Son söz komisyonun - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Son söz komisyonun

Bu haber 14 Temmuz 2016 - 23:51 'de eklendi ve 11 views kez görüntülendi.

manşet (2)Muğla’da daha önceden alınan meclis kararları doğrultusunda ilçe belediyelerine devredilen yollar ‘Sayıştay Kararı’ nedeniyle yeniden Büyükşehir’e devredilecek olması Temmuz ayı Büyükşehir Meclis toplantısına damgasını vurdu. Toplantıda konunun komisyona sevk edilerek araştırılması oy çokluğu ile karara bağlandı. Konuyla hakkında söz alan Fethiye Belediye Başkanı Behcet Saatçi, Milas Belediye Başkenı Muhammet Tokat,  sayıştay denetçisinin raporunu sert bir dille eleştirdiler.

İlkay Yıldız

Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi Temmuz Ayı toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün başkanlığında yapıldı. 40 maddelik Temmuz ayı toplantısında daha önceden alınan meclis kararları doğrultusunda ilçe belediyelerine devredilen yollar ‘Sayıştay Kararı’ nedeniyle yeniden Büyükşehir’e devredilecek olması gündeme damgasını vurdu.

Gündemin 23. Maddesi olan Sayıştay Başkanlığı 2015 yılı düzenlilik raporu gereği İç işleri Bakanlığı’nın Büyükşehir Belediyesi’ne işlem yapılmak üzere gönderdiği yazıda 176 sayılı Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyeleri arasında belirlenen yollara ilave olarak, mevzuat hükümleri doğrultusun da, Büyükşehir Belediyesi Meclis kararı ile Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeleri arasındaki meydan, bulvar, cadde, yol, sokak, park paylaşımlarına ilişkin Büyükşehir Belediyesine sorumluluğuna verilmesi öngörülen yollar ve üzerindeki açık ve yeşil alanlar için düzenlenen yollar ile ilgili görüşme gergin geçti.

Konu ile ilgili olarak söz alan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Sayıştay kararlarının meclis idaresini üstüne ipotek koymaması gerektiğini söyledi. Saatcı, konuşmasında çıkacak ters bir karar sonrası sokak caddelerin Büyükşehir’e geçmesi ile ilçe belediyelerine bir tek çöp toplama işinin kalacağını dile getirdi. Saatcı son olarak bunun gündem maddesi olarak tartışılmasını da zaman kaybı olduğunu belirtti.

Ak Parti Grup Başkan Vekili Gültekin Akça, yollarla ilgili olarak alınan ilk kararın yerinde olduğunu belirterek, “Ben komisyon aşamasında yeniden gerekli görüşmelerin yapılıp, eski kararda olduğu gibi ilçelerin gözetildiği bir karar alınması dileğindeyim” dedi.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ise, meclisin yaptığı özenli çalışmayı bu konuda göremediğini söyledi. Tokat sözlerini şöyle sürdürdü:

“Meclisin ilk aldığı kararla ilgili olarak Sayıştay böyle bir değerlendirme raporu hazırlamış. Ortada gündeme almamız gereken ve yeniden değerlendirmemiz gereken bir durum var ama bunun bir değişikliğe uğramayacağı belli. Bekleyeceğimiz bir içtaat var inşallah arkadaşlarımız bu yönde bir karar alırlar” dedi.

Son olarak konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, yollarla ilgili ilk karar alındığında konun İçişleri Bakanlığı’na sorulduğunu, bakanlığın kararı meclisin vereceği doğrultusunda görüş sunduğunu belirterek, “Sayıştay denetçisinin nasıl çalıştığını hepimiz biliyoruz. Denetçi gelip baktığında dediği siz niye burudan gelir elde etmiyorsunuz diye sordu. Bizde İçişleri Bakanlığı’nın bu yazısını böyle yorumladık dedik. Onun içinde biz burada hüküm sahibi değiliz. Bunun ardından Sayıştay raporunda bunu tenkit olarak yazdı. Ben bunu olduğu gibi kabul etmiyorum. İçişleri Bakanlığı’na siz şu tarihli yazınızda bize bu konunun meclisin yetkisinde olduğunu ve meclisin karar vereceğini söylediniz. Mecliste bu yönde karar aldı ancak Sayıştay raporu ektedir. Bize ne yapabileceğimiz görüşünü bildirin diye sorduk. Bakanlıkta Sayıştay’ın raporuna uyun dedi. Ben de bunu tek başıma yapamayacağım için sizin huzurunuza getirdim” dedi.

Konuşmaların ardından yollar ile ilgili gerekli çalışmanın İmar Komisyonuna sevk edilmesi oy çokluğu ile kabul edildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets