Doğalgaz anlatıldı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Doğalgaz anlatıldı

Bu haber 06 Ekim 2016 - 0:16 'de eklendi ve 19 views kez görüntülendi.

dogalgaz-2Muğla Büyükşehir Belediyesi ve TMMOB Makine Mühendisleri Odası Muğla İl Temsilciliği işbirliği ile ikincisi düzenlenen ‘Doğalgaz Bilgilendirme Paneli’ yapıldı.

Dilhan Dumanoğlu

Muğla Büyükşehir Belediyesi ve TMMOB Makine Mühendisleri Odası Muğla İl Temsilciliği işbirliği ile ikincisi düzenlenen ‘Doğalgaz Bilgilendirme Paneli’ yapıldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen panele MMO Denizli Şube Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Demirçalı, Bacader Koordinatörü  Muammer Akgün,  AYKOME Şube Müdürü Erkan Akyol, AKMERCAN Muğla Doğalgaz Bölge Müdürü Serdar Akgün, Aylin Aydın Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, Makine Mühendisleri Odası Muğla İl Yürütme Kurulu Başkanı Münnami Özyurt ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumhur Çoban katıldı. Panelde doğalgaz yönetmeliği, kullanım merkezi ve bireysel sistemler, katı yakıtlı merkezi sistemlerin doğalgaza dönüşümü-zorunluluğu-cezaları gibi konular ele alındı.

Panelde ilk olarak söz alan AYKOME Şube Müdürü Erkan Akyol “Aykome kamu kaynağının etkin kullanılmasını, kamu zararının oluşmaması için gerekli işlemleri yapar ve bununla ilgili koordinasyonu sağlar. Muğla’da doğalgaz yatırımı enerji piyasası düzenleme kurulunun 2015 yılında yapmış olduğu ihale sonucunda Akmercan Muğla doğalgaz Dağıtım A.Ş. tarafından yürütülmektedir. Menteşe, Bayır ve Yatağan buna dağıtım bölgeleri için ihale edilmiştir. Ama Muğla’mızın Büyükşehir olmasıyla dağıtım şirketi lisansını tarihi 2014 yılından itibaren tüm Büyükşehir il sınırında bu hizmeti götürebilme iznini almıştık. 2014 yılından beri Yatağan ve Menteşe bölgesinde yatırım hizmetlerimiz devam etmektedir. Muğla Büyükşehir Belediyesi Altyapı Koordinasyon Merkezi doğal gaz yatırımını yapmamaktadır. Yatırımı dağıtıcı şirket yapmaktadır. Belediyemiz sadece kazı iznini vermektedir” dedi.

Konuşmanın ardından Bacader Koordinatörü  Muammer Akgün abone sayılarını vererek doğalgaz güvenliği ile ilgili yapılan uygulamaları anlatarak baca kullanımı hakkında bilgi verdi.  AKMERCAN Doğalgaz Bölge Müdürü Serdar Kaplanoğlu bölgede yapılan yatırımlardan ve devamlı hizmette olan 187 acil yardım servisinden bahsederek şunları söyledi:

“Muğla’da doğalgaz yatırımlarına bakarsak iki kısımda inceliyoruz. Birincisi Menteşe’ye bağlı Ula ve Bayır dediğimiz bizim toplamda 530 kilometre yatırım yapacağımız ve 40 milyon dolar harcayacağımız bir yatırım. İkinci kısım ise lisans genişletmesinden sonra tüm ilçelerinde olduğu 6 bin kilometrelik bir yatırım olacak bu. Biz ilk kısımda bahsettiğimizi 2018’de bitirmek zorundayız. Muğla doğalgaz yatımına ilk Yatağan’da başladı. Yatağan’da harcadığımız para 10 milyon dolar ve yüzde 67’si Yatağan’ın bitmiş durumda. Toplamda Yatağan’a 14 milyonluk bir yatırım yapacağız. Menteşe’deki yatırımlarımız Temmuz 2014 yılında başladı. Buradaki yatırımımız yaklaşık 9 milyon dolar civarında ve Menteşe’deki yatırımlarımızın yüzde 35’i tamamlandı.  Potansiyel abone sayımız 9 bin 835. Gaz kullanan sayımız 2 bin 777. İtfaiyeye periyodik eğitimler veriyoruz. Doğalgaz yangınları, özel yangınlar, suyla müdahale edilmeyen yangınlar bu yangınlara müdahalenin nasıl olacağı ile ilgili 2015’te Yatağan ve Menteşe personelini eğittik. Her iki yılda bir bu eğitimleri tekrarlıyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets