Muğla turisti havada yakalayacak  - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla turisti havada yakalayacak 

Bu haber 05 Kasım 2016 - 0:15 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

RUSLAR, BODRUM’DA KARANFİLLERLE KARŞILANDIYDA Dalaman Hava Limanı Genel Müdürü Hamdi Güvenç, 2017 turizm sezonu için çalışmalara başladıklarını belirterek, Almanya ve Rusya’dan Dalaman’a direk uçuş bulunan şehirlere yenilerini eklemek için acentelerle görüştüklerini ve bu görüşmelerden olumlu sonuçlar aldıklarını söyledi.

İlkay Yıldız

Hamle Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan YDA Dalaman Hava Limanı Genel Müdürü Hamdi Güvenç, 2017 turizm sezonu için çalışmalara başladıklarını belirterek, Almanya ve Rusya’dan Dalaman’a direk uçuş bulunan şehirlere yenilerini eklemek için acentelerle görüştüklerini ve bu görüşmelerden olumlu sonuçlar aldıklarını söyledi.

2016 turizm sezonunda genel olarak turistik destinasyonlardan yüzde 40 ile yüzde 50 oranında bir kan kaybedildiğini anlatan Güvenç, ufak tefek farklılıklara rağmen yine Dalaman bölgesi en az kan kaybedenlerden olduğunu belirtti. Bölgenin ana pazarının 1 milyon İngiliz, yaklaşık 150 bin Alman ve 200 bin Rus potansiyel ve diğer pazarlardan oluştuğuna dikkati çeken Güvenç, “Bunlarda diğer pazarlar dediğimiz başta İskandinavya olmak üzere, Hollanda ve Litvanya, Fransa, İsviçre gibi ülkelerden oluşuyor. 2016’da ki rakamlara baktığımızda biz her ne olursa olsun, negatif olaylarla da muhatap olmamıza rağmen İngiltere’den 628 bin kişi geldi. Güvenlik endişesine rağmen bölgeye gelen 628 bin İngiliz turist bize bir yol göstermesi, ışık tutması lazım. Demek ki olabiliyor, biz onların geldiklerini irdeleyip üzerine gidersek bu rakamı bir milyonlara çıkarabiliriz” dedi.

Operatörler ile görüşmeler sürüyor

Tur operatörleri ile görüşmelerin halen devam ettiğini kaydeden Güvenç şunları söyledi:

“İngiltere’de önemli olan 4 önemli pazar oyuncusu var. Birisi piyasanın yüzde 35’ine hâkim olan Thomas grup, diğeri yüzde 25’ine hakim olan Thomson, bunların toplamı zaten yüzde 60 eder. Diğerleri de Jetdudatkom dediğimiz bir firma, Monac ve diğer küçük acentelerden oluşuyor. Biz 2017 için yaptığımız görüşmelerde pazar payına en çok hakim olan Thomas grup ve Thomson’dan 2016 yılında merdiven sistemi tatbik etmeye çalıştık. Örneğin Thomas grup 60 bin ilave müşteri getirirse ne yapabileceğimizi konuştuk. Bir mutabakat sağladık, şimdi dünya WTM dediğimiz turizm fuarında en büyük İngiltere fuarıdır. Burada bakanlık yetkililerimiz, özellikle tanıtma genel müdürümüzün de çabasıyla bunu sonuçlandıracağız ve Türkiye’ye yönelik olarak Thomas grup 60 bin ilave müşteriye ulaşmak üzere bir çaba sarf edeceğiz. Somut sonuç alacağımız bir program olacak bu. Yine aynı şey Tui Thomson için Jetdudatkom için de geçerli. İngiltere piyasamız böyleyken ana piyasalarımızdan, Almanya’ya baktığımızda ki dünyada en çok yurt dışına müşteri gönderen Almanya’daki tur operatörlerini yaklaştığımızda 3 hava yolu firmasıyla 3 aydır üst üste görüşme yapıyoruz. Bize 7-8 şehirden uçak kaldıran ve yolcu gönderen Sun Express, Tui Thomson, Tui Fly hava yollarıyla yaptığımız görüşmelerde şunu gördük. Maalesef özellikle Tui Fly önemli destinasyonlarda uçak kesintisi yaparak müşterilerini İspanya’ya yönlendirdi. Bu firmayla olan kişisel temaslarımız ve ısrarlı tavrımızla Dalaman bölgesini uçak kesintisi yapmama sözü aldık. 2017 yılı için uçak planlarını  açıkladılar ve şu anda sabit görünüyor. Özellikle piyasaya 400 bin koltuk ile giren Almanya Korendurdan ve Sun Express’den koltuk alacaklarını ifade ettiler. Bu anlamda baktığımızda Germanya Havayollarıyla bizim hiç seferi olmayan bir yoğun temaslarımız sonucunda 2017 için 4 şehirden bize uçma kararı aldı. Sonuçta el sıkıştık. Bremen, Dresten, Numberg, Berlin’den Germanya haftada 2 sefer uçakla uçacak” dedi.

Almanya’dan uçuşlar Nisanda Başlıyor

Paskalya tatilinin Nisan ayına denk geldiğini anlatan Hamdi Güvenç bu tatili değerlendirerek sezonda Mayıs ayında başlayan uçuşları Nisan ayına çektirdiklerini belirtti. Güvenç, “Paskalya tatili sebebiyle yaptığımız kişisel temaslarda ikna etmek suretiyle uçuşları Nisan’ın başına çektik. En azından bir ay erken başlama konusunda mutabık kalındı. Ayrıca Ekim ayı sonuna kadar kesinti yapmamaları, gidişata göre tavır almamaları konusunda da bir mutabakat sağlandı. Bu durumda görülüyor ki 2016’ya göre önümüzdeki yıl Almanya’dan yaklaşık bir 20 bin ilave gelecek. Yine Sun Express ve Condorla yaptığımız görüşmelerde uçak planlamanın Haziran ayında başladığını, katalogların Ağustosta çıktığını, Kasım ayında son uçak planlamalarının rötuşlarının yapıldığını ve Aralık ayında da ilan edileceğine, Ocak ayındaki taleplere göre de son şeklin verileceğini bir plan olarak açıkladılar. Dolayısıyla uçak planlaması olmadan turizm olmaz. Kasım ayında son sözümüzü söylememiz lazım. Yakın takipte olmak lazım, her ne kadar ülkemizle ilgili olumsuz olayların etkisiyle bir talep gerilemesi söz konusu da olsa kişisel temaslarla, yakın temasla sıkı takip etmek suretiyle bunların önemli bir kısmını telafi etmek mümkün olabilir. Somut sonuçlar elde etmek lazım. Şimdiye kadar bir de genelde ülkemiz olarak tur operatörleri ve uçaklara destek programlarıyla götürüldü.”

Satış elemanlarına yakın markaj

Acentelerdeki satış elemanlarının çok önemli olduğunu söyleyen YDA Dalaman Hava Limanı Genel Müdürü Hamdi Güvenç, bu anlamda acentelere de destek programının çıkmasında fayda bulunduğunu kaydetti. Güvenç, “Çünkü acentede ki satıcı, müşterisini biraz daha zaman harcamak suretiyle ikna ediyor. İşte o nedenle acentelerde ki satış elemanlarını yoğun şekilde bölgemize getirmemiz, ülkemizin güzelliklerini göstermek, tanıtmak ve döndükten sonra da gönüllü ve ısrarlı bir bölge satıcısı olarak fonksiyonlarını icra etmelerini sağlamak lazım. Bu nedenle acentelerde önemli yoğun bir infotur programı yapmak ve satış elemanlarına destek sağlamak gerekiyor. Bu bağlamda Almanya’daki yaklaşık 100 acenteyle ilgili bir networkümüz oluştu. Acente gruplarıyla da ilişkilerimiz var, toplantılarımızı yapacağız. Bunlarında başında gelen Retreka ve TSS isimli 3 bin acentenin üye olduğu 2 tane acente topluluğu var. Acenteleri da davet edeceğiz ve Dalaman gecesi yapacağız. Bu arada bölgemizi açıklayacağız. Satış elemanlarına davet yapacağız ve piyasanın dinamiklerinden acenteleri de yakalamamız gerektiğini göstereceğiz” diye konuştu.

Rusya’dan Yeni şehirler

Rusya’nın önemli pazarlardan biri olduğunu belirten Hamdi Güvenç, bu ülkenin bazı şehirlerinde Dalaman’ın çok iyi tanındığını söyledi. Bu bölgelere daha çok yoğunlaşmanın gerektiğini ve yeni şehirler kazanmak gerektiğini kaydeden Güvenç, “Örneğin Antalya’ya 42 şehirden uçuş yapılıyor. Ama Dalaman bölgesinde sadece 12 şehir var. Bunlar Moskova, Petersburg, Yekaterinburg, Rostov, Samara, Krasnador. Bunları hem güçlendirmek hem de yeni şehirler eklemek lazım. Bunlardan önemli bir tanesi de Volgograd, şu an bunun üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca Novosibirsk Sibirya kenti de üst düzey bir gelir düzeyine sahip. Oradan gelenler hem bir sadakat oluşuyor, hem de harcama güçleri daha iyi” dedi.

Yeni ülkeler için çalışmalar sürüyor

Son olarak yeni ülkeler içir çalıştıklarını açıklayan YDA Dalaman Genel Müdürü Hamdi Güvenç, “İran’dan bir program yapmaya çalışıyoruz. Hemen hemen el sıkıştık. 2 tur operatörü haftada iki sefer olacak şekilde bir anlaşma yapılabilir. Yine İsrail, Lübnan, Finlandiya ve Macaristan’dan ilave hatlar oluşturmaya çalışıyoruz. İskandinavya biraz zor bir pazar gibi görünüyor ama orada da bir çalışmamız var. Finlandiya bu sene iyiydi, İsviçre de bir firmayla görüşmelerimiz sürüyor. İsviçre İstanbul üzerinden Dalaman’a yaklaşık 5 ila 10 bin arasında yolcu getirmekte. Bunu direkt hatta çevirebilirsek iyi olur. Geçen sene Fransa büyük uçuşlarını durdurmuştu. Her şeye rağmen Fransa’da özellikle Lion veya Paris’ten bir uçak ihtimali olabilir, onun için çalışmak lazım. Genel görüntü piyasalarda böyle. Her ne kadar Türkiye 2016 yılı içerisinde bir çok terör olayına hedef olması nedeniyle turistlerin güvenlik endişesi etkilediyse de bunları birebir çalışmakla yakın takiple önemli bir şekilde telafi etmek mümkün olabilecektir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets