Üreticinin Yanında Olmak - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Üreticinin Yanında Olmak

Bu haber 29 Ekim 2016 - 0:01 'de eklendi ve 10 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

 Mısır, Pamuk, sera, narenciye derken geldik nara

Son yıllarda nar, Köyceğiz, Ortaca ve Fethiye’de limon ile birlikte popüler bir ürün. Tarlasında, bahçesinde geçmiş yıllardan gelen ve para kazanamadığı ekili-dikili ne varsa söküp yerine diktiği nara umutlarını bağlayan üretici geçen yıl hüsrana uğradı.

Dalaman Çukuru’ndan gelen haberlere bakılırsa bu sene de hüsran…

Ortaca’dan gazeteci arkadaşıma “Seneye de mi hüsran?” diye sordum.

Hayır, seneye hüsran olmaz” diyerek şöyle devam etti;

Çünkü seneye buralarda nar ağacı kalmaz. Fiyatlar dip yaptı. Maliyet 1 TL, nar 30 kuruş, 40 kuruş. Köyceğiz’de bölgenin en büyük nar bahçesine sahip olanlardan biri olan Mustafa Pirinçci 300 dönüm nar bahçesinin 150 dönümündeki narları söküyor.

 

xx           xx           xx

Aslında bildik bir hikaye bu…

Dalaman Çukuru’nda her sene ya portakal dalında kalır veya domates yola dökülür.

Kimsede bu üreticiye sahip çıkmaz.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO), Muğla Ticaret Borsası ne işe yarar bilmiyorum.

Evet bir de Köyceğiz’de, Ortaca’da, Dalaman’da Ziraat Odaları var. Ziraat Odası Başkanları bir de “maaş” alırlar!

Dalaman Çukuru’ndan bu bildik hikaye gelirken Hamle’de ve öteki gazetelerimizde “Büyükşehir’den meyve üreticilerine destek” başlıklı haber yer aldı.

Acaba elde kalan, para etmeyen narları Büyükşehir Belediyesi mi değerlendiriyor, diye düşündüm…

 

xx           xx           xx

Yanıldım…

Büyükşehir Belediyesi ne zaman üreticinin yanında olmuş ki şimdi nar üreticisinin yanında olacak?

Habere baktım. Spotunda “Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Muğla tarımına ve kırsal kalkınmaya verdiği desteklerine devam ediyor.” yazılı.

Büyükşehir Belediyesi bu işe çiftçiye “tohumluk patates” dağıtarak başladı. Belki patatesten önce başka bir tohumda dağıtılmış olabilir. Benim dikkatimi patates çekti…

Üreticiye, çiftçiye Ticaret Borsası sahip çıkıyor; Ticaret Odaları sahip çıkıyor; Ziraat Odaları sahip çıkıyor; şimdi Büyükşehir Belediyesi de destekliyor.

Ha bir de Tarım İl Müdürlüğü var.

Ama nar bahçesi sahipleri bahçelerinden para kazanamıyorlar…

 

xx           xx           xx

Oysa nar bitki kökünden meyve çekirdeğine kadar her yönüyle değerlendirilebilen önemli bir endüstri meyvesi…

Narın tansiyondan, şekerden tutun vücuttaki toksin maddelerin atımına kadar bir çok yönden insan sağlığına faydaları var. Ayrıca kabuğuna kadar değerlendirilen bir ürün. Kabuğu kozmetik sanayinde, suyu konsantre olarak kullanılmakta hatta hap ve krem dahi yapılıyormuş. İşte bu nardan para kazanılamıyor!

Köyceğiz’de, Ortaca’da senelerdir portakal, mandalina dallardan düşüp çürürken yöre halkı kola tüketir. Yörede hangi kahveye, kafeye gitseniz kola içebilirsiniz de portakal, nar suyu yoktur.

Uzun zamandır karayolu üzerinde nar, narenciye tezgahları kuran üreticiler daha yeni yeni sattıkları meyvelerin suyunu sıkıp satmaya başladılar.

Muğla önde gelen üç turizm merkezinden biri… Bakarsınız bölgenin nar ve portakal sularının turistik tesislerimizde de değerlendirilmesi akıllara gelir…

 

xx           xx           xx

Büyükşehir Belediyesi’nin haberine dönelim.

Büyükşehir Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, patates ve yem bitkisi tohumu desteklerinden sonra, küçük ve orta büyüklükte üreticileri ve üretici adaylarını destekleyerek meyveciliği geliştirmek için çalışmalara başlamış. Üreticilere fidan bedellerinin yüzde 50’si Muğla Büyükşehir Belediyesinden karşılanacak olan incir, zeytin, ceviz fidanları dağıtılacakmış.

Doğrusu patates nereden çıktı anlamış değilim.

Neredeyse birkaç yıldır para kazandırmayan ürünlerin başında geliyor. Geçen yıl biraz para eder, hatta fiyatlarda yükselme olur gibi oldu, Hükümet patates ithal etmeye kalkıştı!

 

xx           xx           xx

Haber şöyle devam ediyor:

Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Salih Tufan konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

‘Vatandaşlarımız 2 dekar ile 10 dekar arasındaki tarlalarının tapusu ve nüfus cüzdan fotokopileri ile ilçelerindeki Ziraat Odasına talep ettikleri fidan türünü belirterek başvuru yapabilirler. 31.10.2016 tarihine kadar başvurularını yapan üreticilerimizin talepleri doğrultusunda 2016 yılı içinde fidan dağıtımı gerçekleştirilecektir. Fidan desteği alacak üreticilerimizin tarlalarından aldıkları toprak örnekleri Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Toprak Su ve Yaprak Analiz Laboratuarımızda analiz edildikten sonra analiz raporuna göre gübreleme önerileri de geliştirilecektir. Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından gelir getirici ürün ve faaliyetler konusundaki çalışma ve destekler 2017 yılında da devam edecektir.’

 

xx           xx           xx

İnsan ister istemez merak ediyor.

Acaba patates ekimi yapan üreticiler, patateslerini satamadıkları veya fiyatlar neredeyse maliyetin altına düştüğünde ne yapıyorlardır…

Mesela hayvanlar patates yer mi? Fiyatlar yükseldiğinde satmak üzere bir yerde saklanabilir mi?

Süt inekçiliği ve besicilik yapanlar için yem akaryakıt kadar önemli. Girdiler ne kadar düşük olursa ceplerinde o kadar daha çok kazanç kalabiliyor. Girdi artışları yüzünden de zarar bile edebiliyorlar.

O nedenle et, süt ve ürünlerinde hayvan yetiştiricilerine yem bitkisi tohumu verilmesi güzel bir şey…

Bir de ürünlerin satışı var. Galiba asıl sorun da bu… Ne kadar yem bitkisi tohumu verirsen ver; suyun sütten ucuz olmasını sağlamıyor.

Suya zam geliyor, ama süte zam gelmiyor…

 

xx           xx           xx

Büyükşehir Belediyesi şirketlere sahip… Yeni şirketlerde kurabilir.

Mesela bir Büyükşehir Şirketi, Muğla’nın sütünü toplasa, birkaç çeşit peynir, tereyağ ve ayran üretse, bu ürünlerin turistik tesislere, AVM’lere satışı sağlanamaz mı?

Ayran ile birlikte nar ve portakal suyu satışı neden yapılmasın…

AVM’ler de hala Bodrum Ticaret Odası’nın öncülüğünde üretilen “Bodrum Gazozu”nu göremiyoruz!

Gel de şimdi sorma:

Bodrum Ticaret Odası’nın yaptığını bizim Muğla Ticaret ve Sanayi Odası neden yapmıyor?

 

xx           xx           xx

Sezon dışında da giriyor mu bilmiyorum, ama yaz aylarında turizm tesislerinde tüketilmek üzere ilimize kaçak et girdiğini bilmeyen yok. Üstelik o etin ne olduğu da belli değil…

Belki de artık girmiyordur. Eğer hala giriyorsa, Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağı en hayırlı işlerden biri bu kaçağın önüne geçmek olacaktır.

Büyükşehir Belediyesi işletmesinde standartlara uygun Milas, Marmaris ve Menteşe Mezbahalarına sahip bir yerel yönetim olarak isterse Et Entegre Tesisi de kurabilir. Muğla turizminin et ihtiyacını da karşılayarak Muğla’nın besicilerini de sevindirebilir.

Yazıma noktayı koyarken, yine acaba diyorum… Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bir anlaşma yapsalar, Muğla’nın sebzesi, meyvesi aracısız, toptancısız iki belediye marifetiyle Eskişehir’deki tüketiciye ulaştırılsa ve öteki iller içinde ortaya bir model çıkarılsa…

Zor mu?

En anlamlı milli bayramımız olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm ulusumuza kutlu olsun.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets