Türk turizmi için bir araya geldiler - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Türk turizmi için bir araya geldiler

Bu haber 21 Ekim 2016 - 0:17 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.

mansetMuğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi’nin ev sahipliğinde Bodrum’da düzenlenen 17. Ulusal Turizm Kongresi’nde akademi ve sektör temsilcileri bir araya geldi. Kongrenin açılışında konuşan Muğla Valisi Amir Çiçek, turizm sektörünün bilimsel veriler ışığında ele alınacağı kongrede elde edilen çıktıların sadece Muğla’ya ve ülkeye değil tüm dünyaya önemli faydalar sağlayacağına inandığını söyledi.

Haber Merkezi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi’nin ev sahipliğinde Bodrum’da düzenlenen 17. Ulusal Turizm Kongresi’nde akademi ve sektör temsilcileri bir araya geldi. Kongrenin açılışında konuşan Muğla Valisi Amir Çiçek, turizm sektörünün bilimsel veriler ışığında ele alınacağı kongrede elde edilen çıktıların sadece Muğla’ya ve ülkeye değil tüm dünyaya önemli faydalar sağlayacağına inandığını söyledi.

Muğla’nın büyük bölümünün Ege’de bir kısmının da Akdeniz’de bulunan muhteşem bir coğrafyaya sahip olduğunu belirten Çiçek, “Muğla sadece Türkiye için değil tüm dünyanın en önemli coğrafi bölgelerinden biri. Doğası, havası, sahip olduğu tarihi değerlerle çok şanslı bir il olduğumuzu düşünüyorum. Muğla, birçok farklı uygarlığa ait eşsiz tarihi ve kültürel zenginlikleri,  bin 484 kilometrelik doğa harikası kıyı şeridi ile Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarından biri olma özelliğine sahip” dedi.

Muğla’nın güneş, deniz ve kum üçgeninin dışında 12 ay turizm faaliyetlerinin yapılacağı değerleri bünyesinde barındırdığına dikkat çeken Vali Çiçek, “Muğla son yıllarda pek çok dizi, sinema filmi ve reklam filmine ev sahipliği yaptı. Bu anlamda, Muğla’nın film platosu haline gelerek daha fazla projenin yürütülmesi yönünde çalışmalarımız devam ediyor. Film platosu ilimizin daha geniş kitleler tarafından tanınması, turizmin çeşitlenmesi anlamında ciddi bir öneme sahip” diye konuştu.

Muğla’nın tarihi ve kültürel değerleriyle 12 ay turizm yapabilecek marka bir yer olduğunu vurgulayan Çiçek şöyle konuştu, “Yemyeşil doğası, masmavi suları, bakir koyları, güvenli ortamı ile dünyaca ünlü destinasyonlara sahip Yeryüzü Cenneti Muğla’nın gelecek yıllarda daha fazla turiste ev sahipliği yapacağına inancım tam. Kültür turizmin yaygınlaştırılması konusunda Unesco Dünya Miras Listesi’nde ve Geçici Listede de yer alan Fethiye-Letoon, Tlos, Yatağan Stratonikeia, Milas-Beçin, Hekatomnos, Köyceğiz-Kaunos’un da içinde bulunduğu 10 antik kente arkeolojik ve bilimsel kazılar ve yüzey araştırmaları devam etmekte, her gün yeni tarihi eserler gün ışığına çıkarılıyor. Kazılarımızın ve tarihi ören yerlerimizin dijital tanıtımı projesi çalışmaları tamamlanmak üzereyiz. Diğer yandan inanç turizmi açısından da büyük öneme sahip Şahidi Cami ve Müştemilatı, Marmaris Selimiye Cami, Milas Buharalı Muhammed Seyid-i Türbesi’ni yapılan çalışmaların ardından açılışa hazır hale getirdik. Ayrıca, il merkezinde bir bölge müzesi kurulması için çalışma başlattık. Bu projemizi hayata geçirdiğimizde Bodrum, Marmaris ve Fethiye destinasyonlarının yanında Muğla ve çevresi de kültür turizmi ile hareketlilik kazanacaktır.”

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ise kongreye ev sahipliği yapmaktan mutlu olduklarını belirterek emeği geçenlere teşekkür etti. Üniversitelerin temel hedef ve görevleri arasında bilim üretmek olduğunu kaydeden Harmandar, üniversitelerin ürettikleri bilimi mutlaka toplum yararına kullanmaları gerektiğini dile getirdi. Muğla’nın sahip olduğu tarihi ve kültürel yapısıyla turizmin her alanına hizmet ettiğini anlatan Harmadar, “Bu nedenle her yıl çok sayıda yerli ve yabancı misafirimiz Muğla’ya geliyor. Muğla’nın turizm değerlerini keşfediyor. Biz de bu kongreyle hem Muğla hem de ülke turizmine katkı sağlamak istiyoruz” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise sektörün önünü açacak çalışmalar yapmak için kongrenin önemli olduğunu söyledi. Gürün, Muğla’nın turizm sektöründe Türkiye ve dünyada parmakla gösterilen bir kent olduğunu vurgulayarak, “Bizim bundan sonraki süreçte daha çok yabancı turist yerine daha çok para harcayan yabancı turisti bölgemize çekmemiz lazım. Bu yönde çalışma yapmamız gerekiyor. Bölgemizdeki güzelliklere zaten herkes hayranlıkla bakıyor. Biz bu güzellikleri daha iyi değerlendirmeliyiz” diye konuştu.

Kongre Yürütme Kurulu Başkanı ve Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ozan Bahar ise Bodrum’da yapılan 17. Ulusal Turizm Kongresi’ne akademisyenlerden rekor sayıda katılım gerçekleştiğini söyledi.

İlk defa 1990 yılında yapılan, her yıl değişik üniversitelerde düzenlenen kongrenin en önemli özelliğinin akademi ve sektörü bir araya getiriyor olması olduğunu belirten Bahar şunları kaydetti,

“Turizm, Türkiye’nin rekabet gücü en yüksek sektörlerindendir. Çarpan etkisi ile birlikte turizm, makroekonomik olarak toplamda 96 milyar dolarlık hasılat yaratmaktadır. Sektörde dolaylı ve doğrudan olmak üzere 3 milyona yakın insan istihdam edilmektedir. İleri-geri bağlantılar, tedarik zincirleri ve diğer alt sektörler de katıldığı zaman sektörden 10 milyona yakın insanın bir şekilde gelir sağlamakta olduğu öngörülmektedir.

Kongrenin ülke turizminde yaşanan sorunların çözümü için farklı önerilerin getirilebilmesi açısından önem taşıdığını anlatan Bahar, “Kongrede, farklı fikir ve önerilerin, sadece akademik çevreden gelmesi yerine sektörün de fikirlerine başvurmak için “akademi-sektör buluşması” başlıklı bir tema belirlenmiştir. Ayrıca, 4 özel panel ile hem sektör hem de akademinin sorunları tartışması ve çözüm önerileri geliştirmesi sağlanmaya çalışılmıştır” dedi.

Bahar, kongreye gönderilen 189 bildiriden 160’ının kabul edildiğini, 148 bildirinin de yayınlandığını dile getirdi. 17. Ulusal Turizm Kongresinin tüm zamanların rekorunu kırdığını anlatan Bahar, kongreye 61 üniversiteden 272 akademisyen ve 60 sektör temsilcisinin katıldığını ifade etti. Açılış konuşmalarının ardından “Sektör ve Akademi” açılış konuşmaları yapıldı. Programda, TÜROFED Başkanı Osman Ayık, TURED Başkanı Zeki Apalı, GEKA Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan, Oxford Brookes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Levent Altınay, Kongre Dönem Başkanı Prof. Dr. Orhan İçöz, sunumlarını yaptı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets