Mürsel Alban Milletvekili Adayı Mı? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Mürsel Alban Milletvekili Adayı Mı?

Bu haber 20 Temmuz 2016 - 11:58 'de eklendi ve 34 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Evet, biraz gecikmiş bir yazı oldu bu. Araya Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantısı ve malum kalkışma girdi. Neyse, “Nerede kalmıştık” deyip, devam edelim…

ORC Araştırma Şirketi’nin Büyükşehir Belediye Başkanları ile Ege Bölgesi’ndeki Büyükşehirlerde milletvekillerinin performanslarını ve o illerde seçmenin kimi Ankara’da görmek istediğini sorgulayan araştırmalarının sonuçlarını bu köşede bayramdan sonra paylaşmıştık.

8 Temmuz Cuma günü “Muğlalılar Kimi milletvekili Görmek İstiyor?” başlığı ve 9 Temmuz Cumartesi günü “Manipülasyon Mu?” başlığı ile paylaştığım ORC araştırma sonuçları doğrusu pek beklediğim yankıyı uyandırmamıştı… Okur sonradan coştu… Geçen hafta sonunda “Muğlalılar Kimi milletvekili Görmek İstiyor?” başlıklı yazımın internette tıklama sayısının 600’ü geçtiğini, yorum sayısının 3’e ulaştığını; “Manipülasyon Mu?” başlıklı yazımda da tıklama 600’ü geçmiş ve yorum sayısı 4’ü bulmuş. Belki bayram tatilinde Muğla’da kimse kalmamıştı, belki de insanlar politikadan sıkıldı, artık onlara gına geldi…

 

xx            xx            xx

Her ne kadar beklediğim yankı uyanmamış olsa da dikkat çekici yorumlar geldi.

ORC’nin “Ankara’da kimi görmek istiyorsunuz?” sorusuna yanıt verirken, Muğlalı seçmenin 1. sırada eski İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer’i, 2. sırada da CHP İl Başkanı Mürsel Alban’ı görmek istediklerini belirtmiş olmaları inandırıcı bulunmamış.

Manipülasyon Mu?” başlıklı yazıma yorum yapan Tuna HanÜstad o anketlerde belirtilen İskender Gencer ve Mürsel Alban Muğla’ya ne vermiştir, eğer ORC Araştırma Şirketi onu açıklarsa biz de öğrenmiş oluruz. Bu bir manipülasyondur.” demiş.

Ne yalan söyleyeyim bana da “manipülasyon” gibi geliyor, ama araştırma sonuçlarının tamamına baktığınızda da bir manipülasyon çabası görülmüyor.

Bu arada Ramazan Vedat Özgün isimli bir okurumuzda Tuna Han’a yanıt vermiş. Şunları söylemiş:

Dr İskender Gencer’i 1979’dan beri futbol sahalarından tanırım. Zatıali fenomen derecede bölgesel Muğla milliyetçisidir. Kendisi 12 yıl İl Sağlık Müdür Yardımcılığı, 9 yıl İl Sağlık Müdürlüğü ve 11 yıl çeşitli köy sağlık ocaklarında hizmet etmiştir. Kapısına gelip el açanı yardımsız bırakmamıştır. Şehirli, köylü herkesin duasını almıştır. İl Sağlık Müdürlüğünde çeşitli kamu ve vatandaş yararına yatırımlar gibi sayısız hizmetler yapmıştır. 2022 sayılı kanundan faydalandırdığı kişi sayısı Muğla genelinde 45.000 kişiydi. Bu adam devlet ve millet için daha ne yapsın… Kendisinden Allah razı olsun. Kamuoyu vicdanına şunu sorarım: Şu an mevcutta makam sahibi olanlar Muğla için neler yapmıştır saygılarımla…

Kadir Süzek imzalı yorumda da “Kim Muğla’mıza ne vermiş, hangi partiden olursa olsun tek ölçümü var o da hakim huzurunda önseçim sandığı. Ak da kara da ortaya çıkar. Tüm siyasi partiler partililerine tercihleri için sandığı çok görmeyerek koymalı, havalarda kendini uçarak görenler haddini yerini bilmeli ya da dar bölge seçim sistemi acil gelmelidir.” denilmiş.

 

xx            xx            xx

Temmuz Muğlalılar Kimi milletvekili Görmek İstiyor?” başlıklı yazıma yorum yapan isimlerden Bulut Adıvar’a göre de ortada manipülasyon yok, ama “Büyükşehir vesayeti” var!

Özcan Abi İl Başkanı Mürsel Alban iyi niyetli, herkesle diyalog kurabilen birisi. Ancak; İl Başkanının eli kolu bağlı, rahatça İl Başkanlığı yapamıyor. Bunun nedeni Büyükşehir vesayeti ağır basıyor.” diyen Adıvar şöyle devam etmiş:

Bu vesayeti kırmak için 3 Milletvekili, Belediye Başkanları, İlçe Başkanları, Büyükşehir Meclis Üyeleri tavır koyup, sorunları CHP Genel Merkezine taşımaları gerekir. Yalnız bunların hiçbirinin bu sorunları Genel Merkeze taşıyacağı yok. Bunlar güç zehirlenmesine uğramış. Araştırma Şirketi CHP’nin oy kaybını yaklaşık 1 (bir) puan çıkarmış. Bu yanlış. Parti şu anda en az % 8 puan kaybetmiş durumda. Bunun nedeni Büyükşehir kurulduğundan itibaren Belediyede planlı bir şekilde CHP’li kıyımının yapılması, bu kıyım devam ediyor.

Bu “kıyım” konusunda çok şikayet geliyor. CHP İl Başkanı Alban bu konuda da iyi niyetini ortaya koyabilir mi bilmiyorum…

 

xx            xx            xx

Muğlalılar Kimi milletvekili Görmek İstiyor?” başlıklı yazıya yaptığı yorum geç yayınlanınca yayınlanmayacağını düşünen Asım Demirel, “Manipülasyon Mu?” başlıklı yazımın altına “Dünkü yazınıza yorum eklemiştim. Ama size ulaşmadı herhalde ki, yazı çıkmadı. Hamle ailesinin (okurlarıyla birlikte) bayramlarını kutlarım. Dünkü yorumu tekrar yazmak istemiyorum. CHP Milletvekili Ömer Süha Aldan iki kez değil, üç kez atanmıştır. Mecliste 24. 25. ve 26 dönem Milletvekilidir. 2011 seçimleri, 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde atamayla CHP milletvekili olmuştur. Tekrar seçim olsa yine atanabilir. Onun yerine kimi koyacaklar. Ortada dolaşanların hiç biri onun yerini dolduramaz.” diye yazmış.

Muğlalılar bir yana hala CHP’lilerin önemli bölümünün tanımadığı Milletvekili Aldan da Asım Demirel bizim göremediğimiz bir şeyleri görmüş olmalı…

 

xx            xx            xx

Demirel’in yayınlanmasından umudu kestiği, ama arkadaşlarımızın tatlı bayram telaşı içinde biraz geç yayınladıkları o ilk yorumunda “Öncelikle Hamle Ailesi ve Muğlalı hemşerilerimize hayırlı bayramlar temenni ederim. Muğla’mızda altı milletvekili var. CHP’nin de üç. Bunların acaba kaç tane fezlekeleri bulunmakta?” şeklinde ilginç bir soru sorulmuş.

Hala mal beyanında bile bulunmamış olan seçilmişlerimizin bu konuda beyanları olur mu bilmiyorum. Olursa paylaşırız…

Yorumunda CHP’li seçilmişlerimiz için olsa gerek “SMS üzerinden gönderilen bayram mesajları ve bayram ziyaretlerinden başka yaptıkları bir şeyi gören, bilen duyan var mı?” diye soru yönelten Demirel şöyle devam etmiş:

Bayram ziyaretlerini de organize eden Mürsel Alban’dır. Alban’ın bunların üçünden de daha iyi Muğla’yı temsil edeceğine ve Milletvekilliği yapacağına inanıyoruz. Bir kere Büyükşehir Belediyesi ile arası çok iyi. Gerekli lojistik destek kendisine fazlasıyla verilecektir. Hasan Özyer’den ve MHP Milletvekilinden (adını anımsayamadım) hiç ses seda çıkmıyor. Nihat Öztürk yine sesini duyurmayı biliyor. Kocadon iyi bir şovmen, eline Muğla’da kimse su dökemez. Turizm kenti Muğla için biçilmiş kaftan. Önümüzdeki dönem Muğla’da çok şey değişecek. Muğla’mızı kilitleyen, gelişmesini engelleyen, sınırlayan akıl yerle bir edilecek. Muğla halkı isyan halinde hiç kimse bunun farkında değil. Yeni kuşak onları tasfiye edecek akla, donanıma, bilgiye sahip. Çığ gibi büyüyorlar ve geliyorlar. Umudumuz yeni kuşağa ve gençlere selam olsun. Değişim ve dönüşümün mimarları onlar olacak.

Ne diyelim, inşallah!

 

xx            xx            xx

CHP İl Başkanı Alban’ın Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün ile ilişkileri konusunda Asım Demirel ve Bulut Adıvar farklı düşünüyorlar, ama her ikisinin sözlerinden CHP’de Alban’ın da potansiyel milletvekili adaylarından biri haline geldiği anlaşılıyor.

Bunun yanında Bulut Adıvar’ın Muğla’da CHP oylarında gerilemenin ORC’nin belirlediği gibi n yüzde 1 değil, yüzde 8’lerde olduğu görüşünü Asım Demirel’in yorumunun adeta destekliyor olması oldukça şaşırtıcı.

Demirel’in özellikle AK Parti Milletvekili Hasan Özyer ve MHP Milletvekili Mehmet Erdoğan ile ilgili sözler ise adeta Muğla kamuoyuna tercüman olmuş… Milletvekili Erdoğan’ın adını bilmemesi ise pek şaşırtıcı değil… (!)

 

xx            xx            xx

Muğlalılar Kimi milletvekili Görmek İstiyor?” başlıklı yazımın altına yorum yapan Yılmaz Doğru da şu ifadelerde bulunmuş:

Herkese hayırlı bayramlar dilerim. Eskiden dediğimiz gibi Güzel Muğla’mız… Birçok arkadaşım ve kendi adıma merak ediyorum. Büyükşehir Belediyemiz ve MUSKİ as kadrolarındaki yöneticilerin (organizasyon şemalarındaki) özgeçmişlerini yayınlamalarını istiyoruz. Az çok mürekkep yalamış insanlarız. Yapılan hizmetlere göre idareci kadrolarındaki yöneticilerimizi değerlendirmek için bitirdikleri okul ve uzmanlık alanlarını bilmek istiyoruz. Sayın Özcan Özgür’den ricamız bunu da kaleme alırsa çok sevineceğimiz yönünde. Özellikle teknik bir kuruluş olan MUSKİ ve Büyükşehir teknik birimlerinin yöneticileri…

ORC’nin araştırmaları ile ilgili değil, ama Yılmaz Doğru gerçekten kamuoyunun tercümanı olmuş.

Bu konu da meraklı Muğlalı hiç de azımsanacak gibi değil…

—————————————-

Günün Sözü; Öyle bir toplum olduk ki birbirimizi yargılamaktan sevmeye zaman bulamıyoruz…

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets