Koruma Kurulu’nun Haberi Var Mı? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Koruma Kurulu’nun Haberi Var Mı?

Bu haber 11 Ekim 2016 - 0:01 'de eklendi ve 15 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

ozcan-abinin-kosesine-konulacakÖzcan Özgür

 Öncelikle bir düzeltme yapalım. Şenlikle ilgili dünkü yazımın Cumartesi günü, o gün yayınlanan yazımında dün yayınlanması gerekiyordu. Hafta sonunda Dalyan’da bir tanıtıma katıldım. Daha sonra paylaşacağız. Bu tanıtım nedeniyle Cumartesi ve Pazartesi yazılarımı yazı işlerine erken teslim etmiştim. Karışıklık olmuş. Düzeltir özür dilerim.

 

xx           xx           xx

Yayla Sokak’tan aradılar.

İl merkezinde Müştakbey Mahallesi’nden…

Kentsel SİT içinde kalan mahallelerden; Şemsiana Eren’in bulunduğu mahalle…

Menteşe Belediyesi’nin Fen İşleri Müdürlüğü geçen sene Haziran ayında burada Yayla Sokak’ta asfalt (rotmiks) kaplama yapmış, mahalleden duyarlı hemşerilerimiz ayağa kalkmıştı.

Şimdide parke (kilit taş) kaplanıyormuş. İnsanlar yine ayakta…

Parkenin ne mahsuru var değil mi?

 

xx           xx           xx

Geçen sene Haziran ayında gazetemize gelen şikayetler üzerine SİT Alanı’na asfalt kaplamayı haber yapmıştık. O zaman Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu haberimizi ihbar kabul edip asfalt kaplamayı durdurmuş ve kaplama yapılan yerleri eski haline getirtmişti.

Fen İşleri Müdürlüğü “Biz asfalt yapıyoruz” diye Koruma Kurulu’na haber vermeyi akıl edememiş.

Sanıyorum belediyeyi yönetenler bu yüzden Koruma Kurulu tarafından uyarılmıştı.

Acaba şimdi parke kaplama için bilgi verilmiş mi?

Belki de verilmesi gerekmiyordur.

Ama mahalle sakinleri huzursuz… Yağmurlu havalarda su baskınlarından endişe duyanlar var…

 

xx           xx           xx

SİT Alanı’nda parke yapılamaz diye bir şey yok.

Tabi kesme taş, kayrak taş, traverten gibi estetik malzemelerde var…

Cumartesi günkü “Kültür Kenti Milas mı, Muğla mı?” başlıklı yazımın bir yerinde “Bir kentin kültür seviyesi kaldırım yüksekliği ile ters orantılıdır” demiştim.

O yazımın bir yerinde de şu ifadeye yer vermiştim:

Günün birinde tamamen olmasa da, kısmen beton kaplamaları sökülüp, Arnavut kaldırımı kaplamaları ortaya çıkarılır diye umut ettiğim Kentsel SİT Alanı’na Menteşe Belediyesi ile tescilli sokaklara asfalt soktuk.

Sadece şehir merkezini değil, Karabağlar Yaylası’nın irimlerini de yol yapıp yükselttik. Yaylayı kesiklerinde taşla, betonla, çelikle tanıştırdık.

Yani sorun parke kaplama yapılması değil, sorun şehrin yükselmesi!

 

xx           xx           xx

Tıpkı Cumhuriyet Meydanı’nda Valilik binasının, Anadolu Otelcilik Lisesi’nin cadde seviyesinin altında kaldığı gibi, özellikle Orhan Çakır’ın Belediye Başkanlığı döneminde en çokta Kentsel SİT Alanı’ndaki yapılar mevcut kaplama malzemesinin (Arnavut kaldırımı) üzerine beton döküldüğü için yükselen sokağın altında kalmıştı.

Yayla Sokak ve bağlantısı sokaklarda da isyanın nedeni aynı; sokağın yükselmesi, kaldırımın yok olması ve kapı eşiklerinin yol seviyesinin altında kalması…

Anlamakta gerçekten zorlanıyorum.

Yapılan parka kaplama ile ortaya çıkan olumsuzluğu hadi Belediye Başkanı Bahattin Gümüş görmüyor. Hadi diyelim ki Fen İşleri Müdürü de görmüyor. Bu iş yapılırken kontrol edende mi olmuyor?

 

xx           xx           xx

Yayla Sokak ve benzeri sokaklara geçen sene asfalt kaplama yapılmaya kalkışıldığında, bundan Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun haberdar edilmediği ortaya çıkmıştı.

Şimdi merak ediyorum, Yayla Sokak ve ötekilerine parke kaplama uygulaması başlatılmadan Koruma Kurulu’na bilgi verilmiş miydi?

Asfalt kaplama ile ilgili gazetemiz yayın yaptığında Koruma Kurulu müdahalede bulunup uygulamayı durdurmakla kalmamış, yapılmış olan kaplamayı da söktürmüştü.

Asfalt malzeme söküldüğünde ortaya beton kaplama çıkmıştı. Beton kaplamanın altında Arnavut kaldırımı…

Geleceğin, 100-150 yıl sonrasının arkeoloji öğrencilerine kazı alanları hazırlıyoruz.

Kentsel SİT alanında toprak sokak dönemi; Arnavut kaldırımı dönemi; beton kaplama dönemi; parka kaplama dönemi; asfalt kaplama dönemi… (!)

 

xx           xx           xx

Tabi kimsenin hakkını da yemeyelim…

Osman Gürün’ün Muğla Belediye Başkanlığı döneminde “Özbekler Evi” restorasyonu tamamlandığında, önünden geçen sokakta da düzenleme yapılmıştı. Orada bulunan beton kaplama sökülmüş ve kesme taşla kaplama yapılmış, güzel olmuştu.

Eğer o beton kaplama sökülmeden üzerine kesme taş kaplama yapılsaydı, bugün Özbekler Evi “girilen” değil “inilen” evlerimiz arasında yer alacaktı.

Muhtemelen o taş kaplama yapılırken de Koruma Kurulu’na sorulmuştur.

İşimize geldiği zaman soruyoruz, işimize gelmezse sormuyoruz.

Menteşe Belediyesi’nin ilgili birimleri muhtemelen sabıkalı oldukları Yayla Sokak’ta parke kaplama uygulaması başlatmadan önce Koruma Kurulu’na bir yazı yazmayı yine akıl etmemişlerdir…

 

xx           xx           xx

Özbekler Evi’nin önünde yapılan pekala Yayla Sokak’ta da yapılabilirdi.

Orhan Çakır döneminin beton kaplamasını söküp, parke kaplaması yapacaksınız.

Sakın ha betonun altındaki Arnavut kaldırımı kaplamaya dokunmayın. O bir hazine…

Tabi böyle bir uygulama yaparsanız o sokaktaki yapılar sokak altında kalmaktan, girilir değil inilir olmaktan kurtulurlar.

Ancak bu defa da üzerinde Konakaltı Kültür Merkezi’nin bulunduğu Orgeneral Mustafa Muğlalı Caddesi Yayla Sokak seviyesi altında kalır!

O zaman bu olumsuzluğu gidermek için caddede parke kaplamanın altındaki beton kaplamayı da sökersiniz ve böylece oradaki pek çok yapı inilir değil, yeniden girilir hale gelebilir.

Yayla Sokak yanlıştan dönüşün bahanesi olabilir. Buradan başlanarak Kentsel SİT Alanı’ndaki parke alt beton sökülüp, yer yer estetik ve dokuya uygun kaplamalar uygulanarak orada şehir kodu alçaltılırken kültür kodu yükseltilebilir…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets