“Hayaldi, Gerçek Oluyor” - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

“Hayaldi, Gerçek Oluyor”

Bu haber 27 Ekim 2016 - 0:02 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

 Bu gün ne yazmalı?

Meslek yaşamım boyunca bu soruyu soran yazılarım olmuştur, ama o yazılar bir elin parmağını geçmez. “Bu gün ne yazmalı?” sorgulaması genellikle, kaleme gelen konu olmadığında yapılır.

Hayır, bu yazı o yazılardan değil… O kadar çok konu var ki, hangisini öne alayım diye düşünüyorum. Karabağlar’da 12 ay turizm önemli. Menteşe Belediyesi’nin çalışmasını İsmail AtaseverKarabağlar”, “Şehrin Arka Bahçesi”, “Akademisyen Gözüyle Karabağlar” başlıklarıyla ele aldı. Çarpıcı tespitlerde bulundu. “Arka bahçe” tanımına bayıldım… Ama “Ben yazmasam da olur” diyemiyorum.

Hele bir hazmedeyim…

Bu arada Muğla’da Doğal SİT Alanlarına galiba birileri de göz dikti. CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ konuyu TBMM’ye taşımış.

BBP İl Başkanı Harun Akın da ORTEM için adrese teslim ihaleleri gündeme getirmiş.

Konu çok…

 

xx           xx           xx

Büyükşehir Yasası’nın sağlı sollu en çok eleştirildiği il sanırım Muğla… Bu yüzden mi bilmiyorum, “Yerel Yönetimlerde Yeni Yasal Düzenlemelerin Işığı Altında Hizmet Sunum Yöntem Arayış Araştırması” (YEREP) kapsamında Muğla pilot il seçilmiş.

Bugün hangisini ele alsak acaba?

Geçen hafta cumartesi günü bu köşede “Muğla FETÖ Çöplüğü Mü?” başlıklı yazımın ardından Vali Amir Çiçek ile konuştuk. Vali Çiçek, FETÖ terör örgütüne karşı verdikleri mücadelenin basınımızda bazı kalemlerce itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını söyledi. Haksız değil, bunlar var… Oysa bu mücadelede basınımızın yardımcı olması gerekiyor…

Bu konuda oldukça  hassasiyet gösteren Vali Çiçek şöyle dedi:

Bu mücadelenin en iyi verildiği illerin başında geldiğimize inanıyorum. Değilse valiliği bırakırım. Mesai mefhumu gözetmeksizin ne yapılması gerekiyorsa yapıyoruz. Basında, sosyal medyada sanki bir şey yapılmıyormuş gibi çıkan yazılarla emniyet çalışanlarımıza, savcılığımıza haksızlık ediliyor.

Vali Çiçek serzenişinde haklı… Kendisini ve özellikle Başsavcımızı takdirle izliyoruz…

 

xx           xx           xx

ERMAŞ Şirketi’nin sahibi Mustafa Ercan’ın Muğla’da yorulduğu (!) için Çine’de yapmaya karar verdiği 100 milyon liralık yeni yatırımını içindeki “Muğla sevgisi” yüzünden Bayır’da yapmaya başladığını da yazabilirim…

Ben bu gün en iyisi Sandras Dağı’ndan gelecek suyu yazayım.

Önceki gün Hamle’de bu konuda çıkan habere “11 yıldır beklenen proje” başlığı atılmış. Tam bir yılan hikayesi… Habere “Hayal değil gerçek bir proje” ara başlığı atılmış. Haberin başlığı da “Hayaldi gerçek oluyor” başlığı atılabilirdi…

Ziya Ercan’ın ifadesiyle 11 yıllık bir proje olabilir, ama Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin Kurucu Rektörü Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı’nın 20 yıl kadar önce üniversite yerleşkesine dönemin İl Özel İdaresi ile birlikte Sandras’tan isale hattı üzerindeki köylerle birlikte üniversite yerleşkesine su getirildiği günden beri neredeyse 20 yıllık bir hayal…

 

xx           xx           xx

Kaç kere yazdım bilmiyorum, o zaman Kurucu Rektör Prof. Dr. Fığlalı Muğla Belediyesi’nin de projede yer almasını istemişti. Ancak dönemin Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün’de Muğla’ya 50 yıl yetecek su rezervi kaynaklarına sahip olunduğunu düşünüyordu. Aslında Sandras’tan gelecek suya ortak olması halinde projeye ortaklık için istenen 1 milyon TL çok gelmişti…

Güvenilen kaynaklar halen il merkezinin içme ve kullanma suyunun karşılandığı Bahçeyaka KuyularıMuğlalılar senelerce o kuyulardan elektrik harcanarak çekilen ve yine elektrik harcanarak şehre pompalanan suya birde elektrik parası ödediler.

Oysa Başkan Gürün, Kurucu Rektör Fığlalı’nın teklifini kabul etmiş olsaydı maliyeti olmayan kaynak suyu içmeye başlayalı yıllar olmuş olacaktı…

Bir de son zamanlarda, Büyükşehir Belediyesi ve MUSKİ’nin kuruluşunun ardından su kesintilerinin sıklığı arttı…

Acaba diyorum 50 yıl yeteceği öngörülen su kaynaklarında daha 30 yıl dolmadan bir sıkıntı mı baş gösterdi? Yoksa MUSKİ mi beceriksiz!

 

xx           xx           xx

Neyse gün bugünmüş…

Eski Muğla Belediye Meclisi üyelerinden Emlak Müşaviri Ziya Ercan sayesinde Sandras Suyuna kavuşuyoruz. Kurucu Rektör Fığlalı’nın ardından 10 yıl kadar sonra 2005 yılında Ercan tarafından gündeme getirilen ve O’nun en az Başkan Gürün kadar inatçı çabaları sonunda Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın programına alınan ve Aydın DSİ 21. Bölge Müdürlüğü’nce yürütülen çalışmalar ihale aşamasına gelmiş.

Habere göre, Sandras Dağı’ndan Menteşe’ye getirilecek içme suyunun ihalesi 2017 yılında yapılıyormuş.

Gel de sorma; Neydi Muğlalının günahı, bunca yıl bekledi?

 

xx           xx           xx

Muğlalı sadece Sandras Suyu beklemedi. Muğlalı o kadar çok şey bekledi ve bekliyor ki…

Hep merak ediyorum; Muğlalı herkes gibi hak ettiklerini hep beklemek için ne yaptı da hak etti?

Başkan Gürün Sandras Suyunahayır” dedi, su geliyor.

Başkan Gürün doğalgaza “hayır” dedi, doğalgaz geldi.

Başkan Gürün Tıp Fakültesi Hastanesi’ne “hayır” dedi, hastane geldi, kendi binası da bitti bitiyor.

Başkan Gürün TOKİ’ye “hayır” dedi, TOKİ’nin 2’nci Etabına başlandı.

Başkan Gürün eski Garaj Alanı’na MuğlalınınKent Meydanı” isteğine “hayır” dedi, mahkeme kararı ile “evet”e gelindi. Oyalıyorlar. Oyalasınlar bakalım…

Öyle ya da böyle geliyor işte… Neden engel çıkarılıp, hayır denilip geciktiriliyor?

Başkan Gürün raylı sisteme de “hayır” diyor, o da gelir, ama gecikmeli…

Gerçekten Muğlalının günahı ne?

 

xx           xx           xx

Habere göre, Aydın DSİ 21. Bölge Müdürlüğü İçmesuyu ve Atıksu Şube Müdürü Adnan Tanyeli, ihalenin 2017 yılında yapılacağını belirtirken, “Suyumuz kaynak suyu olsa bile TSE standartlarına uygun su elde edeceğiz. 2019 yılında Muğla Sandras suyuna kavuşacak. Bu su ile birlikte enerji maliyeti düşecek, Muğlalılar kaliteli su içecek ve 2050 yılına kadar su ihtiyaçları karşılanmış olacak” diyor.

Köyceğiz Sandras Dağı Çövenni ve Gürsu su kaynaklarından yılda toplam 9,87 milyon m3 su Ula ve köyleri ile Menteşe ilçesine tünel ve çelik borular ile taşınacak.

Sandras’tan gelecek içme suyu için arıtma tesisi de yapılacak. Yapılacak arıtma tesisi, Sandras kaynakları (güvenilir akım) ünitesi kapasitesi 22 bin m³, Muğla Barajı ünitesi kapasitesi ise 30 bin 500 m³ olmak üzere toplam arıtma tesis kapasitesi 52 bin 500 m³ olacak.

İnşallah…

 

xx           xx           xx

Başkan Gürün geçen hafta sonunda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ev sahipliğinde Bodrum’da yapılan “17’nci Ulusal Turizm Kongresi” açılış konuşmalarında, turizmde Master Plan’ın gerekliliğini anlatmış. Başarılı da olmuş.

Öyle ki, basında çıkan haberlere baktığınızda Başkan Gürün’ün anlattığı gerekliliğin “turizm sektörünün ortak talebine” dönüştüğünü görüyorsunuz.

Oradan aklıma geldi. Başkan Gürün içme suyu konusunda da Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca Master Plan yapılmasını önermişti. Ancak görüyoruz ki, Emlak Müşaviri Ercan’ın projesini programa alan Bakanlık Başkan Gürün’ün önerisini dikkate almamış…

Başkan Gürün’ün “Turizm’de Master Plan” önerisini ise üniversitemiz dikkate almış ama…

Yarın devam ederiz.

—————-

Günün Sözü:

Gülümsemek en güzel makyajdır. Kadını da erkeği de güzel gösterir.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets