“Kılıçdaroğlu Taksim’e mi Çıksın?” - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

“Kılıçdaroğlu Taksim’e mi Çıksın?”

Bu haber 15 Kasım 2016 - 0:01 'de eklendi ve 22 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

 Hafta sonunda Muğla Basını olarak Vali Amir Çiçek ile Öğretmen Evi’nde düzenlenen kahvaltıda bir araya geldik. Bu tür toplantıları ve meslektaşlarımı özlemişim. Bir yılda yeni katılımlar olmuş, hiç birini tanımıyorum. İnşallah Allah zaman verir tanışırız.

Bekir Tosun, Cem Kaytan, İsmail Atasever, Kazım Tokuç, Mustafa İnci, Hasan Telli, İlkay Yıldız, Baki Gencel, Yelda Şah Gökcan, Süleyman Akbulut, Kenan Gürbüz ve İbrahim Ergin ile kavuşmak güzeldi…

İbrahim Ergin beni yol (dış) kapıda karşılayarak “Bu halinle sende mi geldin?” dedi. Güldüm, “Ben düşmeden öncede bu halimle gelirdim.” dedim.

Özlemişim…

 

xx           xx           xx

Kahvaltıda Muğla’da da devam eden FETÖ operasyonları süreci, SİT Alanlarının yeniden değerlendirilmesi ve turizm konuları ele alındı.

Vali Amir ÇiçekBizim için FETÖ ne ise DEAŞ, PKK ve diğer terör örgütleri de odur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yıkmak isteyen her türlü terör örgütüyle mücadelemizi dün nasıl yapıyorduysak bugünde aynı şekilde bu mücadeleye devam ediyoruz.” derken FETÖ operasyonları ile ilgili bilgilendirmesi sırasında Mardin Derik‘te teröristlerce şehit edilen kaymakam Muhammed Fatih Safitürk’ü anarken heyecanlandı… Terör örgütleri için “Allah hepsinin belasını versin” dedi…

SİT alanları ile ilgili kaygıların yersiz olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Uğur Şeren, bu konuda tartışılanın kesinleşmiş planlama olmadığını belirterek, “Büyükşehir Belediyesi’nden sızdırılan taslak tartışılıyor” dedi.

Bu konulara yine döneceğiz…

 

xx           xx           xx

Bir ara AK Parti Milletvekili Nihat Öztürk’ün Danışmanı Kenan Gürbüz yanıma geldi. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Zaman Gazetesi’ne verdiği ilanlarla ilgili Vali Çiçek’e soru soracağını söyledi. “İyi olur” dedim. Bana söyleme ihtiyacını neden duymuş olabilir anlayamadım. Yerine gittiğinde turizmle ilgili soru sordu! Şaşırdım…

O gün beni CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir de şaşırttı. Kahvaltı sona erdikten sonra eve dönünce o günkü köşe yazımı takipçilerimle paylaşmak üzere internete girdim.

Nurettin Demir 11 Kasım da tivıtır hesabında Gazeteci Yazar Yalçın Bayer‘in aynı gün Hürriyet‘te çıkan yazısından esinlenerek “Kılıçdaroğlu tek başına Taksim’e mi çıksın?” diye soran paylaşımda bulunmuş. Soruya yanıt verecektim, “Şimdi bunlar vereceğim yanıt nedeniyle beni disipline verirler” diye vazgeçtim… (!)

 

xx           xx           xx

Merak edip Nurettin hocanın paylaşımının uzantısına baktım. Bir daha şaşırdım.

Geçen sene Zaman Gazetesi’ne 19 Mayıs’ta, 29 Ekim’de, Ramazan Bayramı’nda kutlama ilanları veren Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün bu 10 Kasım’da Zaman Gazetesi’ne ve ötekilerine “Atatürk’ü anma ilanı” vermediğinin farkına vardık.

Nasılsa dikkatimizden kaçmış, Zaman Gazetesi’ne 2015’in 10 Kasım’ında da anma ilanı verilmemiş!

Parasızlıktan mı dersiniz? Yılsonu yaklaşıyor ya… Belki de ekonomik darboğaza girmişlerdir diyeceğim, ama Ankara yerel yönetimleri parasız bırakmıyor… (!)

Kahvaltıda AK Parti MKYK Üyesi Yelda Gökcan 2017 turizm sezonu öncesi Antalya’dan sonra Muğla’da Kültür Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın da katılacağı “Turizm Çalıştayı” yapılacağını müjdelerken, AK Parti Milletvekili Nihat Öztürk’ün Basın Danışmanı Kenan Gürbüz de Milletvekilleri Hasan Özyer ve Nihat Öztürk’ün girişimleri sonucu “Turizm Altyapısı” çalışmaları için yerel yönetimlere toplam 8 milyon TL ödenek çıkarıldığının müjdesini verdi…

 

xx           xx           xx

Haber, ben bu yazıyı kaleme alırken internete ve epostalarımıza düştü.

Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve 10 Kasım günü açılışını Orman ve Su İşleri Bakanı Bakan Veysel Eroğlu‘nun yaptığı “9. Ege İlleri Türkiye Tanıtım Günleri”nde Menteşe Belediyesi standı ziyaretçi akınına uğramış. MUTSO da Muğla Saraylısı, Muğla Beyazı Mermeri, Muğla Köftesi, Muğla Tarhanası, Dalyan Narı, Ortaca Limonu, Datça Nurlu Bademi, Ula Sarımsağı, Gökova Susamı, Kavaklıdere Cevizi’nden oluşan coğrafi ürün başvurusu yaptığı 10 ürünü tanıtmış. Belli ki amaca ulaşılmış. Ne güzel…

Bir de 10 Kasım’da açılış yapılmamış olsaymış daha güzel olacakmış…

 

xx           xx           xx

Ankara AKM’de dört gün süren etkinliğin açılışının 10 Kasım’da yapılmış olması bu sene Ege illeri ev sahibi Muğla olduğu için üzüntü duydum. Kahvaltıda “Sizce de manidar değil mi?” diye sordum.

Yelda Gökcan’dan organizasyonun MEÇEV tarafından gerçekleştirildiğini, AKM’nin aynı zamanda AK Parti Muğla Milletvekili adaylarından olan MEÇEV Başkanı İsmail Baykal’ın ayarlandığını öğrendik. Baykal, 11’inde Ankara’da bürokrat kalmaz diye açılış için 10 Kasım’ı öngörmüş…

Vali Amir Çiçek ise AKM’de boş gün bulmanın zorluğunu anlatarak İsmail Baykal’ı savunmaya çalıştı, ama bence 10 Kasım da açılış hoş olmamış…

Tabi bir bakanın Ege illeri milletvekillerinin, valilerinin ve belediye başkanlarının açılışa katıldıkları göz önüne alınırsa bana da söz düşmez!

 

xx           xx           xx

CHP Lideri Kılıçdaroğlu 10 Kasım’da Cumhuriyet Gazetesi’ni ziyaret etmemiş olsaydı aynı gün AKM’de CHP’li Menteşe Belediyesi’nin standını ziyaret eder miydi bilmiyorum. Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş acaba Cumhuriyet Gazetesi’ni ziyaret eder mi?

İşte bu sorunun yanıtı kolay; Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ziyaret ederse O da eder…

Yalçın Bayer, “Kılıçdaroğlu tek başına Taksim’e mi çıksın?” başlıklı yazısında Kılıçdaroğlu’nun Cumhuriyet’i ziyaretini değerlendirirken “Cumhuriyet’e 220 (CHP’li) belediyeden Ataşehir, Beşiktaş, Hatay, Bakırköy, Nilüfer, Çanakkale,  Kartal, Mudanya, Yalova, Keşan ve Kepez gibi belediyelerin Ata’yı anma için ilan vermeleri yetmiyordu.” demiş…

 

xx           xx           xx

CHP Milletvekili Demir’in 11 Kasım’da paylaştığı Yalçın Bayer imzalı yazı oldukça ilginç. Usta yazar CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun 10 Kasım’da Cumhuriyet’e yaptığı ziyareti konu etmiş. İsterseniz yazıyı bulur okursunuz. Ama Yalçın Bayer’in bazı ifadelerini sizinle paylaşmak isterim.

Kılıçdaroğlu’nu Cumhuriyet’in önünde 2 bin kadar CHP’li karşılamış. Sayıyı çok az bulan Yalçın BayarKılıçdaroğlu Cumhuriyet’e verdiği güçlü desteği bir kez daha gösterdi. Kılıçdaroğlu’nu, CHP’nin çağrısı üzerine Cumhuriyet’in önünde 2000’e yakın bir topluluk karşıladı. Bu sayı daha kalabalık olmalı ve güçlü mesajlar vermeliydi.” diyerek değerlendirmesini şöyle sürdürmüş:

CHP’nin 39 ilçe örgütü (İstanbul’da) var. Bu tepki çok zayıf kaldı. Cumhuriyet’in önünde gücünü gösteremeyen meydanlarda ne yapacak? Hayri İnönü (İsmet İnönü’nün torunu Şişli B. Başkanı), Şükrü Genç’in (Sarıyer B. Başkanı) dışında belediye başkanı yoktu kendisiyle (Kılıçdaroğlu ile) birlikte gelen. Nedense bazı belediye başkanları ‘tepkili’ etkinliklere katılmaktan çekiniyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’de ‘tepkili’ olmaz da “çekinen başkanlardan” olabilir mi? Bu “çekingenlik” ile 10 Kasım’da anma ilanı vermemenin ilişkisi ne olabilir?

 

xx           xx           xx

Cumhuriyet yazarı, araştırmacı Prof. Emre Kongar, son kitabı “Yazarlar, Eleştiriler, Anılar” da (Remzi Kitabevi), Orhan Pamuk’un 2002’de yayınlanan ‘Kar’ adlı romanını 15 Temmuz üzerinden eleştirmiş. Pamuk’u bir bakıma ihanetle suçlamış.

Geçtiğimiz günlerde Almanya Cumhurbaşkanı Gauck tarafından kabul edilen Can Dündar’a yine Almanya tarafından pasaport verildi. Dündar’a ardından Fransa‘da Paris Belediyesi‘nce fahri hemşerilik verildi. Buna karşılık Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay gözaltına alınıp, belki de tutuklanabileceğini bile bile yurt dışından İstanbul’a geldi… Herkes Can Dündar değil…

Son zamanlarda “Zamanın ruhu” diye bir kavram çok sık kullanılıyor. Bana sanki “Zamanın ruhu” korku ile ihanetin karışımı gibi geliyor. Bize de “ihanet içinde” olan ile “korku içinde” olanı ayırabilmek kalıyor…

Kılıçdaroğlu tek başına Taksim’e mi çıksın?” sorusuna gelince, halkın içine çıksın yeter…

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets