Onlar Da İnsandı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Onlar Da İnsandı

Bu haber 11 Ekim 2016 - 0:03 'de eklendi ve 26 views kez görüntülendi.
İsmail Zorba
İsmail Zorbaismailzorba@hamlegazetesi.com.tr

İsmail ZORBA

 “Evet, onlar da insandır! Pavlenko’lar, İvan’lar, Kostyük’ler, Vasil Dimitroviç’ler, Stepan’lar belki bunu gülünç görecekler; ama nasıl görürlerse görsünler, ben eserimi tekrar sakin bir dua ile bitirmek istiyorum. Romanımı kapatırken; “Allah’ım!” diyorum, “Onlar da insan! Acı onlara! Kendileri gibi, başkalarının da insan olduklarına inandır onları!” Ötekiler, o hayvan gibi sürülüp götürülenler… Onlar da insandı.”

Cengiz Dağcı

 

Haftanın son gününe bir acı haberle daha girdik. Yine yandı yürekler artık küle de dönüşmez . Hiçbir şey söndüremez, soğutamaz bu yangın yerinde bitiveren acıyı. Nasıl dinsin ki! Acılar ummanına dönüştü yuvalarımız, memleketimiz. Acının denklemine çözüm bulmaya biçare bizler insanların gözlerinin içine bakıp insanlık adına umut ışığı arayışındayız. Ne diyelim sözler dilimize pelesenk olmuş. Aynı çaresizlik içerisinde, inancımıza, Yüce Yaradan’a sığınarak şehitlerimize rahmet, ailelerine sabr ü sükun diliyoruz.

Elimizden ne gelir ki? Efendiler sofrasında kararlar insanlık adına verilmiyor ki. Onlar sadece kendi çıkarlarının, kendi güçlerinin onlara verdiği en doğal hak olarak gördüğü hükmetme gafletindeler. Asıl senaryoyu kimin düzenlediğini unutup insanlığın geleceği hakkında karar almaya, yeni senaryolar yazmaya devam ediyorlar. Onlarca kan, gözyaşı, vahşet, acı, çile, ızdırap, mezalim kimin umurunda? “Medeniyet denilen tek dişi kalmış canavar”ın gerçek yüzüne bakıp aldanmayalım. O yüze “İnsan Hakları, kardeşlik, barış, demokrasi, Birleşmiş Milletler” makyajını yapıp insanlık havarisi kesilenler bir insanın bir damla gözyaşının bile hakkını ödeyemezler. İnsanlık tarihi sömürenlerin cinayetleri, vahşetleri ile dolu değil mi?

Ama biz, “Yaradılanı Yaradan’dan dolayı hoş gören, her insanda Yaradan’dan bir iz görmeye inanmış bir düşüncenin istikametinde insana inanmayı devam ediyoruz. Çünkü kötülük, şer, nifak, bela hükmü nasıl o insandan çıkıyorsa iyilik, güzellik, hayır, edep ve haya da o insandan çıkmak da.. Önemli olan güzel kaynağın özüne dönmekte.. Karıncayı bile incitmeyen tecessüs, tüyü bitmedik yetimin hakkına riayet eden vicdan ve kul hakkını ne olursa neci olursa  olsun farklılıklarının üstünde gören bir medeniyetin” varlığını görmekte ve bu varlığın mirasçısı nesiller yetiştirmekte aslolan.

Özü bir olmakta, birlik olmakta, biz olmakta saklı!. Bu şuurda, bu ilimde, bu irfanda insanlar yetiştirdiğimiz müddetçe hep güçlü, hep diri kalırız. Nice kötülük ve şer senaryoları yazılırsa yazılsın her daim ayakta kalırız. Bizim gücümüz vicdanımızdaki, hoşgörümüzdeki, sevgimizdeki, edebimizdeki, inancımızdaki, edebimizdeki insaniyetimizdendir. Çanakkale’de de bizi diri tutan bu güçtü, Kurtuluş Savaşı’nda da bizi dimdik ayağa kaldıran bu güçtü.  Azeri Türklerinin İstiklal Şairi Bahtiyar Vahapzade gözyaşları içerisinde hep şunu söylüyordu: “Siz Türkiye’deki kardeşlerimiz özgürseniz, mutluysanız inanın biz de özgürüz, biz de mutluyuz. İnanın tüm gücümüzü sizden alıyoruz.” Bu sözler bize çok önemli bir uyarı niteliğindeydi aslında. Biz, tarih boyunca tüm mazlum milletlerin sesi, haykırışı, gücü, vicdanı olmuşuz. Onların geleceğe dair tüm umutlarının mayası bizim gücümüzde, diriliğimizde saklıymış demek.

Yazıma kaynaklık eden “Onlar da İnsandı” başlığı, Cengiz Dağcı’nın  bir romanına isim olmuş. Ezilmiş, yok edilmek istenmiş, toprakları elinden alınıp vatansız bırakılmış çilekeş bir milletin hikayesi saklı özünde. Milyonları bulan bir nüfusu barındıran vatan topraklarından bir milletin bir asır içerisinde koparılışının hikayesi aynı zamanda. O milyonlardan bir avuç insana ancak azınlık statüsü bile tanımayan bir asimilizenin hikayesi. Acılar, gözyaşları, zulümler artık söze bile sığmayan hikayeler. İnsanlığın göz ardı ettiği nice mezalim hikayelerinden biri. Demokles’in kılıcı misali devamlı önümüze atılan Ermeni Soykırımı, temcid pilavı gibi gibi ısıtılıp ısıtılıp insanlığa meze durumuna düşürülen Yahudi Soykırımı sunumları dışında dünyada hiç acılar yaşanmıyor gibi yapana değil yaptırana bak durumları. Soykırımı yapanlar da kendileri, yaptıranlar da.. İnsanlık masumiyetini kaybetmiş vahşetin kanlı savunmaları.

“Onlar dı İnsandı” derken Cengiz Dağcı, her şeye rağmen insan diyor. Her şeye rağmen insan. Ermenisi, Yahudisi, İngilizi, Fransızı, Almanı fark etmez hikayenin öznesindeki insan gözyaşı döktükten, çile çektikten, zulmün altında ezildikten sonra insandır. Biz ezilen, gözyaşı döken, acılar içerisinde inleyen her insan için üzülürüz. Çünkü vicdanımız, inancımız, medeniyetimiz, kimliğimiz “insan” için vardır. İnsaniyetimizde de bu düşünce hakimdir. Eğer onlar için gözyaşı döküyorsak, onlar için de adalet diyorsak; unutulmasın “biz” de insanız.

İşte bu noktada gelecek nesillerimize tarih şuurunu, biz olma mirasını bu yaşanmışlıkların gerçeğinde vermeliyiz. Türk genci insanlık havarilerinin güzel söylemlerine varmadan kendi insanının gerçeğini, özünü, hasletlerini de bilmelidir. Bunu tarih şuuruna sahip tüm medeni milletlerin çocukları kadar hak etmektedir. Haberlerde gördüğü Şam şehrinin görüntüleri içler acısı bir profil çizmekte. Şehrin bir bölgesinde eğlence içerisinde kahkahalar atan, tepinen insanlar diğer bölgesinde bombalar altında katledilen, gözyaşı döken insanlar.. Şam şehri bizlere büyük bir ibret vesikası aslında. Yazarın dediği gibi, “Onlar da İnsandı!” Ama vatanımıza, bayrağımıza, hürriyetimize şer ellerin dokunmasına izin vermeyen bir tecessüsün gücünde insana bakışta saklı. Yoksa İvan’lar, Stepan’lar, Vasil’ler içimize sızdıktan ve bizi esir aldıktan sonra neye yarar!

“Gün başlarken mesut olmaya, Ayı Dağ’ın ardından göğe yükselen sıcak güneşe bakıp sevinmeye, memnun olmaya onun da hakkı var, o da insan değil mi? Ama ben de insanım, hepimiz insanız.”

Cengiz Dağcı

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets