Sağlık-Sen’den personel talebi - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Sağlık-Sen’den personel talebi

Bu haber 16 Temmuz 2016 - 10:19 'de eklendi ve 62 views kez görüntülendi.

SAĞLIK-SEN’DEN PERSONEL TALEBİ SAĞLIK-SEN MUĞLA ŞUBE BAŞKANI YUSUF DURAL, YAZ SEZONUNDA ARTAN MUĞLA NÜFUSUNA PARALEL OLARAK SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAYISININ BU NÜFUSA GÖRE DEĞERLENDİRİLMESİNİN SAĞLIK HİZMETLERİ KALİTESİNİ YÜKSELTMuğla Sağlık-Sen Şube Başkanı Yusuf Dural ve yönetim kurulu basın ile bir araya geldi.  Toplantıda konuşan Şube Başkanı Yusuf Dural, Muğla’da turizm sezonunun açılması ile orantısı artan nüfusun sağlık çalışanları sayısının bu artışın hizmet kalitesi ve çalışma şartlarının zorlaştırıldığını belirterek sağlık çalışan sayısını bu nüfusa göre değerlendirilmesinin sağlık hizmetleri kalitesini yükselteceğini açıkladı.

İlkay Yıldız

Muğla Sağlık-Sen Şube Başkanı Yusuf Dural ve yönetim kurulu basın ile bir araya geldi.  Toplantıda konuşan Şube Başkanı Yusuf Dural, Muğla’da turizm sezonunun açılması ile orantısı artan nüfusun sağlık çalışanları sayısının bu artışın hizmet kalitesi ve çalışma şartlarının zorlaştırıldığını belirterek sağlık çalışan sayısını bu nüfusa göre değerlendirilmesinin sağlık hizmetleri kalitesini yükselteceğini açıkladı.
Kış nüfusu 900 bin civarında olan Muğla’nın yaz aylarında yoğun yerli ve yabancı turist akışı nedeniyle yaz nüfusunun 3-4 milyona ulaşması sağlık çalışanlarının personel talebine neden oldu. Sağlık-Sen Muğla Şube Başkanı Yusuf Dural, nitelikli sağlık hizmetinin verilebilmesi için özellikle yaz aylarında sağlık personeline ihtiyaç bulunduğunu, Bakanlığın da bu nüfus artışına göre Muğla başta olmak üzere Aydın, Antalya gibi illere personel göndermesini istedi.
Sağlık Sen Muğla Şube Başkanı Dural yaptığı açıklamada, “İlimizin mevcut coğrafik konumu, sağlıkta gelinen nokta, toplumumuzun sağlık alanındaki beklentilerinin üst düzeye ulaşması ve turizmdeki gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda sağlığın ciddiyeti ve ülkeye getireceği ekonomik değer çok büyüktür. Dolayısıyla daha kaliteli sağlık hizmetinin sunulması ancak ve ancak nitelikli ve insan gücüne dayanan sağlık hizmetinin sağlanması ile mümkündür. Maalesef ilimizin turizm bölgesi olması nedeni ile yerleşik nüfusu yaklaşık 1 milyon olan ilimizin PDC (Personel Dağılım Cetveli)’si buna göre hesap edilmekte fakat yaz nüfusumuz 3,5-4 milyon kişiye ulaşmaktadır. Öncelikli olarak ilimize tatil amaçlı gelen bu insanlara en iyi sağlık hizmetini sunmak ise biz sağlık çalışanlarının görevidir. Çünkü sağlıkta kaliteyi sunmak ülkemizin dışarıya açılan en önemli ayağıdır. Bunun sunulması yeterli sağlık çalışanının olması ile mümkündür. Ancak Bakanlığımız yerleşik nüfusumuza göre PDC’yi belirleyip personel tanımlaması yaptığından dolayı çalışanlarımız insanüstü gayretle sağlık hizmetini sunmaya çabalamaktadır. Çalışanlarımız en doğal hakkı olan yıllık izinlerini kullanmaktan bile feragat eder hale gelmişlerdir. İlimizin sağlık alanındaki iş yükünün hafifletilebilmesi için PDC’ nin nüfus artışına göre tekrar Bakanlığımızca değerlendirmeye alınması elzemdir. 9 günlük bayram tatili boyunca ilimizi yaklaşık 3,5-4 milyon kişi ziyaret etmiş, ayrıca Nisan-Kasım dönemi, 8 aylık dönem yerli ve yabancı ziyaretçilerde sürekli ilimizde ikamet ettiklerinden dolayı, çalışanlarımız özellikle bu 8 aylık dönemde mağduriyet yaşamaktadır. İlimize gelen misafirlerimiz öncelikli olarak güvenilir ve alt yapısı mükemmel, sağlığını tehlikeye atmayacak, nitelikli ve kaliteli sağlık hizmeti sunan sağlık kurumlarımızı tercih edecek olması ülkemizin ve ilimizin aynası olacaktır. Ulaşımda ve sağlık hizmetleri binalarında yapılan yenileştirme çalışmalarının yanında hizmetin verimli adaletli çalışan sağlığına negatif etki yapmadan hizmet verilebilmesi Bakanlığımız tarafından Muğla ilinin ve buna benzer illerin personel planlamalarının yeniden gözden geçirilerek insana verilen değerin ifade edilmesi açısından yenileme yapılması elzem hale gelmiştir. Buradan bir kez daha Bakanlığımıza sesleniyoruz. PDC planlamalarının yaz nüfus artışı yaşanan iller için ( Muğla, Aydın, İzmir ve Antalya ) tekrar değerlendirilmesi, sağlık çalışanlarımızın artan iş yükünün altında ezilmesinin önüne geçilmesi ve mağduriyetlerinin giderilmesi çok önem arz etmektedir. Muğla Sağlık Sen Şube Başkanlığı olarak Bakanlığımızın bu konuya gerekli hassasiyeti göstereceğine inancımız tamdır. İnşallah bir an önce bu sorunların çözüme kavuşmasını diliyor, Sağlık-Sen olarak konunun her kademede titizlikle takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets