Hüseyin Anıl Susturuldu Mu? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Hüseyin Anıl Susturuldu Mu?

Bu haber 19 Ekim 2016 - 0:01 'de eklendi ve 151 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür                     

CHP’nin son genel seçimlerdeki milletvekili adaylarından Eğitmen-Gazeteci Hüseyin Anıl artık sadece CHP’liler tarafından değil, Muğla genelinde tanınıyor.

Bunun pek çok nedeni var. Öne çıkan nedenlerden biri ise CHP’li Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin “Zaman Gazetesi”ne ilan vererek FETÖ Terör Örgütü’nün değirmenine su taşıyıp taşımadığını sorgulaması oldu.

Bu köşeyi ve sosyal medyadan Hüseyin Anıl’ı takip edenlerin bildiği gibi Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün geçen sene 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Zaman Gazetesi’ne kutlama ilanı vermişti. Anıl da bunu CHP’nin son Muğla İl Kongresi’nde “Kurultay Delegesi” sıfatı ile gündeme getirip, Başkan Gürün’ün FETÖ değirmenine su taşıyıp taşımadığını sormuştu.

 

xx           xx           xx

Hüseyin Anıl o zaman tatmin edici yanıt alamamış olmalı ki, sosyal medya ve basın üzerinden sorgulamaya devam etti. Hatta yetinmeyip, Başkan Gürün’ün Zaman Gazetesi’ne geçen sene sadece 19 Mayıs’ta kutlama ilanı vermiş olamayabileceğini, o yıl boyunca Zaman’a toplamda 113 bin TL tutarında ilan vermiş olabileceğini ortaya atıp, bunun doğru olup olmadığını sorgulamaya başladı.

Bu 113 bin TL bu köşenin de sorgulamalarından biri haline geldi.

Anıl 10 Ekim 2016 tarihli facebook paylaşımında “Dokunmazsam, konuşmazsam, yazmazsam ölürüm” demiş. Bülbülün çektiği dil(i) belasıdır diye boşuna denmemiş. Eğitim Enstitüsü’nde okumuş bir gazeteci olarak kendisini anlıyorum. Hüseyin hoca paylaşımında şöyle devam ediyordu:

Benim adım Hüseyin Anıl. Ben bir öğretmen gazeteciyim. Yansam da dokunacağım.”

 

xx           xx           xx

Hüseyin Anıl’ı yakacaklar.

Avrupa’nın karanlık döneminde “aykırı” insanların giyotine gönderildiği, baldıran zehriyle ortadan kaldırıldığı, yakıldığı gibi…

Hüseyin Anıl’ın ve dolayısıyla CHP camiasının ve kamuoyunun tatmin edilmesi için aydınlatıcı bir açıklama yapılması beklenirken, Anıl’a 8 Ekim’de disiplin soruşturması geldi. Anıl da iki gün sonra “Yansam da dokunacağım” dedi.

Nazım Hikmet’ten “Sen yanmasan, ben yanmasam, karanlıklar nasıl çıkar aydınlığa” dizelerini düstur bellemiş birinden başka ne beklenir ki…

CHP Bodrum İlçe Danışma Kurulu arifesinde Anıl’a CHP İl Disiplin Kurulu kararı tebliğ edildi. CHP İl Yönetimi Anıl’ı “tedbirli olarakİl Disiplin Kurulu’na sevk etmişti ve İl Disiplin Kurulu da Anıl’a “bir karara varılıncaya kadar Anıl’ın partisinin bir etkinliğine, toplantısına katılamayacağını ve üyelik haklarını kullanamayacağını” bildirmiş.

 

xx           xx           xx

Tam da bu sırada, kararı geçen hafta CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke açıkladı.

CHP MYK’sı ismi FETÖ ile anılan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar için disiplin kurulu sürecini başlatma kararı aldı. Selin Sayek Böke yaptığı açıklamada Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ile ilgili disiplin kurulu sürecini başlattıklarını duyurdu.

Daha önce FETÖ soruşturması sonucu kendisine “yurtdışı çıkış yasağı” getirilmiş olan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ile ilgili gecikmeli de olsa disipline sevk kararı çıkan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın disiplin sürecinde “üyelik hakları” askıya alınmadı.

Ama Hüseyin Anıl’ın üyelik hakları askıya alındı.

Çünkü Anıl birincisi belediye başkanı değil, ikincisi bir belediye başkanını sorguluyor!

 

xx           xx           xx

Hüseyin Anıl 8 Ekim’de tebligatı teslim aldıktan sonra şu paylaşımda bulundu:

Na na na nannnn… Beklenen o şarkı çıktı. Önce bir soluk alın ve iki kere okuyun. Fincancı katırlarını ürküttüm mü ne?

Yarın (Pazar) CHP Bodrum İlçe Danışma Kurulu toplantısı vardı. Müthiş bir konuşma hazırlığım ve dopdolu bir sunum dosyam vardı örgütüme. Bırakınız sunumu, toplantı salonuna bile girmemi istemiyorlar. Yasah dediler…

FETÖ ile anılan CHP’li Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar disipline veriliyor, ama eğer şu günlerde Beşiktaş’ta ilçe danışma kurulu varsa katılıp konuşabiliyor, ama basında ve sosyal medyada yaptığı eleştiriler, sorgulamalar nedeniyle disipline verilen Hüseyin Anıl ilçesi Bodrum’daki Danışma Kurulu’na alınmıyor. Öteki danışma kurullarına da!

Ya Disiplin Kurulu’nda aklanırsa?

Anıl’ın durumu yargılama sonucu aklanması beklenen kişinin tutuklanması gibi bir durum…

 

xx           xx           xx

Galiba maksat Hüseyin Anıl’ın CHP İlçe Danışma Kurulları’nın yapıldığı şu günlerde ilçe ilçe dolaşıp “Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün 2015 yılında Zaman Gazetesi’ne toplam 113 bin TL ödeme yaptı mı?” diye sormasını engellemek olabilir mi?

Anıl sanki bu soruya yanıt verircesine bir başka paylaşımında “Anlayan anlamayana anlatsın / Bu bir Anayasal hak mücadelesidir” başlığı altında şöyle diyor:

Sırf o gerçekleri açıkladığım için, sırf o gerçekler işitilmesin diye, daha da açıklayacağım diye, sırf beni gözden düşürmek için, etki değerimi azaltmak için, sırf benim sesimi kesmek için, sırf çamur at izi kalsın diye, beni karalamaya kalkarsanız, eğer bana bir iftira atarsanız, ki öyle bir koku alıyorum, gerisini siz düşünün.

(…)

Burası da yoldaşlarıma mesajımdır. Bu düzmece disiplin kovuşturması, tedbirli olarak disipline sevkim, yeni başlayan ilçe danışmalarda konuşmamam için bana bir tedbirdir. Bunu kimin istediğini biliyorsunuz. Buna alet olan herkesi kınıyorum. İstemim dışı girdiğim bu tatsız polemikten dolayı tüm yoldaşlarımdan çok özür dilerim. Üyelik hakkıma saldırı kimliğime saldırıdır.

 

xx           xx           xx

Hüseyin Anıl paylaşımlarında bir de uyarıda bulunuyor.

Anıl’ın o mesajlarından biride şöyle:

Sevgili Muğla İl ve Bodrum İlçe yöneticilerim, beni disiplin kuruluna sevkinizle ilgili benim olmamı yasakladığınız yerlerde, benim yanıt veremeyeceğim ortamlarda benim adımı ve konumu (!) konuşmayın. Parti içi yargıyı (Disiplin Kurulu) etkilemeye çalışmayın. Partili yoldaşlarımı aleyhime etkilemeye çalışmayın. Bu durum parti içi bir ahlak ve etik ihlali olur. (…) 

Geçtiğimiz Pazar bazı asıp kesmeleriniz olmuş. Bakınız Bodrum son iki konuşmanız. Bunu sosyal medyadan yazmakla yine suç mu işledim acaba?

 

xx           xx           xx

Hüseyin Anıl’ın paylaşımları ile ilgili suç olup olmadıklarına dair kararı elbette CHP’nin İl Disiplin Kurulu verecektir. Disiplin Kurullarının suçlananlar için aklanıp aklanamama noktasında bir “sınav yeri” olduğu söylenebilir, ama doğrusu Disiplin Kurullarının her işleyişinde kurul üyelerinin sınav verdiğidir…

Tabi Hüseyin Anıl kendi yazıp, kendi okumuyor. Ciddi sayıda CHP’li takipçisi var. Paylaşımlarını kimi paylaşıyor, kimi beğeniyor, kimi yorum yapıyor. İşte o yorumlardan bazıları:

Şerefnur Esmeray Kutun: “Seçmeni hiç umursamadan bilinçsizce karar alan; partiye ömür verenleri kişisel hırsları uğruna dışlayan; yanlışlarının ortaya çıķmaması için yeni yanlışlar yapan muktedirler partiye oy kaybettiriyor. Atatürk’ ün partisine zarar vermeyelim. Sevgiyle kalın.

Duran Öztürk: “Nerede toplumsal muhalefet… Nerede Muğla’nın kalesi olan CHP örgütü..

Görüşlerine katılmasam da; CHP’nin fenomeni olmuş insanları disipline sevk etmeyi ve fikirlerine ipotek koymayı bırakın… dışa dönük mücadele edin.. (…) Yaşadıklarımız, gözlediklerimiz, karşılaştıklarımız; piyasacılık ile gericiliğin nasıl at başı ilerlediğini bir kez daha kanıtlıyor. Neden sesiniz çıkmıyor…

İsmail Serdaroğlu: “Ey CHP örgütü severiz, sevmeyiz. İlçe Başkanlığı yapmış biri eğer partisini eleştiriyorsa kulak kabartıp ne demek istiyor diye dinlemek gerekiyor. Yıllarını ve maddiyatını bu uğurda harcamış birine bu layık görülmemeli.

Sahi Başkan Gürün geçen yıl Zaman Gazetesi’ne 113 bin TL ödemede bulunmuş, FETÖ değirmenine su taşımış mıdır?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets