Başkanlar Tıp Fakültesi’nde - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Başkanlar Tıp Fakültesi’nde

Bu haber 14 Ekim 2016 - 0:01 'de eklendi ve 1.067 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Önce Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden geldi haber. Sonra Menteşe Belediyesi’nden…

Çok güldüm. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri ile bir araya gelmişler. Haber bu… İki belediyenin Basın Halkla İlişkiler Müdürlüklerinden o ziyaretle ilgili iki haber çıkmış.

Her iki müdürlüğün haber üretenlerini kutluyorum. Birisi yazıp, ikisi kullanabilirdi.

Bizim arkadaşlarda bir habere gittiler mi, genellikle bir kişi yazar, herkes o haberi kullanırdı!

Şimdi artık “Ajans Dönemi”… Ajans muhabiri veya ajans temsilcisi üretiyor, herkes onu kullanıyor.

Başlığı değiştirme zahmetine girmeyenler bile çıkıyor…

 

xx           xx           xx

Büyükşehir’den gelen habere “Başkanlar Tıp Fakültesi’ni Ziyaret Etti” başlığı atılırken, Menteşe Belediyesi’nden gelen habere “Başkan Gümüş: “Sizler Muğla’nın Fahri Hemşerilerisiniz” başlığı atılmış.

İkisinden birini kullanmak zorunda olsaydım, Menteşe’ninkini kullanırdım.

Buna karşılık Menteşe’nin fotoğraflarını kullanmazdım. Sanki fotoğrafı çeken Başkan Gürün’ü göstermeme çabası içinde olmuş. Büyükşehir’den gelen fotoğraflarda böyle bir çaba görmedim.

Büyükşehir’den gelen fotoğrafları kullanırdım.

 

xx           xx           xx

Menteşe Belediyesi’nden gelen habere baktım, orada haberin girişinde Başkan Gümüş şöyle öne çıkarılmış:

Başkan Gümüş burada yaptığı konuşmasında ‘Sizleri artık Muğla’nın fahri hemşerisi olarak görüyoruz. Büyükşehir Belediyemiz ve Menteşe Belediyesi olarak biz de öğrenci kardeşlerimizin yaşam konforunu arttırmak ve en az sorunla karşılaşmalarını sağlamak için çalışıyoruz’ dedi.

Büyükşehir’den gelen haberde de bu konuşmaya yer verilmiş, ama orada “Büyükşehir Belediyemiz ve Menteşe Belediyesi olarak biz” ifadesi yok.

Menteşe Belediyesi’nden gelen haber “Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevrez Aydoğan ile birlikte derse girerek öğrenciler ile sohbet eden Başkanlar, öğrencilerin yönelttikleri soruları da yanıtladılar.” diye devam ediyor.

Haberde Başkan Gürün ile Dekan Aydoğan’ın adları ikişer kere geçerken, konuşmalarına yer verilmemiş. Her zamanki gibi bir “Başkan Gümüş haberi” yazılmış!

 

xx           xx           xx

Bizim meslekte bu vardır. Bazen haber uzayınca, haber haber olmaktan çıkmıyor, özü bozulmuyor ve çok önemli bir şey de denmemişse, konuşmaların bir bölümünü atarız. “Şunlar şunlar da konuştular” şeklinde ifade de bulunuruz.

Yalan söylemek bana yakışmaz. Elbette arada bir sansürlediğimiz de olur.

Örneğin bir etkinlikte sevmediğimiz biri varsa konuşmasına yer vermeyiz. Yetmez, gazetede kullanılacak fotoğraf karelerinde yer almaması için de özen gösteririz…

Her iki belediyedeki görevlilerin art niyetli olduklarını sanmıyorum. Haberde “ev sahibi” olarak yer alması gereken Dekan Aydoğan ile alıp veremedikleri ne olabilir ki?

Ama makaslamakta bizi geçmişler!

 

xx           xx           xx

Başkan Gürün’ün Tıp Fakültesi ziyaretinde benim her zaman saygı duyduğum “Tıp Doktoru Osman Gürün” öne çıkmış. Büyükşehir Belediyesi’nden gelen haberde her ne kadar “oraya belediye başkanı olarak geldiği, ama kendisinin de aynı sıralarda eğitim gördüğü için farklı bir heyecan duyduğu” vurgulanmış olsa da öyle… Okuyunca bana hak vereceksiniz. Başkan Gürün şöyle demiş:

Meslek hayatım boyunca birçok hasta tedavi ettim. Şimdi Muğla’nın neresine gitsem ya bir hastamla ya da bir hastamın yakını ile karşılaşıyorum. Bu bir hekim için en büyük armağandır. Hayatınızda mesleğiniz ve hastalarınız arasına para sokmayın. Para bir şekilde gelecektir. Bu meslek para için kullanılabilecek kadar hafif bir meslek değil. Bizim malzememiz insan. İnsanları tanıyamazsanız iyi hekimlik yapamazsınız. Hastalarınıza güven duygusunu verebilmek için sevgiyle yaklaşmalısınız. Hekimlik; etik değerlerin kaybolduğu günümüzde en az etkilenen mesleklerden birisi. Bunu çok iyi değerlendirmeniz gerekiyor.

İki ifadesi müthiş:

Bu meslek para için kullanılabilecek kadar hafif bir meslek değil.

Hekimlik; etik değerlerin kaybolduğu günümüzde en az etkilenen mesleklerden birisi.

Umarım genç tıpçılar bu sözlerin ayırdında olmuşlardır…

 

xx           xx           xx

Büyükşehir Belediyesi’nden gelen haberde yer alan şu satırlar çok dikkatimi çekti:

Sizler burada ailenizden uzakta olabilirsiniz ama her zaman size yakın bir belediyenin olduğunu unutmayın. Sizler artık bizim fahri hemşerilerimizsiniz. Eğitim hayatınızda size başarılar diliyorum.

Menteşe Belediyesi Tıp Fakültesi öğrencilerine, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencilerine ne kadar yakın olabilir?

Onlara sabahları bir çay bardağı çorba, akşamları bir kepçe makarna veya nohutlu pilav ikram edebilir mi?

Menteşe Belediyesi Kötekli’de ucuz ama kaliteli kafeterya açabilir mi; toplu taşıma ücretlerine ve su bedellerine indirim sağlayabilir mi?

 

xx           xx           xx

Menteşe Belediyesi’nden gelen haberin hemen girişinde Başkan Gümüş’ten şöyle söz ediliyor:

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni ziyaret ederek tıp öğrencileri ile bir araya geldiler. Başkan Gümüş burada yaptığı konuşmasında ‘Sizleri artık Muğla’nın fahri hemşerisi olarak görüyoruz. Büyükşehir Belediyemiz ve Menteşe Belediyesi olarak biz de öğrenci kardeşlerimizin yaşam konforunu arttırmak ve en az sorunla karşılaşmalarını sağlamak için çalışıyoruz’ dedi.

Öğrenci kardeşlerimizin yaşam konforunu arttırmak ve en az sorunla karşılaşmalarını sağlamak için çalışıyorsunuz da ne yapıyorsunuz.

Başkan Gümüş konuşmasının bir yerinde de “Sizin gibi genç beyinlerin bakış açısı, projeleri ve fikirleri bizler için önemli. Sizlere kapımız her zaman açıktır. Hepinize eğitim hayatınızda başarılar diliyorum.” demiş.

Biz her gün bu köşeden Muğla’ya, Menteşe’ye bakış açımızı, fikirlerimizi açıklıyoruz da ne oluyor?

Kocaman bir hiç!

Acaba tıp öğrencilerini aracı yapsak bir işe yarar mı?

 

xx           xx           xx

Tıpçıları, üniversite öğrencilerini “Muğla’nın fahri hemşerisi” görüyorsanız yandılar. Biz hemşeriyiz de ne muradını gördük?

Şaka bir yana Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Kurucu Rektör Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı döneminde ilk mezuniyet törenini AKM’de yapmıştı. Öğrenci azdı. Görkemli ve heyecanlı bir törendi. O gün diplomaları tek tek Rektör Fığlalı vermişti. Fığlalı hocanın hemen yanında dönemin Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün duruyordu. Diplomasını alan her öğrencinin yakasına rozet takıyordu. Baca simgeli rozetin üzerinde şu ifade yer alıyordu:

Muğla Hemşerisi

Bu rozetler bir sonraki mezuniyette takılmadı. Belki Başkan Gümüş takar!

Hemşeri olmak zordur. Birinin hemşerilik duygularına sahip olabilmesi için yapılması gerekenleri yerine getirmek hiç kolay değildir…

 

—————————-

Günün Sözü:

İnsan olarak doğdum, sonra Türk oldum, sonra Müslüman; en son, ölmeden önce, yine insan olmak için çabalıyorum…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets