KOAH hastalığına dikkat çekti - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

KOAH hastalığına dikkat çekti

Bu haber 16 Kasım 2016 - 0:12 'de eklendi ve 9 views kez görüntülendi.

koah-hastaligina-dikkat-cektiMuğla Halk Sağlığı Müdürü Uzm. DR. Mustafa Nuri Ceyhan 16 Kasım Dünya KOAH Günü olması nedeniyle bir basın açıklaması yayınlayarak ‘KOAH olabilirsiniz dikkat’ dedi.

Haber Merkezi

Muğla Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan 16 Kasım Dünya KOAH Günü olması nedeniyle bir basın açıklaması yayınlayarak “KOAH olabilirsiniz dikkat” dedi. Yayınladığı açıklamada bu yıl Dünya KOAH Günü sloganının “Bilerek Nefes Al” olarak belirlendiğini ifade eden Ceyhan, hastalığın teşhisi, tedavisi ve hastalıktan korunma yolları ile ilgili bilgi verdi. Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan, Akciğer Hastalığı’nın (KOAH) önemli bir  küresel halk sağlığı sorunu olduğunu belirterek, “Mesleki zararlı gazlar, tanecikler (mikro parçacık) solunması. Etkin biçimde sigara kullanımı, hava kirliliği, genetik, akciğerlerdeki hava yollarının daralması ile kendini gösteren önlenebilir  kronik bir hastalıktır” dedi.

Geç tanıda tedavinin imkansız olduğunu ifade eden Ceyhan, tüm dünyada 300 milyon KOAH hastası bulunduğunu ve 40 yaş üstünde ortalama olarak her 10 kişiden birinin KOAH’lı olduğunu söyledi.

Mustafa Nuri Ceyhan, “KOAH günümüzde kalp hastalıkları ve inmelerden sonra üçüncü en sık  ölüm nedenidir. Hastalığın sinsi ilerlemesi nedeniyle hastaların çoğu ileri evrelerde tanı almakta ve bu gecikme hastalık tedavisini imkansız hale  getirmektedir. Ülkemizde yüksek sigara içme oranları ve kırsalda biyoyakıtın  bilinçsizce kullanılması nedenleriyle, KOAH sık görülen ciddi bir halk sağlığı  sorunudur” dedi.

Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan birçok hastalığın gelişimini hızlandırabildiğini ifade ederek açıklamasına şöyle devam etti:

“KOAH’ın sadece akciğerle sınırlı bir hastalık  olmadığını kaydederek, “KOAH sistemik bir hastalık. Pek çok organda ve sistemde  tahribata neden oluyor. Örneğin Kötü beslenmeyle birlikte ortaya çıkan aşırı düşkünlük ve zayıflık halini (Kaşeksi) tetikleyebilir, depresyon ve sinir sistemi sorunları ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra kalp hastalıkları, diyabet, uyku apnesi  gibi birçok hastalığın gelişimini hızlandırabilir. Hastalığın erken tanı ile ortadan kaldırılabileceğini hatırlatmak istiyorum. En önemli önlem de KOAH’a neden olan risk faktörlerinin ortadan  kaldırılmasıdır. Yani başta sigara olmak üzere diğer zararlı etkenlerden uzak  durulması gerekiyor.” Egzoz dumanının büyük bir risk oluşturduğunu ifade eden Ceyhan, “Sanayi işçilerinin zararlı kimyasalları, tozları solumaları KOAH’a neden olabiliyor. Bu işçilerin aynı zamanda yüzde 60’ı sigara kullanmaktadır. Bu  da riski artırıyor” dedi.

İnsanlar hastalıklarının farkında değiller

Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan hastalığın tanısı için 40 yaşın üzerindeki vatandaşların her yıl nefes testi yaptırması gerektiğini belirterek, “Hastaların 3’te 2’sinin KOAH olduğunu  bilmediğini ve genel olarak ileri evrede teşhis edildiğine dikkati çekerek, KOAH’ı 4 evre olarak sınıflandırıyoruz. Son yaptığımız araştırmada takip  ettiğimiz hastalarımızın yüzde 35’i evre üç ve evre dörtte tanı aldı. İnsanlar  hastalıklarının farkında değiller. Çünkü KOAH’ın belirtisi olan öksürük ve balgam  çıkarmayı sigara içmenin doğal bir sonucu olarak kabul ediyorlar. Sigara ve diğer risk faktörlerinden uzak durulmalı. KOAH tedavisinde  kullanılan ilaçların hiçbiri sigara kullanımı sürdükçe hastalığı yavaşlatmıyor. İlaçlar rahatsız olan vatandaşlarımızın nefes darlığı şikâyetlerini hafifletiyor sadece. Tedavi süresince  ilaçların düzenli kullanımı esas olmalı. Hastaların düzenli olarak kontrole  gitmesi gerekiyor” dedi.

Son olarak KOAH’ın bir akciğer hastalığı olduğunu söyleyen Ceyhan, tedavi süreci ile bilgi vererek açıklamasına şunları ekledi, Tanı konulduktan sonra KOAH’ın evrelendirilmesi sonucunda sigaranın bırakılmasının yanı sıra benzer risk etkenlerinin azaltılması gerekmektedir. Bu nedenle KOAH tedavisinin temelini sigarayı bırakmak oluşturur. Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımız bunun için Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı kuruluşlar olan Toplum Sağlığı Merkezleri, Aile Sağlığı Merkezleri ve Aile Hekimliği Birimlerinde ki sigara bırakma poliklinklerine başvurarak yardım alabilirler. Bilerek nefes alın, nefesinizin kıymetini bilin, sağlıkla kalın.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets