Milas Hoca Mukbil Zaviyesi Kitabesi - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Milas Hoca Mukbil Zaviyesi Kitabesi

Bu haber 15 Kasım 2016 - 0:03 'de eklendi ve 28 views kez görüntülendi.
Namık Açıkgöz
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

namik-hocanin-kosesine-konacakProf. Dr. Namık Açıkgöz

Zaman zaman sizlere Muğla yöresindeki kitabeleri aktarmak istiyordum. Bugüne kadar Muğla merkezden, yani şimdinin Menteşe İlçesi’nden (Merkeze Menteşe adının verilmesine hâlâ muhalifim. İl adı Menteşe olur, merkez gene Muğla olarak kalırdı. Bu daha doğruydu.) birkaç kitabe aktarmıştım. Şimdi de Menteşe Beyliği’nin merkezi olan Milas’tan bir kitabe aktarmak istiyorum.

Ele alacağım kitabe, Hoca Mukbil zaviyesine ait bir kitabe ve 1375-1376 yıllarına ait.

Gariban kitabe, başka bir kitabe peşinde koşarken Muğla Müzesi bahçesinde çıktı karşıma. Mermeri sağlam ama metnin okunması zor idi. Biraz uğraşarak metni yeni harflere aktardık.

Metin şöyle:

Bismillahirrahmanirrahim

Benâ hâzi’z-zâviyeti’l-mübârek

Ebu’l-hayrât ve ma’denü’-hasenât

Hâce Mukbil sene fî seb’a ve seb’în ve seb’ami’e

Günümüz Türkçesi ile şöyle:

Bismillahirrahmanirrahim

Bu mübarek zaviyeyi

hayrat babası ve hasenat maden ocağı

777 senesinde Hoca Mukbil bina etmiştir.

Hoca Mukbil, Menteşe Beyliği Milas’ının önemli manevi şahsiyetlerinden biridir. 1562 yılına ait 338 numaralı evkaf defterinde, cami ve zaviyenin vakıf kayıtları bulunmaktadır. Mesela bu vakf defterinin 60.ve 61. sayfalarında  Hoca Mukbil Camii’ne ait şu vakıf arazilerinin bulunduğu kayıtlıdır: Başdeğirmen’de iki değirmen, Yusufça deresinde bir bahçe, Mamalus köyünde üç parça arazi, Kavak’ta bir bağ, Teküranbarı köyünde bir arazi, Nusret Pınarı’nda bir değirmen, Nusret pınarında bir ev, Kaba Menkeş, Kırcağız, Acısu, Budamya ve Kirişli Beli’nde ve Suçam’da birer parça arazi, Başdeğirmen’de 2 parça arazi, Hisaraltı’nda bir bademlik.

Vakıf kayıtlarında vakıf görevlilerine ve imam, müezzin ve kayyum gibi görevlilere verilecek ücret de belirlenmiştir. Mesela vakıf mütevellisine yılda 360, hatibe 360, imama 540, müezzin ve kayyuma 360, hafız ve öğretici (muarrif) 180 akçe ücret verilmektedir. Camiin aydınlanması ve hasır için 35 akçe harcanmaktadır. Aynı vakıf defterinin 64. sayfasında da giderler kayıt altına alınmıştır.

Milas’taki başta Firuz Bey Camii olmak üzere, Hacıilyas Camii, Ahmet Gazi (Ulucami) Camii, Ağa Camii gibi camilerin yanında Hisarbaşı tepesindeki Hoca Mukbil (Belen Camii) Camii’nin kitabesinin de kültür envanterine girip yörenin zenginliğinde yer alması lazım. Kitabeler bir yerin hem nüfus hem nüfus hem de tapu kâğıdıdır; bunlara sahip çıkmak şart.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets