Enerjide Kolları Sıvadık - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Enerjide Kolları Sıvadık

Bu haber 14 Ekim 2016 - 0:02 'de eklendi ve 820 views kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşek
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Gülten Şimşek

Alkışlıyorum. Yürekten.

Ülkem kollarını sıvadı, enerjiyi gündemine aldı. Siyasi otorite enerjinin olmazsa olmaz olduğunun farkında.

Ve ben alkışlıyorum, hem de yürekten.

Tarih ve siyaset merakı olanlar bunların üzerlerine ekonomi biliminin gerçeklerini eklerlerse, ilginç ve şaşırtıcı bilgilere ulaşırlar.

Düşünün ki 1. Dünya Savaşı’ndan sonra mağlup olmuş bir Almanya, 1929 yılında yaşanan büyük buhran ve sonrasında da patlak veren 2 Dünya Savaşı. Bugün Almanya dünyanın önemli ekonomilerinden bir tanesi. Almanya tasarruf bilinci ile ekonomisini bu noktalara taşıdı. Tüketen değil de üreten ülke konumunda oldu.

Cem Yılmaz cips reklamında, kaçak üretim yaparken yakalanınca ‘ biz yiyiciyiz yiyici’ diyordu. Bizde ‘tüketiciyiz tüketici’. Üretmeden yemek, ekonomik anlamda bizi dar boğaza sokmakta.

Üretim. Üretim. Üretim…

Üretim enerji ile olmakta. Biz sosyal bilimleri şimdilerde kral yaptık. Hiçte ötelenmemesi gereken temel bilimleri de üvey evlat. Üvey evlat olan temel bilimlere çok az ekmek yedirdik ve cılız kaldı. Aslında kızağı çeken iki at var iken, bir tanesi gelişimsel geri kaldığı için kızak tökezliyor. Temel bilimlere bakışımızı geliştirmeliyiz. Gelişmemize çok önemli katkısı olacak. Mesela fizik bilimi yenilenebilir enerji olan güneş enerjisi ile uğraşmakta.

Kalkınmak istiyoruz. Ülkemiz kalkınacaksa enerji ile kalkınacak. Enerji sorunu çözümlenmeden; kalkınmadan, yatırımlardan, büyümeden, sağlıktan vb söz edilemez.

Üretimin ana şaftını enerji oluşturur. Mesela bir hastaneyi düşünelim. En basit anlatımla hastanede tüm tıbbi cihazlar, ısıtma ve soğutma sistemleri ve asansörler elektrik enerjisine bağlıdır. Düşünün ki sistemin işlemesini sağlayan elektrik enerjisi yok, sağlık hizmeti verebilir mi?

Hiçbir tetkik yapılamaz.

Hasta ameliyat olamaz.

Isıtma, soğutma sistemi çalışmaz. Hastaneyi bile temizleyemezsiniz. Asansörler çalışmaz. Burada sağlık işgücü önemli fakat enerji olmadan hiçbir hizmet verilemez.

Enerji özellikle de elektrik enerjisi insan yaşamında tartışmasız önceliğe sahip.

Enerjisiz yaşam günümüzde neredeyse imkansız gibi.

Gelişen teknoloji ve değişen yaşam  şekilleri ile artan enerji açığı neredeyse tüm ülkelerde olduğu gibi, bizim de öncelikli bir konumuz.

Siyasi otorite, kalkınmanın lokomotifi enerji için harekete geçti.

  1. Dünya Enerji Kongresi onur verici bir durum olarak benim ülkemde yapıldı. Sayın Cumhurbaşkanımızın himayeleri ile düzenlendi. Dünya Enerji Konseyi’nin en önemli etkinliği olan “Dünya Enerji Kongresi” katılımcıların enerji sorunlarını ve çözümlerini küresel bir bakış açısıyla daha iyi anlayabilmeleri için düzenlenen en önemli uluslararası enerji kongresidir. Kongrenin açılışını internette izledim. Gösteriler muhteşemdi.

Sayın Cumhurbaşkanımız,  “Ülkemizde  enerji sepetinin zengin olacağını”  belirtti. Güneş, rüzgar, hidro elektrik ve nükleer enerji gibi. Kongrede barış için paylaşalım, enerjiyi barışın ve adaletin aracı haline getirelim teması vurgulandı.

Sayın Aliyev konuşmasında ‘bu kongre Türkiye’nin enerji sektöründeki rolünü göstermektedir’ dedi. Evet! küresel anlamda çok önemli rolü olduğunu gösterdi.

Sayın Putin de, küresel bir bakış açısı ile analiz ettiklerini sundu.

Sürdürülebilir ekonomi için enerji çok önemliydi ve siyasi otoritede gelecekte yenilenebilir enerji kaynakları ile güzel işler yapacaklarından eminim.

Benim güzel ülkemde: yeni yeni hastaneler yapılmakta. Sağlık Bakanlığı olarak green eneryg olan  güneşten enerji elde edip hastanelerin enerji kaynaklarını sağlansa ne hoş olurdu. Kendi enerjisini kendisi üretmiş olurdu.

Sağlık için söylediğim bir tema var, ‘sağlık, sağlıklı çevre ile olur’ Temiz bir dünya için tüm sektörler el ele vermelidir.

Unutmamalı ki! Yenilenebilir enerji kaynakları çok ama çok önemlidir.

Ve hoş geldin kalkınma…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets