Şehrin Arka Bahçesi - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Şehrin Arka Bahçesi

Bu haber 22 Ekim 2016 - 0:00 'de eklendi ve 26 views kez görüntülendi.
Avatar
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

İsmail Atasever

Sadece ülkemiz değil dünyanın en dikkat çeken yerlerinden birinin “Karabağlar Yaylası” olduğu, artık tescillenmiştir.

Zira, burasını farklı kılan öylesine çok ayrıntılar var ki.

Üstelik her biri diğerinin fevkinde.

Aslında, hakkında çok şeyler söylenen, yazılıp çizilen Karabağlar Yaylası ile ilgili nacizane yaklaşımlarım oldu.

Sadece kaleme almadım.

Hamle TV’de hazırlayıp sunduğum “günleri izlerken” programında defalarca masaya yatırdık.

Yerel halk ve bilim adamlarının olduğu birliktelikte, enine boyuna tartışıldı.

Sonuçta burasıyla ilgili oluşan genel kanaat, “Şehrin Arka Bahçesi” olduğu için doğal yapısı bozulmadan turizme açılmasıydı.

Ancak o takdirde hak ettiği değere kavuşurdu.

Ne var ki olmadı!

Şu veya bu nedenden, turizme yönelik girişimler bir sonuç vermedi.

Şimdi ise gözlemlediğimiz kadarıyla bir kez daha harekete geçiliyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Sıtkı Koçman Üniversitesi ve GEKA’nın öncülüğünde,“Karabağlar Yaylası’nda Dört Mevsim Turizm” adı altında girişimler sürdürülüyor.

Halk, yıllardır benzer adımlar atılmasına karşın istenilen sonuç alınamadığını gördüğü halde, bu kez ne gibi yol izlenecek bağlamında, Konakaltı Nail Çakırhan Salonunda düzenlenen oturuma katılıyor.

Baktım, tahminlerin üzerinde ilgi var.

Belli ki, kentin arka bahçesi konumundaki Karabağlar Yaylası’nın akıbetini merak ediyorlardı. Bugüne değin bir sonuç alınamamıştı ama belki bu kez amaca ulaşılır.

***

Konuya ilişkin ilk açıklamayı yapan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Leyla Ersöz.

Diyor ki; Karabağlar Yaylasında dört mevsim turizm araştırma ve fizibilite çalışmaları, GEKA tarafından yüzde yüz destek alan projelerinden biri.

Burada, doğa ve kültür turizminin yapılabilmesi, dört mevsim yerli ve yabancı turistler için cazibe merkezi haline gelmesi, yerel halka sürdürülebilir ekonomik katkı ve istihdam sağlanması bakımından büyük önem arz ediyor.

Alternatif turizm imkanlarının araştırılması ve teşvik edilmesi konusunda örnek teşkil edecek projeyi kazandırmış olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Her vesileyle vurgulandığı gibi Karabağlar Yaylası için benzer nitelikte girişimlerin sürdürülmesi, olmazsa olmaz yaklaşımlardı.

Dedim ya bugüne değin gerçekleştirilmedi.

Ümit edilir ki bu projenin hayata geçirilmesiyle, Karabağlar Yaylası hak ettiği değere ulaşmış olur.

***

Bu kez Karabağları Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Sevinç Göçügenci, gelişmeler doğrultusunda görüşlerini açıklıyor.

GEKA’nın desteklediği Karabağlar Yaylası’nda Dört Mevsim Turizm için Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’e teşekkür ediyorum diyerek sözlerine başlayan başkan, konuşmasını sürdürüyor.

Bu proje ile Karabağlar eski konumuna kavuşacaktır.

Kuşkusuz bu yaklaşım altında yatan temel nokta, burasının yıllar öncesinde olduğu gibi halkın daha bir samimi yaklaşımlar sergilemesi yanında hareketli günlere kavuşmasıydı.

Belli ki her Muğlalı gibi Güçegenci’de yaylanın şu anki konumundan memnun değil.

Devamla, bizler Muğla sevdalısı yayla aşığıyız.

Karabağlar, klasik turizm etkinlikleri yanında kültür turizmi için idealdir.

Aslında burasıyla ilgili bir realite var ki yadsınamaz.

Yüzyıllar öncesinde Evliya Çelebi, Karabağlar’la ilgili övgü dolu sözler sarfetmiş, ünlü seyahatnamesinde yer vermişse, kıymetini bilmeliydik.

Başkan Sevinç Göçügenci ardından bir üzüntüsünü dile getiriyor.

Bugün yurtları birbirinden ayıran böğürtlen, hayıt, sarmaşık ve karaağaçların yerine taş duvarların alması, yaylanın özelliğini zedelemektedir. Artık buralarda eski bitki örtüsü zenginliği yok.

Bilmem Av. Göçügenci’nin bu yaklaşımına itiraz eden çıkar mı?

Çıkılamaz. Yaylayı farklı kılan söz konusu bitkiler ve ağaçlardı.

Karabağlar Yaylası’nı ayrıcalıklı yapan bir başka özellik, yurtları birbirinden ayıran irimlerin bitiminde 14 kahvenin yer almasıydı.

Yanı sıra mescitler, bakkal ve kasap dükkanlarıyla birlikte fırınlar.

Dernek başkanı Sevinç Göçügenci konuşmasının sonunda;

Karabağlar Yaylası’nın yeniden ihtişamlı günlerine dönmesi adına bu projenin önemli olduğunu düşünüyorum. Böylelikle yayla kültürü ön plana çıkabilir.

Sonra turizm sadece deniz, kum ve güneşten ibaret değil.

Gelinen noktada kültür turizmi de çok önemli. Bu yüzden Karabağlar Yaylası ideal merkezlerden biridir.

Bu arada, Karabağlar Yaylasında Alternatif Turizm imkanlarının araştırılması ve teşvik edilmesi amacıyla GEKA’nın destek verdiği proje kapsamında, özellikle araştırma ve fizibilite çalışmalarında şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkıyor.

Aynı bölgede faaliyet gösteren turizm acentalarından yüzde 85’nin, bölgeye gelen turistlerin yüzde 72’sinin Karabağlar Yaylası’nı bilmediği.

İşletmelerin yüzde 56’nın, Menteşe halkının yüzde 54’nün Karabağlar Yaylası’nı turistik nitelikte görmediği tespit ediliyor.

Sonuçta bunların cevap bulması, bir takım soruların cevaplanmasıyla mümkün olacağı açık iken, ne gariptir ki oturumu yönetenler, soru sorulmasına imkan tanımadılar.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets