Tüm İlçelere Doğalgaz - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Tüm İlçelere Doğalgaz

Bu haber 12 Kasım 2016 - 0:01 'de eklendi ve 735 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

 Hala doğal gaza kavuşamadık.

Evet, doğal gaz kavga dövüş Muğla’ya geldi, ama bizim apartmana gelmedi.

Ne demiş Nasrettin Hoca:

Ne zaman hanım öldü, o zaman küçük kıyamet. Ne zaman ben öldüm, o zamanda büyük kıyamet.

Bizimki de o hesap. Yani ne zaman doğalgaz ile ısınmaya başladım, o zaman Muğla’da doğalgaz var diyebilirim.

Ne zaman diyebilirim, onu da bilmiyorum. Çünkü kimse bilmiyor. Doğalgaz yatırımını yapan firma adeta bir gizli örgüt gibi… Kimse ile ilişkileri yok. Sadece Menteşe Belediyesi ile ilgililer. Onlarda bir şey bilmiyorlar… Var mı elinde şebeke döşemesi ile ilgili bir plan olan?

 

xx           xx           xx

Akmercan Muğla Doğalgaz Bölge Müdürü Serdar Kaplanoğlu ile en son konuşan gazeteci hala ben miyim bilmiyorum. Kendisi ile geçen Mayıs ayında görüştüğümüzde, programlarında olmadığı halde 2016-2017 kışında doğalgaz ile ısınabileceğimizi söylemişti, ama biz ithal kömürle ısınmaya devam ediyoruz!

Yok hayır, niyetim Akmercan Muğla Doğalgaz’ı eleştirmek değil.

Ne de olsa program meselesi…

Zaten Serdar Kaplanoğlu ile görüşmemizi 31.05.2016 tarihinde kaleme aldığımda yazıma “Doğalgaz 2017’de Orhaniye’de” başlığı atmıştım.

Kaplanoğlu’nun o zaman verdiği bilgilere göre, 3. Etap Şebeke tesisi için Menteşe Belediyesi ile protokol yeni imzalanmıştı. Protokole göre Muslihittin ve Emirbeyazıt’taki çalışmalar tamamlanacak; Programda olmadığı halde TOKİ Evleri doğalgaza kavuşacaktı. Çünkü Muğla ValiliğiTıp Fakültesi kendi binasında eğitime başlıyor.” diye oraya da bağlantı yapılması ricasında bulunmuş.

 

xx           xx           xx

Rica yerine getirildi.

Protokolde yer almadığı ve sırası gelmediği halde TOKİ’de oturanlar Tıp Fakültesi öğrencileri sayesinde neredeyse herkesten önce doğalgaza kavuşmuş oldular.

Bu arada Muğla Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden MUSKİ geçenlerde zar zor tamamlamayı başardığı Zihni Derin Caddesi uygulamasını başlattı. Hazır cadde kazılmışken Akmercan Muğla Doğalgaz ekipleri de girdi caddeye…

Aslında Akmercan Muğla Doğalgaz ekipleri Zihni Derin Caddesi’ne girerken bir bakıma Orhaniye Mahallesi’ne de girilmiş oldu!

Peki Orhaniye Mahallesi’ne gerçek anlamda ve öteki mahallelere, Ula’ya ne zaman girecekler?

Bu sorunun yanıtını herkes merak ediyor…

 

xx           xx           xx

Konuyu geçenlerde köşe komşum İsmail Atasever de ele aldı.

O da Emirbeyazıt Mahallesi’nde oturuyor. Benim Orhaniye Mahallesi’nde hala doğalgaz beklediğim gibi O da bekliyor olabilir.

Ömrümüz beklemekle geçiyor!

İsmail AtaseverGecikme Olsa da” başlıklı yazısında “Yine de genel kanaat, çalışmaların bir süre sonra erteleneceği. Doğal olarak 2017 yılı Mart ayının sonuna kadar.” ifadesinde bulunmuş.

Kış geldi. Muhtemelen önümüzdeki Mart ayı sonuna kadar çalışmalara ara verilir. Kim bilir hem İsmail Atasever hocam, hem ben 2017-2018 kışında doğalgaz ile ısınıyor olabiliriz…

Hem daha Emirbeyazıt Mahallesi’nde Vali Konağı’nda bile doğalgaz yok!

 

xx           xx           xx

İsmail Atasever hocam köşe yazısında şöyle devam etmiş:

Şayet bir sorun olmazsa bu kez yarım kalan Muslihittin ve Emirbeyazıt Mahalleleri’nde doğalgaz çalışmaları bitirilecek. Ardından sıra Muğla’nın en büyük mahallelerinden Orhaniye yerleşim birimine gelecek demektir.

İnşallah… Diline yağlar, ballar hocam…

Hocam ardından şu ifadelerde bulunmuş:

Tabi aynı mahallenin tamamlanmasıyla iş bitmiş olmuyor. Geride daha iki büyük ve önemli merkez var. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin konuşlandığı Kötekli Mahallesi. Yanı sıra aynı mahalle sınırları içerisinde yer alan TOKİ evlerinin konuşlandığı iskan merkezi. Hiç şüphe yok ki söz konusu bu mahalleler, Muğla’nın en büyük yerleşim birimlerinden olduğu için çalışmalar zaman alacaktır.

Hocam dert etme, TOKİ Evleri aradan çıktı.

 

xx           xx           xx

Görüldüğü gibi İsmail Atasever hocamda da yok bir program.

Kimsede yok…

Gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerekse Başbakan Yıldırım, hangisi olursa olsun nerede bir temel atma törenine katılsalar yüklenici firma ile pazarlık yaparlar. Temeli atılan iş 2 yılda tamamlanacaksa, “Bir buçuk yıl” derler ve öyle olur…

Bizim sorunumuz galiba bu. Muğla’nım doğalgaz projesinin temel atma törenine Cumhurbaşkanı veya Başbakan katılmadı. Aslına bakarsanız bir temel atma töreni de yapılmadı. Belki de yapıldı da bizim haberimiz olmadı.

İsmail Atasever hocam il merkezinin büyük mahallelerini dert ediniyor. Dün proje Muğla il merkezi ile Yatağan, Ula şehir merkezlerini ve Bayır’ı kapsıyordu. Şimdi ise tüm Muğla ilini kapsıyor.

Anlayacağınız tam bir “yılan hikayesi” ile karşı karşıyayız…

 

xx           xx           xx

Akmercan Muğla Doğalgaz firması lisansını 20 Haziran 2013 tarihinde almıştı. Bu lisansa göre Menteşe, Yatağan, Ula ilçesi şehir merkezleri ve Bayır Mahallesi’nde doğalgaz yatırımı gerçekleştirebiliyorlardı.

Muğla Büyükşehir statüsüne geçince işler değişti. Bakanlar Kurulu 22 Ekim 2016’da bir karar aldı. Alınan karara göre nüfusu 20 Bin ve üzeri olan ilçelere doğalgaz hattını BOTAŞ götürecek ve dağıtımını oradaki lisans sahibi firma yapacak.

BOTAŞ projesini yaptıktan sonra hat çekilince nüfusu 20 binin üzerinde olan ilçelerde Akmercan Muğla Doğalgaz firması çalışmalara başlayacak.

Henüz adım atılmamış olan Ula da bu ilçelerin içinde mi yer alacak yoksa yeni ilçelere göre önceliğini koruyacak mı bilmiyoruz. Muhtemelen öncelikli olacaktır.

Bildiğimiz ise Muğla’nın bütün ilçeleri, kaç yıl sonra olur işte onu da bilemiyoruz, ama doğalgaza sahip olurken Kavaklıdere olamıyor

 

xx           xx           xx

TÜİK tarafından açıklanan Muğla’nın 2015 yılı nüfus oranlarına göre ilçelerimizin nüfus dağılımları şöyle:

Menteşe ilçesi 105 bin 860, Bodrum 155 bin 815, Dalaman 37 bin 406, Datça 20 bin 029, Fethiye 147 bin 703, Kavaklıdere 10 bin 759, Köyceğiz 34 bin 363, Marmaris 89 bin 630, Milas 132 bin 437, Ortaca 45 bin 875, Seydikemer 61 bin 019, Ula 23 bin 618 ve Yatağan 44 bin 363.

Rakamlarda görüldüğü gibi Datça 30 kişi ile doğalgazı hak etmiş durumda. Kavaklıdere 10 bin 759 nüfus ile doğalgazdan yararlanamıyor. Oysa Datça’da doğalgaz olsa da olur, olmasa da olur… Zaten yüklenici firma için Datça ve benzeri yerler cazip olmayacaktır. Buna karşılık bu yeni gelişme Milas, Köyceğiz, Dalaman, Fethiye, Seydikemer ve Ortaca için iyi oldu. Özellikle Marmaris’te sitelerde ve bazı otellerde taşıma doğalgaz tüketildiğini biliyoruz. Muğla’nın en büyük hayallerinden biri olan “12 ay turizm”in gerçekleşmesi içinde doğalgaz ile ısınmanın katkısı olacaktır.

 

xx           xx           xx

Ama ben Kavaklıdere’nin de doğalgaz ile ısınacağına inanıyorum.

Bunun yolu nüfusu arttırmaktan geçiyor.

BOTAŞ ve yüklenici firma “yeni hak eden” ilçelerimizi doğalgaza kavuşturuncaya kadar Kavaklıdere gerekli nüfus artırımını sağlayacaktır!

Çünkü başta Datça olmak üzere Bodrum, Ortaca ve Fethiye’ye 10 yıldan önce doğalgaz götürülemeyecektir.

Bu noktada üstlenici firma için çok tembel ve yavaş diyeceğim ama diyemiyorum. Çünkü firmanın biran önce doğalgazı bağlayıp para kazanmaya başlamak istemediğini söyleyemeyiz…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets