Veysel Eroğlu Yatırımları - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Veysel Eroğlu Yatırımları

Bu haber 04 Ekim 2016 - 0:01 'de eklendi ve 1.060 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

 Bizleri çok sıcak karşılayan Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu ile 2017’nin projelerini konuştuk. Bölgemizde yeni projeler hayata geçirilecek

Sosyal medyada paylaşılan bu mesaj AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’e ait. Mesaj TBMM’den bir fotoğraf ile paylaşılmış.

Fotoğrafta AK Parti’nin öteki Muğla Milletvekili Hasan Özyer de yer almasa, insan AK Parti’nin Muğla’da 2 milletvekili değil, sadece Milletvekili Öztürk’ü çıkardığı sanısına kapılacak!

Nedense Milletvekili Özyer, Milletvekili Öztürk gibi paylaşımlarda bulunmuyor. Oysa bu tür paylaşımlar sadece AK Parti tabanının değil, bizim ve dolayısıyla kamuoyunun da bilgilenmesini sağlıyor…

 

xx           xx           xx

Bilindiği gibi hafta sonunda 1Ekim Cumartesi günü Meclisin 2. Yasama Yılı açılışı yapıldı. O gün Milletvekili Öztürk’ün paylaştığı iletiler “Helal olsun, fırsatı ganimete çevirmiş. Yanında Milletvekili Hasan Özyer, İl Başkanı Kadem Mete, Köyceğiz ve Seydikemer Belediye Başkanları bakan peşinde koşturuyor” dedirticiydi.

Fotoğraflı iletilerinden birinde “TBMM’nin 26. Dönem 2. Yasama Yılının ilk gününde Muğla’mız için çalışmaya devam ediyoruz. Kültür ve Turizm Bakanımız Nabi Avcı ile turizmi konuştuk.” diyen Milletvekili Öztürk, bir diğerinde “Kültür ve Turizm Bakanımız Nabi Avcı ile 2017 turizm sezonunu ve turizmcilerin beklentilerini de konuştuk” diyordu.

İki vekilinizi Bakan peşinde görmek, bunlar güzel şeyler… Seçilmişinizin Ankara’da boş işlerle uğraşmadığını görmek güzel…

 

xx           xx           xx

Ben en çok “Kültür ve Turizm Bakanımız Nabi Avcı Muğla’ya geliyor” diyen bir iletinin paylaşılmamış olmasına sevindim. Çünkü sonra gelmiyorlar, üzülüyoruz.

Ben birde Bakan Avcı ile 2017 turizm sezonunun konuşulmuş olmasına şaşırdım. 2016 sezonu ne olacak? 2015’ten kalanlarla birlikte 2016 sezonunda yaşanan yıkım orta yerde duruyor…

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı’nın turizmciye, üstelik 2 yıldır bakan görmemiş Muğlalı turizmciye ekstradan söyleyecekleri olmalı. Belki de söylemiştir. Milletvekili Öztürk de Muğla’da paylaşacaktır…

 

xx           xx           xx

Ben Milletvekili Öztürk’ün iletilerinden en çok “Bizleri çok sıcak karşılayan Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu ile 2017’nin projelerini konuştuk. Bölgemizde yeni projeler hayata geçirilecek” ifadesine takıldım.

2017’nin projelerini konuştuk”…

Muğla’da 2017 de hayata geçirilecek olan projelerin Bakan Eroğlu ile yüz yüze görüşülmüş olması elbette güzel. Bu projelerin neler olduğunu bilmiyoruz. Milletvekili Öztürk muhtemelen Muğla’ya gelişlerinden birinde o projeleri paylaşacaktır.

Peki ya 2016’nın projeleri?

Ki 2016 projelerinden de eski projeler var. Mesela Muğla il merkezi ile birlikte Yatağan ve Menteşe için Sandras’tan gelecek olan su ile ilgili proje… Milletvekili Öztürk bu proje ile ilgili bir müjde vermiş olsa ne güzel olurdu…

 

xx           xx           xx

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Muğla’ya geçen Şubat ayında geldiğinde “Muğla’ya geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda heybem dolu olarak geldim. Sizlere bu sefer 16 yeni yatırım müjdesini getirdim.” demişti.

O heybedeki vaatlerden birisi de merkeze bağlı Kozağaç Mahallesi’nde “Sulama Göleti” inşası idi… Gölet ihalesi hemen yapıldı, inşaat hızla devam ediyor.

Peki hepsi bu kadar hızlı mı? Projelerin tamamına el atılabildi mi?

El atılıp atılmadığını, el atıldı ise tamamlanıp tamamlanmadığını takip eden siyasilerimiz var mıdır onu da bilmiyoruz. Gariptir Muğla’da CHP’li yerel yönetimin icraatlarının takipçisi olmadığı gibi, AK Partili genel yönetimin Muğla’daki icraatlarının da bir takipçisi yok.

Boşluğu biz dolduruyoruz. Her iki tarafta kulaklarımızı çınlatıyor… (!)

 

xx           xx           xx

Bakan Eroğlu geçtiğimiz Şubat ayında Muğla’ya 89 milyon TL tutarındaki 16 tesisin açılışını yapmak ve temelini atmak için gelmişti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı için Muğla’ya en çok yatırım yapan iki bakanlıktan biri diyebiliriz.

Muğla Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan son 13 yılda 2,6 milyar TL yatırım ve destek almış bulunuyor. Muğla yatırımlarında bu bakanlığı 1,3 milyar TL ile Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı izliyor. Bir de 1,7 milyar TL ile İller Bankası var. Diğer bakanlıkların yatırımları hep milyon TL

Bakan Eroğlu Şubat ayında yine kendi ifadesiyle “heybesi dolu” geldi.

 

xx           xx           xx

O gün Bakan Eroğlu’nun heybesinden 16 yeni yatırım müjdesi çıkmış ve müjdesini şöyle vermişti:

Sizlere bu sefer 16 yeni yatırım müjdesini getirdim. Bu müjdeler arasında DSİ’nin büyük yatırımları yer alıyor. Artık ormanlar tamamen milletimizindir, Muğlalılarındır. 16 müjde arasında DSİ’nin çalışmaları yanında gelir getirici bir takım dikimler yapacağız. Bunun geliri vatandaşımıza ait olacaktır. Vatandaşımızı kucaklayacağız, destekleyeceğiz. Sulamalar olmadan ürün elde etmek mümkün değildir. Bu nedenle Kavaklıdere İlçesi Menteşe Mahallesi’nde sulama barajını, Kozağaç sulama barajı, Fethiye’de Arpacık sulama barajının yapımı müjdesini bugün sizlerle paylaşıyorum

Takip edebildiğimiz kadarıyla gelir getirici bir takım dikimler Datça’da gerçekleştirildi. Kozağaç Sulama Barajı inşaatı devam ediyor. Menteşe ve Arpacık barajlarının en azından ihaleleri yapılmıştır.

 

xx           xx           xx

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 16 yeni yatırım müjdesini verirken “Muğla İli Doğa Turizmi Master Planı” hazırladıklarını ve bununla ilgili bir de eylem planı yaptıklarını anlatmış, hepimizi heyecanlandırmıştı.

Bakan Eroğlu’nun dikkat çektiği “eylem planı” hayata geçirildi mi, en azından uygulamaya yönelik adımlar atıldı mı?

Muğlalı bir gazeteci olarak bende bu sorunun yanıtı yok. Bakan’a sorsanız o da yanıt veremez. Bu sorunun yanıtı olsa olsa Valimiz Amir Çiçek ile başta seçilmişlerimiz olmak üzere AK Parti’nin yerel siyasilerinde vardır.

Takip etmesi gerekenler onlar olmalı…

 

xx           xx           xx

Turizmde sektörü diz çöktüren krizle başlayan arayış devam ederken Bakan Eroğlu’nun ortaya koyduğu “Muğla İli Doğa Turizmi Master Planı” çok önemli.

O gün Bakan Eroğlu master planı anlatırken “Muğla’mız Türkiye turizminde ilk sıralarda yer almayı hak eden bir il. İller arasında bir rekabetin olması gerekir ama Muğla da bu yarışta onlarla baş başa bir yerde yer alsın istiyorum. Muğla’da doğa, yayla ve tabiat turizmini harekete geçirmek için çalışma başlattık.” diyerek özetle şöyle demişti:

Muğla’nın doğası bu tür etkinlikleri yapmaya çok müsait. Bunun için Doğa Turizmi Master Planı hazırladık. Bu planın uygulanması konusunda biz Bakanlık olarak her türlü desteğe hazırız. Bunun sözünü burada veriyorum. Buralarda terapi ormanından tutun, tabiat turizmini, yayla turizmini ve kanyon turizmini hayata geçireceğiz. Hazırladığımız plan ile ilgili Sayın Valimizin vereceği talimat ile arkadaşlarımız gelsin tarafların görüşlerini alsınlar ve bu planın uygulamasına hemen başlasınlar. Doğa turizmi ile ilgili Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüzün burada 5 ayrı yer ile ilgili müjdesi var. Biyoçeşitlilik İzleme Projesi gibi Bafa Gölü Tabiat Parkı Yürüyüş Yolu Düzenlemesi, Milas Tuzla Sulak alanında Kuş Gözlem Projesi, Köyceğiz Yaban Hayatı Yürüyüş Yolu ve seyir noktalarının düzenlemesi, Marmaris Milli Parkı içinde Sığla Ormanları Terapi Merkezi gibi alanları düzenlersek, turistleri bu alanlara da çekebiliriz

Harika bir proje, ama Muğla’da nedense hala gündemin başında “2-B” var. Bakalım onun altından ne çıkar…

Gelin beyler önce Bakan Eroğlu’nun heybesinden Muğla için 2016’da çıkanlara sahip olalım.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets