Master Plan ve Başkan Gürün - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Master Plan ve Başkan Gürün

Bu haber 28 Ekim 2016 - 0:01 'de eklendi ve 15 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

 Geçen hafta sonunda Bodrum’da Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 17’si yapılan “Ulusal Turizm Kongresi” ile ilgili yazılarımda, 3 gün süren kongrenin turizmimizin içinde bulunduğu “kaotik” ve “dramatik” duruma “reçete” üretmekle birlikte “merhem” üretemediğini anlatmaya çalıştım. Bu benim bakışım…

Peki ya düzenleyiciler ne diyor?

Bu soru ile birlikte kongrede açılış konuşmaları sırasında Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün ortaya koyduğu “Turizm Master Planı”nı Kongre’nin Yürütme Kurulu Başkanı ve Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ozan Bahar’a sordum.

 

xx            xx            xx

Prof. Dr. Ozan Bahar yaptığı değerlendirmede kongrenin amacına ulaştığını söyledi.

1990’dan bu yana değişik üniversiteler tarafından düzenlenmiş olan kongrenin 17’sinde ilk kez akademi & sektör buluşmasını gerçekleştirdiklerini ve kongrenin temasının da bu olduğunu belirten Dekan Prof. Dr. Bahar, “Kongrenin açılış günü şahit olduğum manzara bunun ne kadar doğru bir tercih olduğunu göstermiştir.” dedi.

Kongrenin tam bir “beyin fırtınasına” sahne olduğunu belirten Bahar şöyle devam etti:

Kongremizin amacına ulaştığını kesinlikle söyleyebiliriz. Hatta bunu bizler değil oraya gelen akademi ve sektör temsilcilerinin neredeyse tamamı ifade etmiştir. İlimiz için çok büyük önem arz eden bu kongreyle sadece akademi & sektör buluşması değil, ülkemizin çeşitli üniversitelerinden başta Turizm Fakülte ve Yüksekokulları olmak üzere; İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri, Arkeoloji ve Rekreasyon Bölümlerinden değerli akademisyenler ile ülke ve bölge turizminin önemli isimlerini bir araya getirdik. Ülke turizminin önündeki sorunları ve çözüm önerilerini tartışarak hem reel sektöre ve hem de akademik çalışmalara katkıda bulunulmasını sağladık.

 

xx           xx           xx

Prof. Dr. Ozan Bahar’ın yukarıdaki ifadelerine katılmamak mümkün değil. Ancak bu kongreden turizmin yaralarına merhem çıkmadığı da bir gerçek… Prof. Dr. Bahar’ın kendisinin de ifade ettiği gibi akademi & sektör buluşmasıylabeyin fırtınası yapıldı” denilebilir.

Bu kongrenin turizmde yaşanan sorunların çözümü için farklı önerilerin getirilmiş olması açısından önem taşıdığına dikkat çeken Prof. Dr. Bahar değerlendirmesinde “Kongrede, 4 özel panel ile hem sektörün hem de akademinin sorunları tartışması ve çözüm önerileri geliştirmesi sağlanmaya çalışıldı.” diyerek şöyle anlattı:

Kongreye katılan değerli katılımcıların yorumlarına bakılacak olursa, beklentilerin karşılandığı bir kongre gerçekleşmiştir diyebiliriz. 17.’si düzenlenen ve fakültemizin ev sahibi olduğu kongreye 61 farklı üniversiteden 280 civarında öğretim elemanı ile 60’ın üzerinde sektör temsilcisi katıldı. 4 özel panel yanında 35 bilimsel oturumda akademisyenler 148 bildiri sundu. Ulusal turizm kongrelerinde ortalama 65 bildirinin sunulduğu görülmektedir.  Bizim kongremize 189 bildiri geldi ve 160’ı bilim kurulu üyelerince kabul edildi.148 bildiri sahibi ise, kayıt yaptırarak kongrede bildiri sundular. 189 bildiri, bu zamana kadar ulaşılan en büyük rakamdır ve bir rekordur. Bu sayısal fazlalığın mutluluğunu yaşamaktayız.

 

xx            xx            xx

Gerçekten başarılı bir kongre olmuş. Eğer Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da gelmiş olsaydı üretilen reçeteler adrese teslim edilirdi ve sektörün yaralarına merhem de üretilirdi.

Ama hala umut var. Bakan Avcı hala Muğla’da sektörle yüz yüze gelebilir, sorunları ve beklentileri ilk ağızdan dinleyebilir…

Prof. Dr. Ozan Bahar’a “Sezon öncesi BODER, TÜRSAB, Bodrum-Marmaris Belediyeleri gibi yerel aktörlerle bir çalıştay veya benzeri bir toplantı düşünüyor musunuz?” diye sordum. İşte yanıtı:

Sezon öncesi ilimizin turizm alanındaki önemli STK’ları ile Mart yada Nisan ayı içerisinde bir çalıştay yaparak bir araya gelmek ve sektörün sorunlarının masaya yatırılacağı bir beyin fırtınasını hep birlikte fakültemiz ev sahipliğinde yapmak istiyoruz. Sayın Valimizin öncülüğünde, tüm belediye başkanları, ticaret odası başkanları, TÜRSAB ilçe yürütme kurulları başkanları, BODER, GETOB, FETOB, DOKTOB başkanları, Deniz Ticaret Odası başkanları ile turizm alanındaki her kesimi bu toplantıda görmek amacındayız.

Bakarsınız Bakan Avcı bu toplantıya gelir…

 

xx           xx           xx

Geldik Master Plan’a… Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün sadece “içme suyu” için değil, “turizm” içinde “Master Plan” diyor. “Turizm Master Planı üniversitemiz tarafından yapılabilir mi?” diye Prof. Dr. Ozan Bahar’a soracaktım ki, aklıma Mustafa Hakan Güvençer’in Muğla Valiliği’nde başlatılan ve bu sene tamamlanıp geçen Mart ayında MUTSO’da tanıtımı yapılan “Muğla Doğa Turizmi Master Planı” geldi. Bilgimi tazelemek için internete baktım, şaştım kaldım. 188 sayfalık çalışma internete yüklenmiş, ama buna şaşmadım…

Çalışmanın sonunda “Hazırlayan Mustafa Kamil Uslu Muğla İli Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü. Onaylayan …/03/013 Fatih Şahin Vali.” ifadesine yer verilmiş, ona şaştım…

 

xx            xx            xx

Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ozan Bahar’a o soruyu sordum bir kere daha şaşırdım…

Prof. Dr. Bahar söze “Turizm Fakültesi Dekanı olarak görevlendirildikten sonra ilk ziyaret ettiğim kişilerden biri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’dü. Dr. Gürün, bizden bir mastır planı istediğini daha o zamanki ziyaretimizde ifade etmişti.” diye başladı.

Biraz da siz şaşırın…

Prof. Dr. Bahar o ziyareti anlatırken “Ben de kendilerine bana ekip oluşturmak için biraz zaman verin ve sizin önünüze master planı taslağıyla gelelim demiştim. Bu konuşmadan yaklaşık 16-17 ay sonra Şubat 2016 tarihinde kendilerine ekibimizle birlikte giderek Düğerek’te bulunan tesislerinde sunumumuzu yaptık. Bize geri döneceklerini ifade ettiler, ama o zamandan bu yana bize bir dönüş yapmadılar. Biz çalışmamızı hazırlarken Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, özellikle yurtdışı örneklerden yola çıkarak bir örnek master planı çalışması yapma gayretinde olduk.” dedi.

Anlayacağınız MSKÜ Turizm Fakültesi o Master Planı yapmaya hazır…

 

xx            xx            xx

Ne olacak canım, üniversitemiz bu planı yapsın, Muğla’ya hediye etsin” diyenler olacaktır. Demeden önce Prof. Dr. Bahar’ın şu sözlerini de okuyun:

Tabii ki Muğla ilinin turizm mastır planı denilen şey, iki ay içerisinde hemen yapılıp ortaya konulacak bir doküman değildir. Belli bir zamanı, personeli ve bütçeyi bu konu için ayırmak gerekiyor. Biz Turizm Fakültesi olarak Muğla Büyükşehir Belediyesine üç büyük ilçemiz olan Bodrum, Fethiye ve Marmaris’i kapsayan bir öneri ile birlikte, bir de ilin tamamını kapsayacak şekilde iki alternatifli ve yaklaşık 320.000 TL bütçeli ve 18 ay sürecek bir teklif yapmıştık.

Başkan Gürün acaba 320 bin TL’yi fazla bulup geri dönüş yapmamış olabilir mi?

Neyse yorum yapmak istemiyorum…

 

xx            xx            xx

Dekan Bahar bir de kongreye destek verenlere bizim aracılığımızla teşekkürde bulundu.

Başta Vali Amir Çiçek ile Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar’a, ayrıca Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, TÜROFED Başkanı Osman Ayık, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Burak Tonbul, TUREB Başkanı Zeki Apalı ve İngiltere Oxford Brooks Üniversitesi’nden gelen Prof. Dr. Levent Altınay’a teşekkür eden Dekan Bahar öteki paydaşları şöyle sıraladı:

GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, MUTSO Başkanı Bülent Karakuş, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, BODTO Başkanı Mahmut Kocadon, GETOB Başkanı Bülent Bülbülooğlu, DOKTOB Başkanı Yücel Okutur,  BODER Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Taş, AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman, İMEAK DTO Bodrum Şubesi Meclis Başkanı Rüştü Tezcan, TUADER Başkanı Prof. Dr. Muharrem Tuna, BESİAD, THY Bodrum Müdürü Turan Yardımcı, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, Detay Yayıncılık, Grammy Travel.

Dekan Bahar, “Kongre düzenleme sürecinde desteklerini esirgemeyen çalışma arkadaşlarıma ayrıca teşekkürü bir borç bilirim. Ancak burada aynı zamanda turizme yıllardır gönül veren bir kişi olarak dostum, abim ve stratejik ortağım olan, beraber işbirliği protokolü yaptığımız özellikle son iki yıldır fakültemize vermiş olduğu desteklerden dolayı DOKTOB Başkanı Yücel Okutur’a teşekkürlerimi sunmak isterim. Bizlere bu zamana kadar her konuda çok büyük destek oldular. DOKTOB ile çalışmaya ve bölge için ter dökmeye devam edeceğiz.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets