Denetimler prosedür düzeyinde - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Denetimler prosedür düzeyinde

Bu haber 09 Kasım 2016 - 0:12 'de eklendi ve 41 views kez görüntülendi.

makine-3Makine Mühendisleri Odası Muğla İl Temsilciliği, denetimi yapılmayan okul servis araçları ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Haber Merkezi

Makine Mühendisleri Odası Başkanı Münnami Özyurt, eğitim öğretim yılında okula ulaşımda sıklıkla kullanılan ve denetimi yapılmayan okul servis araçları ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Münnami Özyurt, okul servislerinin denetimlerindeki yetersizlikler ve uygulamalardaki aksaklıklar nedeniyle ciddi sorunların oluştuğunu kaydederek kazaların önüne geçilemediğini belirtti. Günlük denetim yapılması gereken araçlarda ‘Okul Servis Aracı Denetim Formu’nun periyodik olarak doldurulduğunu, bu formun bir nüshasının araçta kalması, bir nüshası da ilgili idarede olması gerektiğini vurgulayan Özyurt, “ Okul servislerindeki denetim, okulların açıldığı dönemde ilk üç ay içerisinde sık sık yapılırken daha sonra denetimler ihbar üzerine yapılıyor. Hal böyle olunca da sektörde başıboşluk ortaya çıkıyor. Günlük denetim yapılması gereken araçlarda “Okul Servis Aracı Denetim Formu” periyodik olarak dolduruluyor, bu formun bir nüshasının araçta kalması, bir nüshası da ilgili idarede olması gerekiyor. Polis ve jandarma, yaptığı denetimlerde kazalara en çok neden olan lastik ve fren sistemlerini kontrol etmezken denetimler daha çok prosedür düzeyinde kalıyor” dedi.

Makine Mühendisleri Odası Muğla İl Temsilciliği Başkanı Özyurt, çocukların can güvenliği açısından okul servis araçları konusunda bazı bilgiler vererek şunları söyledi:

“Okul servis araçlarının ve personelinin yönetmeliklere uygun olup olmadığı sorgulanmalıdır. Okul servis aracının yaşı 12’yi aşmamış olmalı. Taşıt içi düzeni sağlamak, okul öncesi eğitim ve ilköğretim öğrencilerinin inme ve binmeleri sırasında yardımcı olmak üzere 22 yaşını doldurmuş ve an az lise mezunu olan rehber personel gerekmektedir. Araçlar kanun ve yönetmeliklere uygun işaretler taşımalıdır. Servis hizmeti veren araç sahipleri can ve mal güvenliğini sağlamak amacı ile gerekli önlemleri almış olmalıdır. Araçlar temiz, bakımlı ve güvenli durumda bulundurulmalı. Altı ayda bir servislerin bakım ve onarımı yapılmalı. Servis araçlarının kapıları iniş ve binişlerde gerekli güvenlik tedbirleri alınmalı, kapıların hakimiyeti sürücüde olmalı. Taşıtlarda her öğrenci için standarda uygun emniyet kemeri bulunmalı ve kullanımı sağlanmalı. Servis için kullanılan taşıtlarda görüntü cihazları ve müzik sistemi kullanılmamalıdır. Araçların teknik özellikleri ile yerleşim şeması, araç içinde görülür bir yere asılmalıdır. Şoförler öğrencileri rahat, güvenli bir şekilde kanun ve yönetmeliklere uygun olarak taşımakla yükümlüdürler. İlgili yönetmeliklere göre okul servis şoförleri, her 5 yılda bir bedeni psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarına dair bir raporu yetkili sağlık kuruluşundan almış olmalıdırlar. Şoförün hizmet sicillerinin temiz olmasına özen gösterilmeli, kılık kıyafeti yönetmeliklere uygun ve sigortası yapılmış olmalıdır. Araçlarda mutlaka araç takip sistemleri bulunmalı ve ilgili kurumların denetimine açık olmalıdır. Servis güzergahları, hız vb. süreçleri kayıt altına alınmalıdır. Araç, kaza ve trafik sıkışıklığı gibi sorunlar yaşandığında veli, okul aile birliği, okul idaresi gibi ilgili diğer kişi ve kurumlara mobil iletişimi sağlayacak şekilde donatımlı olmalıdır. TSE tarafından okul servis aracı standardı belirlenerek tek tip hale getirilmelidir. Sadece servis aracı şartlarını sağlayan araçlara, İl Trafik Komisyonları tarafından izin verilmelidir. İl çapında gerekli servis aracı sayısı 2 yılda bir belirlenmeli, tahditli plaka uygulaması yaygınlaştırılmalıdır.”

Son olarak Makine Mühendisleri Odası Muğla İl Temsilciliği olarak “Okul servis araçları yönetmeliği” gereklerinin uygulanmasının takipçisi olacaklarını ifade ederek, bu kriterlerin sağlanmasındaki bütün sorumluluğun İl Milli eğitim Müdürlüğü’nde olduğunu belirten Münnami Özyurt, cevaplanması istemiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şunları sordu; “Okul servis araçları ilgili idarece denetlenmekte midir? Denetim formları idareleriniz de var mıdır? Denetlemenin önündeki engellerin nedenleri nelerdir? İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ndeki öğrenci taşıyan araçların çoğu okul servis aracı değildir. Bu nedenle yaşanacak kazalarda denetim yapmadığınız, yaptırmadığınız için sorumlu olacağınızın farkında mısınız?”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets