Valiliğin FETÖ Açıklaması - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Valiliğin FETÖ Açıklaması

Bu haber 11 Kasım 2016 - 0:01 'de eklendi ve 19 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

 Vali Amir Çiçek oldukça hızlı davrandı.

Önceki günkü “FETÖ Soruşturmaları Göstermelik Mi?” başlıklı yazıma yazının çıktığı gün (9 Kasım 2016) yanıt verdi.

Dün Büyük Önder Atatürk’ün ebediyete intikalinin 78. yıldönümüydü. Özlemle ve saygıyla bir kere daha ulusça andık. Bende köşemden anmaya çalıştım…

O nedenle Vali Çiçek’in açıklamasını paylaşmayı bu güne bıraktık.

 

xx           xx           xx

İnternet gazetesi Avaz Türk’ün Muğla’da devam eden FETÖ operasyonları ve Bodrum’da öğrenci taşıma ihalesi ile ilgili iddialarına dayanarak kaleme aldığımız yazıda, söz konusu internet gazetesinin “Muğla genelinde yürütülen göstermelik FETÖ soruşturmalarıifadesine de yer verip,Muğla’da göstermelik yürütülen FETÖ soruşturması var mı?” diye sormuştuk.

İnternet gazetesinin haberine dayanarak iki gün üst üste 08.11.2016 tarihinde “Korunan FETÖ’cüler mi Var?” başlığı ve 09.11.2016 tarihinde “FETÖ Soruşturmaları Göstermelik Mi?” başlığı ile çıkan yazılarıma şöyle nokta koymuştum:

Muğla’da göstermelik yürütülen FETÖ soruşturması var mı? Yanıt bekliyoruz. Vali Amir Çiçek’in bu garip iddialarla ilgili gerekeni yapıp, bizleri ve dolayısıyla kamuoyunu aydınlatacağına hala inancımız var…

 

xx           xx           xx

Vali Çiçek konusunda yanılmamışım. Gerekenler yapılmış ve yapılıyormuş…

İşte iki yazıma değil, iki yazımdan ikincisine Vali Amir Çiçek imzası ile gazetemizin “Yazı İşleri Müdürlüğü”ne gelen yazılı açıklama:

Gazetenizin 9 Kasım 2016 tarihli sayısında Köşe Yazarı Özcan Özgür tarafından ‘Özgürce’ adlı köşede kaleme alınan ‘FETÖ Soruşturmaları Göstermelik mi? ’ başlıklı köşe yazısına istinaden kamuoyunun doğru bilgilenmesi adına Valiliğimizce aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

Başta FETÖ/PYD yapılanması olmak üzere yasa dışı yapılanmalarla ilimiz genelinde ilgili kararlı bir mücadele verilmesine rağmen kamuoyunda bu mücadele sürecinin yeterli olmadığı kanaati uyandıracak ifadeler içeren yazınız tarafımdan üzüntüyle karşılanmıştır.

İlimizde gerek kamu gerekse sivil hayatta FETÖ/PYD örgütüne üyeliği irtibatı olduğu iddia edilen veya bu örgütle bağlantısı olduğu tespit edilen kişilerle hem adli hemde idari yönden inceleme ve soruşturma yapılarak, bu yasadışı yapıyla operasyonun başladığı ilk günden beri etkin bir şekilde mücadele edilmektedir.

Başka bir kaynağa dayandırılarak kaleme alınan köşe yazınızdaki özellikle Milli Eğitim Müdürlüğü hakkındaki iddialarla ilgili Bakanlık Maarif Müfettişleri tarafından inceleme ve soruşturma başlatılmıştır. Soruşturmanın devam etmesi sebebiyle soruşturmanın içeriğini paylaşmak mevzuatı gereği uygun değildir.

Soruşturmanın sürecinin tamamlanmasının ardından çıkacak sonuca göre adli ve idari yönden gereğinin yapılacağını bildirir, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için açıklamamızın köşenizde yayımlanması hususunda gereğini rica ederim.

 

xx           xx           xx

Valilikten gelen yazılı açıklamada, yazımın üzüntüyle karşılandığı belirtiyor, ama galiba biraz da kızgınlıkla karşılanmış…

Öyle ki yazılı açıklamayı benim yayınlayacağım bilindiği halde açıklama Yazı İşleri Müdürümüze gönderilmiş.

Açıklamayı okuduktan sonra benzer bir açıklama onlara da gönderildi mi acaba diye internette Avaz Türk’ün sitesini taradım. Açıklama onlara da yapılmış, ama Vali beyin üzüntü duyduğu belirtilmemiş. İnternet gazetesinin yayınları takdir edilmiş…

Ancak ben Vali beyin bize olan farklı yaklaşımına üzülmedim. Kızmadım da. Herkes işini yapıyor. Hem bizim üzmek, kızdırmak gibi bir hakkımız olmadığı gibi; üzülmek, kızmak gibi bir hakkımız da olamaz! İşimize bakarız…

 

xx           xx           xx

Vali Amir Çiçek’in internet gazetesinde “Muğla Valisi Amir Çiçek: ‘FETÖ’ye nefes aldırmamak için Yasal yetkilerimizi en üst seviyede kullanıyoruz’” başlığı ile haberleştirilmiş açıklaması da şöyle:

AVAZTURK’e açıklamada bulunan Muğla Valisi Amir Çiçek, AVAZTURK’ün FETÖ’ye karşı mücadelesini taktirle karşıladığını, sitemizde yer alan haberlerde ki iddialara dair yeni incelemeler başlattıklarını söyledi. Vali Çiçek, FETÖ’ye nefes bile aldırmamak için yasal yetkilerini en üst seviyede kullanmaya çalıştıklarını belirtti.

AVAZTURK’ün bir süredir Muğla’da FETÖ ile mücadele sürecinde yaşanan aksaklıklara dair yaptığı yayınlar ses getirdi. Muğla Valisi Amir Çiçek, bu iddialara dair yeni bir inceleme başlattıklarını söyledi.

Avaztürk’ün FETÖ ile mücadelesini taktirle karşıladığını belirten Muğla Valisi Amir Çiçek ‘FETÖ yapısı ile ilgili haber ve fikir yazılarının ilimizle ilgili kısımlarını ayrı bir dikkatle takip ediyoruz’ dedi. Avaztürk’ün gündeme getirdiği ve FETÖ’ye ait televizyonlarda program yapan Hümeyra Hub isimli öğretmeni haberimiz sonrasında derhal açığa alıp yasal işlem başlattıklarını da söyleyen Vali Çiçek, ‘FETÖ ile ilimizde tüm alanlarda güçlü ve dikkatli bir mücadele yürütüyoruz’ dedi.

 

xx           xx           xx

Valilikten gelen yazılı açıklama “Özcan Özgür tarafından ‘Özgürce’ adlı köşede kaleme alınan ‘FETÖ soruşturmaları göstermelik mi?’ başlıklı köşe yazısına istinaden kamuoyunun doğru bilgilenmesi adına valiliğimizce aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.” diye başlaması bende üzüntü yaratmadı, şaşkınlık yarattı…

Geçen Salı ve Perşembe günleri bu köşede yer alan yazılarımda sorulan sorular halkın aydınlatılması için sorulmuş sorulardır.

Ancak yukarıdaki ifade öyle bir kaleme alınmış ki, sanki biz kamuoyunu yanlış bilgilendirmişiz de valilik açıklama değil, düzeltme göndermiş!

 

xx           xx           xx

Valilik açıklamasında, bende gerçekten büyük bir şaşkınlık yaratan ifade ise şu oldu:

“Başta FETÖ/PDY yapılanması olmak üzere yasadışı yapılanmalarla ilimiz genelinde ilgili kararlı bir mücadele verilmesine rağmen kamuoyunda bu mücadele sürecinin yeterli olmadığı kanaati uyandıracak ifadeler içeren yazınız tarafımdan üzüntüyle karşılanmıştır.”

Bu ifade tarafımdan üzüntüyle karşılanmadı. Sadece şaşkınlık içindeyim…

Söz konusu iki yazım Vali Amir Çiçek’i üzmek için yazılmadı. Kendilerini üzmek gibi bir derdim olmadı ve olmaz da…

Açıklamada yer alan yukarıdaki ifade ne kadar şaşırtıcı ise şu ifade de o kadar manidar:

“Başka bir kaynağa dayandırılarak kaleme alınan köşe yazısındaki özellikle Milli Eğitim Müdürlüğü hakkındaki iddialarla ilgili Bakanlık Maarif Müfettişleri tarafından inceleme ve soruşturma başlatılmıştır. Soruşturmanın devam etmesi sebebiyle soruşturmanın içeriğini paylaşmak mevzuat gereği uygun değildir.”

 

xx           xx           xx

Yukarıdaki satırlarda Milli Eğitim Müdürlüğü (İl Milli Eğitim mi, Bodrum İlçe Milli Eğitim mi; Bodrum ise BBP İl Başkanı Harun Akın’ın gündeme getirdiği milli eğitime ait arazinin satışı ile ilgili mi yoksa öğrenci taşıma ihalesi ile ilgili mi belirtilmemiş ama) hakkında inceleme ve soruşturma başlatıldığı ifade edilmekte.

Doğrusu kamuoyunu yanıltıcı bir yazıma istinaden bu bilginin verilmesine neden gerek duyuldu anlayamadım!

Söz konusu yazılarımın kaynağına övgüler yağdırılıyor, o kaynağa dayanılarak kamuoyunun aydınlatılması için sorular soran bizim yazılar kamuoyunu yanıltıcı ve Vali Amir Çiçek’i üzüntüye sevk edici bulunuyor!

Sakın yanlış anlaşılmasın. Bizim övgü almak gibi bir derdimiz yok. Ancak yergiyi hak ederek alalım… Bunu istemek hakkımız, ama bundan sonra kalem oynatmayız. Bu Vali Amir Çiçek ile ilgili son yazımız olsun

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets