Uluslararası Çam Balı Kongresi’ne 2 bin katılım bekleniyor - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Uluslararası Çam Balı Kongresi’ne 2 bin katılım bekleniyor

Bu haber 28 Ekim 2016 - 0:12 'de eklendi ve 8 views kez görüntülendi.

ULUSLARARASI ÇAM BALI KONGRESİNE 2 BİN KATILIM BEKLENİYOR MUĞLA ARI YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ TARAFINDAN 1-5 KASIM TARİHLERİ ARASINDA FETHİYE’DE 5’İNCİSİ DÜZENLENECEK 5. ULUSLARARASI MUĞLA ARICILIK VE ÇAM BALI KONGRESİ’NE 35 Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından 1-5 Kasım tarihleri arasında Fethiye’de 5’incisi düzenlenecek 5. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi’ne 35 ülkeden 2 bin katılımcı bekleniyor.
2008 yılında ilk defa düzenlenen Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi’nin bu yıl 1-5 Kasım tarihleri arasında 5’incisi düzenlenecek. Muğla çam balının tanıtımı ve dünya arıcılık sektöründeki gelişmelerin masaya yatırıldığı kongrede sektör temsilcileri konunun uzmanlarından yeni gelişmeler hakkında bilgi sahibi olurken, arıcılar yaşadıkları sıkıntıları da yetkililere aktarma şansı buluyor.
Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birlik Başkanı ve Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya Şahin, kongreye başladıklarında 5 ülke ve 500 katılımcı ile başladıklarını söyledi. Şahin, “Sunulması gereken 74 bildiri var. 40 yerli, 34 yabancı bildiri sunumu yapılacak. Kongremiz dünyanın en prestijli kongrelerinden birisi haline geldi. Çünkü katılım grafiğine baktığımızda 500 kişiden 2 bin kişiye doğru bir artış yaşamışız. Katılımcı ülkeler de 5 ülkeden 35 ülkeye doğru artmış. 5. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi artık dünyada en prestijli kongrelerden birisi olma yolunda” dedi.

Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresine kolay gelinmediğinin altını çizen Şahin, “Dünyadaki kongrelere baktığımızda dışarıdan vatandaşın katılımı ücretlidir. Vatandaş hiçbir şeyi algılayamaz ve soru sorma şansı yoktur. Biz bunu kırarak hocaların sunumundan sonra her gün 3 saat bilim insanları ile arıcılarımızı karşı karşıya getirerek arıcılarımızın bilgilenmesini sağlıyoruz. Yani vatandaşlar ve arıcılarımız kongreye katılan hocalarımıza soru sorma sansını elde ediyor. Bu da kongrenin diğer kongrelere göre artı bir ivmesidir. İkincisi de iki yıl önceki kongremizde başlattığımız ‘Sektör konuşuyor’ başlığı ile başlattığımız ve çeken bölümü bu yıl da yapıyoruz. Yani sektörün iki yıl süreyle karşılaştığı sorunları bir tarafta kamu olmak üzere sorunlara çözüm arıyor. Dolayısıyla bu kongremiz bilimle, araştırma kuruluşlarıyla, kamuyla ve üreticiyle buluşma noktası oluyor. Kongreler ne kazandı diye baktığımızda çam balının dünü ve bugünü arasında fark var. Bugün 10 bin ton bal üretin, 10 bin ton bal satacak kapasitemiz var. Yeter ki gıda kodeksi normlarında üretilsin” dedi.
Kongrede yarışmalara da yer verdiklerini belirten Şahin, “Kongremizde yerli ve yabancı heyetten oluşan uluslararası kriterlerde çam balı yarışmamız var. Bu seneki bal yarışmamızda 150 m2’lik oda ayarladık. Yarışmaya jüri üyeleri ve ticari markalar katılamayacak. Yarışmaya katılan ballar 5 gün süreyle sergilenecek. Ayrıca bu yıl ‘Arının Yolculuğu’ temalı fotoğraf yarışması düzenliyoruz. Doğadaki zenginliğimizi arı ve bal temalı fotoğraf yarışmasında derece alan arkadaşlarımıza sergide yer vereceğiz” dedi. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets