Şehir Plancıları Odası’ndan açıklama - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Şehir Plancıları Odası’ndan açıklama

Bu haber 08 Kasım 2016 - 0:11 'de eklendi ve 9 views kez görüntülendi.

PrintTMMOB Şehir Plancıları Odası 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Haber Merkezi

TMMOB Şehir Plancıları Odası 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Planlama disiplininin temel kısıtlarından olan “Korunan Alanlara” yönelik, 2012 yılında yürürlüğe giren “Korunan Alanların Tespit, Tescil Ve Onayına İlişkin Usul Ve Esaslara Dair Yönetmelik” kapsamında hazırlanan “Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu” ile ilgili bilgi kirliliklerinin oluşmaması nedeniyle TMMOB Şehir Plancıları Muğla Şubesi Yönetim Kurulu, yaptığı açıklamada şunlara yer verdi:

“1. Derece, 2.Derece ve 3.Derece Doğal Sit Alanlarına yönelik uygulamalar, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun 728 sayılı Doğal (Tabii) Sitler, Koruma Ve Kullanma Koşulları İle İlgili İlke Kararı ile yürütülmektedir. Tartışmaya konu 2012 yılında yürürlüğe giren Yönetmelik’te “Korunan Alan” statüleri;  “Kesin Korunacak Hassas Alanlar”, “Nitelikli Doğal Koruma Alanları” ve “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanları” olarak yeniden adlandırılmıştır. İlimiz yüzölçümünde yüzde 14,5’lik bir orana sahip olan Doğal Sit Alanlarında; doğal çevrenin bilinçsizce tahrip edilmesi, yaklaşık 30 yılı aşan süredir Koruma Amaçlı İmar Planlarının tamamlanamamış olması, teknik altyapı hizmetlerinin yapılamaması, kaçak yapılaşma sorunun sıklıkla karşımıza çıkıyor olması, çevresel ve sosyal olarak ilimizdeki en ciddi sorunlardan biridir. Sit alanlarının irdelenmesi konusunun kamuoyunda yer almasını müteakip şubemizce Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri ile görüşme yaptık. Alınan bilgiye göre; söz konusu çalışmaların kurum görüşlerinin tamamlanmasının ardından Muğla Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu tarafından tekrar irdelenmesinin ardından gerekli değişiklik ve düzenlemeler ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderileceği, son olarak bakanlıkça uygun bulunması durumunda söz konusu ‘Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu’nun onaylanarak ilgili idarelerce kamuoyuna ilan edileceğinin bilgisini almış bulunmaktayız.”

8 Kasım Dünya Şehircilik Günü ‘nün 40. yılı etkinliklerinde Muğla’nın çıkarları doğrultusunda her türlü görüş ve çözüm önerilerine katkı sağlayacaklarını kaydeden açıklama şöyle devam etti:

“Şubemizce yapılan araştırmalar neticesinde; tartışmaya konu çalışmanın doğrudan imara açılacak yerleri gösterdiği söylenemez ki; söz konusu sit irdelemesine ilişkin çalışma imar planı vasfı taşımamakla beraber birçok kurum görüşlerini, teknik ve bilimsel araştırmaları gerektirmektedir. Bakanlıkça yürütülen çalışmalar kaçak yapıların yasallaşmasına neden olabilecek, kaçak yapılaşma sorununa yönelik çözümlerin bu araştırma raporu ve sonrasında yapılacak düzenlemeler ile hayata geçirilmesi de düşünülmelidir. Bir kentin can damarları olan altyapı hizmetlerinin sunulmasında mevcutta yaşanan sıkıntılar artabileceği gibi; doğal ve ekolojik çevrenin daha hızlı tahrip olabileceği endişesini taşımaktayız. Günümüze kadar ilimizin birçok noktasında yaşanmış olan plansızlık problemleri devam etmekte iken;  bu çalışmanın onaylanması durumunda onaylı İmar planlarının hukuki durumları birer muamma olacak, yürütmelerinin durması mümkün olabilecek, çevresel ve sosyal değerlerin hızla tahrip edilmesi de söz konusu olabilecektir. Bu nedenle planlama altyapısı da göz önünde bulundurulmalı, günü kurtarıcı çözümler yerine; planlı ve koruma-kullanma dengesini gözeten yaklaşımların önü açılmalıdır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets