Cinayet Devam Ediyor… - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Cinayet Devam Ediyor…

Bu haber 21 Ekim 2016 - 9:10 'de eklendi ve 53 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

 Menteşe Belediyesi’nin Karabağlar Yaylası’nda Dört Mevsim Turizm tanıtım toplantısı ile ilgili yazı yazıp yazmayacağımı soranlar oldu. Kadir Tamer arkadaşım Konakaltı Kültür Merkezinde yapılan toplantıdan dehşet bir haberle geldi.

O haberden bir değil, 10 yazı çıkar.

Kadir Tamer haberine “Şaşırtan fizibilite raporu” başlığı attı… Ben de şaşırdım… Rapora bakılırsa Karabağlar Yaylası tanınmıyor. Bu sonucu çıkaran şirkete Menteşe Belediyesi kaç para verdi veya verecek çok merak ediyorum. Yazabilmem için bunu hazmetmem lazım…

 

xx           xx           xx

Karabağlar Yaylası üzerine 26.09.2016 tarihinde yayınlanan yazıma “Cinayeti Kim Durduracak?” başlığı atmıştım.

Kaç gün geçti üzerinden kimse yanıt vermedi.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan bile yanıt gelmedi!

Ama yaylalılardan “Cinayet devam ediyor” diye yanıt geldi…

Allan Kavağı Kuyusu çökertilmiş!

Ne istemişler?” diye sormayın, düğünden sarhoş dönen sürücü çarpmış…

 

xx           xx           xx

Kuyu, Allan Kavağı Kuyusu mu emin değilim, ama yaylanın “hayrat kuyularından” biri olduğu fotoğraftan belli.

Fotoğraflara bakarken Süpüroğlu Kahvesi’nin sahibi ve işletmecisi Sadettin Ünsal’ın başına gelenler aklıma geldi.

Sadettin Ünsal birkaç eş dost düğünü kabul etmiş, Muğla Belediyesi Zabıtası para cezası yağdırmıştı. Bir bakıma Ünsal’ın ocağına incir ağacı dikilmişti.

Ama galiba şevketlü zabıtamız yaylada “düğün yasağını” kaldırmış olmalı. Belki de zaruretten böyle olmuştur. Düğün salonlarında 10 bin, 15 bin ve hatta 25 bin TL kira alınır olmuş…

Şevketlü zabıtamız bakalım kuyuları korumak için bir önlem alabilecek mi?

 

xx           xx           xx

Karabağlar Yaylası’nda sadece cinayet işlenmiyor. Ölümün iki çeşidi var burada. İkincisi kaderine terk etmek… O terk edilenlerden biri de Kadı Kahvesi ve Camii

Bilenler bilir. Yayla’nın bulunduğu mevkie adını veren kahveleri hariç, bugün “Cami” diye de anılan tarihi Mescitlerden Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü sorumludur.

Böyle dediğime bakmayın; Vakıflar o kadar da sorumsuz değil…

Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü aynı güzergahtaki Kır Kahvesi ve Gozlu Kahve ile düğün sarhoşlarının yıktığı hayrat su kuyusu ile aynı güzergahta olan Gökkıble Kahvesi ve Hacı Ahmet Kahvesi mescitlerini restore etmiş.

 

xx           xx           xx

Cinayeti Kim Durduracak?” başlıklı yazımın bir yerinde “Birkaç gün sonra da rahmetli Ahmet Bayrak bir haber yapmış ‘Kadı Kahvesi ve Camii geleceğe taşınacak’ başlığı atmıştı. Çünkü dönemin Vali Yardımcısı Recep Yüksel cami ve kahvenin Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 2010 yılında restore edilerek kültür turizmine kazandırılacağını söylemiş.

Yıl 2016… Hani nerede?” demiştim.

Vakıflar belki de Kır, Gozlu, Gökkıble ve Hacı Ahmet kahvelerini kastetmiştir de Recep Yüksel yanlış anlamıştır!

Gozlu Kahve tescilli de değil… Diğerleri tescilli. Kaderine terk edilmiş olan Kadı Kahvesi ile birlikte İzmir II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenmiş…

 

xx           xx           xx

Hem tescilli, hem vakfiyeli, ama 159 yıllık Kadı Kahvesi’ne Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü üvey evlat muamelesi yapıyor.

Cami ve kahve Muğla’nın önde gelen sülalelerinden Topallar sülalesinden Hacı Uzun Süleyman Efendi tarafından yaptırılmış. Rahmetli Hacı Uzun Süleyman Efendi sanki bu günleri görmüş, yaptırdığı kahve ve cami sahipsiz kalmasın diye bir de “tarla” bağışlamış.

Duyumlarım doğru ise, Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarlayı birisine kiraya vermiş. O birisi de tütün ekimi yapmış…

Yani Vakıflar bağışlanan tarladan para kazanıyor, (hatta birine de kazandırıyor) ama bağışlanan kahve ile camiye bakmıyor…

 

1 Numaralı foto altı:ozcan-abi-kose-resmi-1

Düğünlere ulaşmak zor değil. Yönlendirmeler hemen Kireç Sanayi önüne konulmuş.

 

2 Numaralı foto altı:

Kuyu hemen onarılmazsa, ozcan-abi-kose-resmi-2taşlar kuyuya düşebilir. Kuyu kör kuyu haline gelebilir.

 

3 Numaralı foto altı:

Ormanla kaplı Kadı Kahvesi asırlık ağaç altında sanki sahibinin ozcan-abi-kose-resmi-3gelip kapısını açmasını bekler gibi duruyor. Ancak görüntüye aldanmayın, hem kahve hem yanındaki cami sahip çıkılmayı bekliyor.

 

4 Numaralı foto altı:

Kahveyi saran orman camiyi de sarmalamış durumda. Ancak cami kahveden daha harap ozcan-abi-kose-resmi-4durumda. Buna karşılık tarlasına ekilen tütün birilerine ve Vakıflara para kazandırıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets