Dön Bak Fatma Rüzgar Enerji Santraline - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Dön Bak Fatma Rüzgar Enerji Santraline

Bu haber 04 Kasım 2016 - 0:02 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşek
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Gülten Şimşek

Sayın bakan enerji ile ilgili, ‘ucuz ve yenilenebilir’ enerji isteriz demişti.

Her halde yani. Bir tanıdığım bu sözü çok kullanıyor. Ben de her halde yani diyorum.

Vatandaş olarak, işletmeci olarak, mal piyasasına üretenler olarak ucuz enerji isteriz. Basit bir anlatımla üretimde üretim maliyetlerini arttırmayan enerji.

Tüketimde tüketiciyi sıkboğaz etmeyen enerjiyi. Yaşlı bir teyze anlatmıştı. Birlikte yaşadığı oğlu çayı çok seviyormuş ve sürekli ocağını kullandığı için, tüp bitecek diye aklım çıkıyor demişti. Onun için sık tüp almak bütçesini sarsan bir durumdu. Dar gelirli vatandaşın çıkmazı.

Havalar soğudu ve ısınma ihtiyacı doğdu. Isınmada enerji ucuz olmadığı için insanlar soba zehirlenmesi ile ölmekteler. Halkçı olmak lazım. Halk mutluysa ülke mutlu demektir. Ben toplumların kaderlerini, bireylerin kaderleri oluşturur demekteyim.

Refah yaratılan ortamda mutluluk olur.

Sevginin olduğu yerde sevgi büyür.

Nefretin olduğu yerde nefret.

Ülkemizde barışın sevginin ve hoşgörünün kutsandığı bir iklim yaratmalıyız. Yoksa birbirimizi tüketirken ve ayrışırken ayrışıp gideceğiz.

Yoksulluğu çözmek, ortak yaşama kültürüne çok büyük zemin hazırlayacaktır diyorum.

Devletler de artık gözünü açmış durumdalar. Kalkınmada, üretimde ucuz enerji kullanmak istiyorlar.

Kimi ülkeler, evlerin çatılarına, otobanlara, kimi ülkeler de tarlaları yenilenebilir enerji yatırımları ile doldurdular.

Ucuz, çevreci ve yenilenebilir enerjiyi elbette paşa gönlümüz istemekte.

Nerede ekonomi? Yatırım maliyetleri yüksek!

Devletin kurnaz tilki olması lazım.

Bu enerjiye duyarlılık yaratmalı. Devletin öncülüğü ile özel girişimlerin fitili ateşlenir. Devletin yenilenebilir enerji yatırımlarını teşvik etmesi sektöre çok sayıda yatırımcı çekebilir.

Dön bak YILANLI’ya diyorum. Yenilenebilir enerji yatırımları var. Fatma Rüzgar Enerji Santralı çalışmaları hızla devam etmekte. Lokasyon olarak dağlık alanda. Yaklaşık 3 yıl ölçümler yapılarak karar verilmiş bir proje. Muğla’nın ülke ortalamasının üzerinde rüzgarlı bir havaya sahip olduğunu biliyor muydunuz?

Yel değirmeni mantığı ile çalışan tribünler kanatlarına gelen rüzgar sayesinde döner ve kanatlarda oluşan kinetik enerji elektrik enerjisine döndürülmekte.

Yılanlı Mevkiyi gözlemleyiniz. Çok heybetli durmaktalar. Santral kurulumu bitip de, ulusal sisteme elektrik enerjisi verilince,  ekonomiye katkı sağlayacaktır. Keşke enerji piyasasında çok fazla yatırım olsun da biz tüketiciler,   ucuz enerji kullanalım.

Bir şey söylemek gerekirse; Fatma Rüzgar Enerji Santralı gerçektende çok heybetli gözükmekte…

Okullarda öğrencilere yenilenebilir enerji kaynaklarını anlatmak ve çocuklara çevreci enerji yatırımlarını göstermek için bu bölgeye geziler bile olabilir.

Bir dağ köyüne gitmiştim. Hangi köy hatırlamıyorum. Evlerin çatılarında güneş enerjisi sistemi vardı .(Sıcak su için ) Meğerse Çevre ve Orman Bakanlığı desteği ile tüm köy evlerine güneş enerjisi panelleri kurulmuş. Devlet düşünmüş, taşınmış. Destek olmazsa yavaştan yavaştan bir dünya ağaç yok olacak. Kalıcı bir çözüm olarak, güneş enerjisi kurulumunu sağlamış.

Ben diyorum ki; yenilenebilir enerjide konut bazında da desteklemek ve yaygınlaştırmak lazım. Kim bilir, Çevre Şehircilik Bakanlığı, Enerji Bakanlığı ile ortak bir proje yapar ve belki de teşvik verir ve konutlar kendi enerjilerini kendisi üretmeye başlar. Neden olmasın ki…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets