Oktay Ekinci’yi Anmak… - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Oktay Ekinci’yi Anmak…

Bu haber 03 Kasım 2016 - 0:01 'de eklendi ve 19 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Zaman su gibi akıp gidiyor.

Hemşerimiz Gazeteci-Yazar Y. Mimar Oktay Ekinci’nin aramızdan ayrılışının üçüncü yılındayız.

Hafta sonunda Menteşe Belediyesi’nden “Oktay Ekinci’yi Anıyoruz” başlıklı bir haber geldi.

Rahmetli bunu göremedi işte… Kurumlardan “açıklama” gelmiyor artık. “Haber” geliyor.

Rahmetli iyi ki bunu göremedi. Görseydi “gazeteci” yanı isyan ederdi. Çünkü “Siz böyle düzgün yazamazsınız. Biz yazarız” dayatmasını O görürdü…

 

xx        xx        xx

Menteşe Belediyesi’nden gelen “habere” değil, Oktay Ekinci’nin anılıyor olmasına sevindim.

Unutulmamış!

Oktay Akbal da unutulmadı. Geçen Ağustos ayında Konakaltı Kültür Merkezinde Sadettin Özbek’in sunumu ile anıldı ve Şadan Gökovalı’nın derlediği “Muğla Sevdalısı Oktay Akbal’a Armağan” kitabının tanıtımı da yapıldı. Anma ve tanıtımı Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün düzenlemişti.

Muğla’da nedense artık yaşananlara, gelişmelere, gelişmemişliklere dikkatli değiliz. Eleştirel gözle bakanımız, sorgulayanımız da kalmadı gibi… (!)

Oktay Ekinci eleştirel gözle bakardı, sorgulardı.

Büyükşehir Belediyemiz neden Oktay Ekinci ile ilgili bir anma etkinliği yapmamıştır?

 

xx        xx        xx

Oktay Ekinci ile ilgili anma törenini Menteşe Belediyesi ile Mimarlar Odası düzenliyor…

Mimarlar Odası tamam da neden Büyükşehir Belediyesi değil?

Oktay Akbal’ı geçen yıl kaybettik.

İlhan Selçuk’u Haziran 2010’da yitirdik.

O güzel insanlar, o güzel atlara binip gittiler…

O gidenlerin arasında yer alan Yaşar Kemal’in “Demirciler Çarşısı Cinayeti” romanında geçer bu söz…

Şair Nebi Aydın da sözü “O güzel insanlar” şiirine son dize olarak alıntı etmiş.

Yazılarımda sık sık “Bir kentin kaldırımı ile kültürü ters orantılıdır”  diye yazarım. Benim sözüm değil, Oktay Ekinci’den alıntıdır… Ondan duymuştum…

 

xx        xx        xx

İlhan Selçuk, Turhan Selçuk’un kardeşidir. O’nu da 2010’da yitirdik…

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat hemşerisi Turhan Selçuk’u her sene O’nun adına düzenlediği “Uluslararası Karikatür Yarışması” ile anıyor. Bu sene 6’cısı yapıldı.

Her sene yarışmaya katılan eserler, restore edilmiş bir Milas Evi olan “Turhan Selçuk Karikatürlü Ev”de sergileniyor…

İlhan Selçuk’un da il merkezinde Saburhane Meydanı’nın hemen yanı başında yıllar önce restore ettirdiği bir “Muğla Evi” var. İlhan Selçuk ile birlikte evini de unuttuk… Bıraktığı gibi duruyor. Param olsa evi alıp Muğlalılara verirdim.

Aradan 6 yıl geçti, o evi elden geçirip “İlhan Selçuk Evi” olarak Muğla’ya kazandıramadık…

Kadıköy Özgürlük Parkı’nda heykeli varmış…

İlhan Selçuk ne Büyükşehir ne küçük şehirce anılmıyor!

Oktay Ekinci’ye “Hadi sen yine şanslısın. Menteşe’nin etkinliği ile anılıyorsun”  mu diyelim şimdi… Yoksa “Şanssızmışsın” mı diyelim!

 

xx        xx        xx

Menteşe Belediyesi’nden gelen habere bakalım:

Ülkemizin yetiştirdiği en önemli isimlerden Mimar, Çevreci, Araştırmacı Gazeteci-Yazar ve Televizyoncu Oktay Ekinciyi vefatının 3. Yıldönümünde Menteşe Belediyesi ve Mimarlar Odası Muğla Şubesinin düzenlediği etkinlik ile anılıyor.

‘Oktay Ekinci Anısına Muğla’da Çevre mücadelelerini konuşuyoruz’ adlı etkinliğe, Bodrum Kent Konseyi Başkanı Mustafa Demiröz ‘Muğla’da Doğal Sit Derecelerinin Değiştirilmesi’, Gökova Ekolojik Yaşam Derneği adına Serdar Denktaş ‘Kadın Azmağını Koruma Mücadelesi’, Avukat Bora Sarıca ‘Koruköy, İncir Köyü, Üzümlü Taşocağı Mücadelesi’ ve Mimarlar Odası Muğla Şubesi adına Mehmet Yenisu da ‘Mimarlar Odası Muğla Şubesinin Yürüttüğü Hukuki Mücadeleler’ adlı söyleşileri ile katılacaklar.

Oktay Ekinci yaşıyor ve bu etkinliği izliyor olsaydı soracağı ilk soru şu olurdu:

Etkinlik masasının bir başında Mimarlar Odası, bir başında da Menteşe Belediyesi oturmakta. Eski garaj alanında konut üretimi yapılmaması için Mimarlar Odası dava açtı. Belediye Başkanı Bahattin Gümüş yerel seçimlerde meslek odalarına danışmadan iş yapmayacaklarını, eski garaj alanında halkın istediğini yapacaklarını söylemişti. Başkan Gümüş seçimi, Mimarlar Odası davayı kazandı. Halk eski garaj alanında meydan istiyor. Bu meydan hala neden yapılmıyor?

 

xx        xx        xx

Haberde Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ün anmaya ilişkin açıklamasına yer verilmiş. “Bir Muğla sevdalısı Ekinci’nin hayatını yeşile, çevreye ve kentlik bilincinin oluşmasına adadığını” belirten Başkan Gümüş şöyle devam etmiş:

Ekinci Türkiye’nin birçok yerinde yaptığı çalışmalarla kentsel planlamalara, imar politikalarına yön vermiş, kültür varlıklarının restorasyonu ve korunması çalışmaları ile dünya basınının örnek gösterdiği bir isim olmuştur. Yaşamı boyunca yeşile olan sevgisiyle bildiğimiz Oktay Ekinci’nin kentimizdeki birçok yapıda da emeği bulunmuştur. Bunun bilinciyle hareket ederek bizlerde kültürel miraslarımıza sahip çıkmaya gayret ediyoruz. Bu anlamda Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezinin yanındaki tarihi ev ile Yörük Obaları Derneğinin karşısında bulunan evi kamulaştırarak restorasyon çalışmalarına başladık. En kısa zamanda bizim için çok önemli olan bu iki tarihi evimiz kültürel miraslarımızın arasında yerini alacaktır.

Kültür varlıklarına sahip çıkan bir başkana sahip olmak ne güzel…

 

xx        xx        xx

Oktay Ekinci yaşıyor ve bu toplantıda ya, salonunda merdiven engeli yokmuş, bende oradaymışım… Eee o zaman bende sormaz mıyım:

Sayın Başkan Saburhane’deki İlhan Selçuk Evi kültür varlığı değil mi? Kamulaştırdığınız o iki evden daha mı değersiz?

Oktay EkinciKentsel SİT Alanı içinde kalan Müştakbey Mahallesindeki sokaklarda asfaltlama mı yaptınız? Kurul engelleyince mevcut sokak kodunu dikkate almadan mevcut malzemenin üzerine kilit taş mı döşediniz?” diye sorar mıydı bilemem, ama ben Karabağlar Yaylası’nın irimlerini, kesiklerini sormak isterdim…

Ancak Oktay Ekinci Mimarlar Odası’na “Bir zamanlar her sene ‘En İyi Korunan Muğla Evi’ ve ‘En İyi Korunan Yayla Evi’ seçilir, kapılarına plaket çakılırdı. Neden sürdürmüyorsunuz?” diye sorardı belki…

 

xx        xx        xx

Sorulacak o kadar çok soru var ki… Ama köşemin sınırları belli… Noktayı koymadan bir değil, iki düzeltme yapayım. Oktay Ekinci dünya basınının örnek gösterdiği bir isim değil, doğal ve tarihi çevrenin korunmasında, geleneksel mimarinin yaşatılmasında örnek bir isimdir. Bir de O yaşamı boyunca “yeşile sevgisi olan” değil, “doğal çevreye saygısı olan”; bir doğal ve tarihi çevre, geleneksel mimari savaşçısıydı.

Köşesinin adının “ÇED Köşesi” olması bir tesadüf değildi…

Bugün artık ÇED Köşesi yok. Cumhuriyet Gazetesi’nde O’nun yazdıklarını yazan var mı?…

İstanbul bugün çok daha büyük talan yağıyor. Farkında mısınız gıkını çıkaran da yok.

Muğla’da da sit alanlarında talan hazırlığı yapılıyor. Geçtiğimiz günlerde TMMOB tehlikeyi Bodrum da bir bildiri ile duyurmaya çalıştı…

Eskiden böyle gelişmelerde Mimarlar Odası ortalığı yıkardı. Milas’ta Yeniköy Termik Santralı’nın yanına bir de çimento fabrikası kuruluyor… Oktay Ekinci yaşasaydı ÇED Köşesi’ne konu olurdu.

Eskiden olsaydı Mimarlar Odası kampanya başlatırdı… Eski duyarlılık yok…

Neyse etkinlik, 5 Kasım 2016 Cumartesi Günü Saat: 14.00’de Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi Nail Çakırhan Salonu’nda…

Ruhu şad olsun…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets