkaç yıl önce Bodrum’un en gözde yerinde Milli Eğitim’e ait arazi Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin’in “ihtiyaç yoktur” diye verdiği rapor sonucu usulsüz bir şekilde Kaymakamlıkça satıldığı öne sürülmüştü…

Ancak öyle değilmiş… Öğrendik ki, satılan Milli Eğitim’e ait bir arazi değil, Bodrum Belediyesi’nce “eğitim alanı” olarak belirlenmiş bir şahıs arazisiymiş…

Arazinin satışı gündeme gelince İlçe Milli Eğitim’den “ihtiyaç yoktur” raporu alınmış…

 

xx           xx           xx

Belli ki BBP İl Başkanı Akın konuyu paylaşmadan önce bir araştırmamış. Olur böyle şeyler. Kaynağına güvenmiştir. Avaz Türk’ün Muğla’daki temsilcisi de kaynağına güvenmiştir. Ancak bir gazete, gazeteci iddiayı ortaya koyarken belgeyi de yanına koyar…

Vali Yardımcısı Bayezit Bestami Alkan internet gazetesinin kendileriyle ilgili yayınları hakkında yargıya başvurusunda resmi evrakta sahtecilik yapıldığını ve sahte evrak yayınlandığını ifade etmiş. Demek ki bazen belgeye de güven yok!

Meslek yaşamımda bizim elimize de bilgi, belge, not sıkıştırmaya kalkanlar olmuştur. Hemen üstüne atlamamışızdır… Sorar, soruşturur, sorgularız. Doğrulatırız…

BBP İl Başkanı Akın birkaç gün önce MSKÜ Yönetimi ile ilgili de iddiada bulundu. Herhalde elinde bilgi olduğu kadar belgede vardır… (!)

 

xx           xx           xx

Vali Yardımcısı Bayezit Bestami Alkan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmasının Muğla’da büyük bir hassasiyet içinde yapıldığını, aynı hassasiyetin basın tarafından da gösterilmesinin yararlı olacağını söyledi. Bunu söylerken basın için bir genelleme yapmadığını da belirten Vali Yardımcısı Alkan şöyle devam etti:

Süreç devam ediyor. Süreçle ilgili her adımda basına bilgi verilmesi beklenmemeli. Soruşturma tamamlanır, sonuç açıklanır. Soruşturmanın gizliliği diye bir şey vardır. Bodrum ile ilgili yapılması gereken ne varsa yapıldı, yapılıyor. Bizi aşan dosyalar ilgili bakanlığa gönderildi. Öyle kapanan dosya yok. Hal böyle iken görevimizi yapmadığımıza dair yapılan yayınları gayri ciddi ve kasıtlı buluyorum. Herhangi bir soruşturmayı akamete uğratmamız söz konusu olamaz. Ancak kasıtlı yayınlar akamete uğratıcı olabilir, ama buna göz yummayız.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets