Dünya Çocuk Günü - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Dünya Çocuk Günü

Bu haber 05 Ekim 2016 - 0:09 'de eklendi ve 34 views kez görüntülendi.

dunya-cocuk-gunuMuğla Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan Dünya Çocuk Gününü kutladı ve çocuk bakımı hakkında bilgilendirme yaptı.

Haber Merkezi

Muğla Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan Dünya Çocuk Gününü kutladı ve çocuk bakımı hakkında bilgilendirme yaptı.

Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan dünya çocuklar günü ile ilgili olarak, “Tüm İnsanlığın mutluluğu, yaşadığımız dünyanın güzelleşmesi, çocukların korunması ve sağlıklı yetişmesine bağlıdır. Çocuklarımızı yoksulluğun olmadığı, çocukça yaşadıkları, çalışmak zorunda bırakılmadıkları,  barış dolu ve temiz bir çevrede sağlıklı yetiştirmek için tüm ebeveynleri göreve davet ediyoruz. Bütün dünya çocuklarının günü kutlu olsun” dedi.

İyi çocukta sağlıklı beslenme, uyku düzeni, arkadaş çevresi, egzersiz ve sosyal becerilerin önemli olduğunu belirten Ceyhan, “Her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi gününü Dünya Çocuk Günü olarak kutlarız Dünyada bütün milletleri kendi çocuklarının iyi yetişmesi için gayret ederler. Çocuklar için öteden beri bütün fedakarlıklar yapıla gelmiştir. Her millet kendi çocuğuna geleceği olarak bakar. Çocuk çiçektir. Sevildikçe mutlu olur. Onların sağlık, beslenme, barınma ve eğitimi her toplum için çok önemlidir” diye konuştu.

Mustafa Nuri Ceyhan açıklamasına şöyle devam etti:

“Çocukluk döneminde hiçbir olumsuzluğun olmaması ve çocukların daha mutlu olması herkesin ortak arzusudur. Çocuğumuza iyi çocukluk geçirebilmesi için sağlıklı yeme, uyku ve aktivite alışkanlıkları kazandırmamız gerekir. İyi çocukluk sağlıklı beslenme, uyku düzeni, arkadaş çevresi, egzersiz ve sosyal becerilerin geliştirilmesi için fırsat oluşturuyor. Ama iyi ebeveyn-çocuk ilişkilerinin, sosyoekonomik imkanlarıyla bağlantılı olabileceğini düşünüyorum. Ebeveyn çocuk ilişkileri sosyoekonomik nedenlerden dolayı gergin olabilir. Aşırı hassas hareket etmek ters etki yapabileceği gibi farklı tepkileri ortaya çıkarabilir, bu konularda da Ebeveynlerin belirli zamanlarda esnek olmaları önem arz etmektedir. Sağlıklı beslenme, Uyku ve Etkinlik rutinleri, sağlıklı yaşam alışkanlıkları ve sağlıklı yaşlanma için yararlı sosyal, duygusal beceriler geliştirmelerinde yetişkinlerin sert rolü, frenleme ve programlama gibi faktörlerle çocukları sağlıksız duruma sokabilir.”

Çocukları sağlıklı olmaya teşvik ederken ekonomik dezavantajları hissettirmemek ve aile içi iyi bir bağ kurmanın çok önemli olduğunu dile getiren Ceyhan, “Çocukların hastalık oranlarında yetişkinlerin tavır ve davranışları çok büyük etki gösteriyor. Sosyoekonomik avantajla büyütülen çocuklarda ise kronik hastalıklara önlem alınabiliyor fakat  yetişkin olduklarında orta yaşlarda kendi başlarına farklı sıkıntılarla yüzleşebiliyorlar. Yetişkinler tarafından Olumlu davranışlar sergilendiğinde Çocuk hastalıklarında ciddi düşüşler yaşandığı görülmüştür, pek çok kurum ve üniversitede aile merkezleri çocuk ve aile laboratuvarları kurulmuş olup bu kurumlar bu konuları araştırıyorlar, çözüm üretiyorlar, bizimde yapmakta olduğumuz bazı çalışmalarımız var. Sosyoekonomik durumları ve ebeveyn-çocuk bağlarının güçlenmesinde etkili olabilecek araştırmalar sağlıklı nesillere sahip olunmasında fark yaratacak çalışmalardır. Anahtar konu ebeveyn-çocuk ilişkisinin moral ve motivasyonunun iyi anlamda yukarıya çekilmesidir. Dünyanın neresinde bulunursa bulunsun bütün çocukların mutlu ve sağlıklı olmaları tün ulusların ortak isteği olmalıdır. Geleceğin büyüğü olan çocuklarımıza gereken özeni gösterelim, sevelim, koruyup eğitelim. Sağlıklı toplumlar ancak bu çalışmalar ile oluşacaktır. Geleceğimizin garantili olması için çocuklarımıza biraz daha özen gösterelim” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets