Mühendislerden işgücü kanun tasarısına tepki - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Mühendislerden işgücü kanun tasarısına tepki

Bu haber 14 Temmuz 2016 - 23:47 'de eklendi ve 22 views kez görüntülendi.

mühendis (2)Muğla Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Birliğinden Uluslararası İşgücü Kanun Tasarısına tepki geldi

Haber Merkezi

Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği Muğla Şubesi’nden gündemde olan Uluslararası İşgücü Kanun tasarısına tepki geldi. TMMOB Muğla Şube Başkanlığı’nda gerçekleşen açıklamaya Bodrum, Milas, Ortaca, Datça, Fethiye temsilcilikleri de katıldı. Açıklamada konuşan TMMOB Muğla İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Alifer Atasever şu açıklamalarda bulundu:

“28 Haziran 2016 tarihinde TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda ‘Uluslararası İşgücü Kanun Tasarısı’ görüşülmüş ve hükümetçe teklif edilen tasarı aynen kabul edilmiştir. Komisyonda kabul edilen yasa tasarısı, ülkemize büyük bir yük getirirken birçok akademik meslek disiplininin yanı sıra mühendis, mimar ve şehir plancılarını kendi ülkesinde yabancı saymaktadır. Yasa tasarısı, akademik ve mesleki yeterliliğini kanıtlamayan yabancıyı nitelikli işgücü, kanıtlayan ülke vatandaşını ara eleman konumuna getirmektedir. Yabancıya bağımsız çalışma izni veren tasarı, ülke vatandaşının serbest çalışma hakkını ise elinden alarak yabancıların yanında düşük ücretli çalışan konumuna getirmektedir. Siyasal iktidarın TMMOB Yasası’nda yapacağı değişiklikle ülkemiz kapıları akademik ve mesleki yeterliliği kanıtlanmamış yabancı mühendis, mimar ve şehir plancılarına sonuna kadar açılmaktadır.”

Ülkemizde mühendis, mimar ve şehir plancılarının büyük bir kısmının işsiz olduğuna dikkati çeken Atasever, “Egemen devlet olgusu, uluslararası hukukta karşılılık ilkesi üzerinden ilişki kurar. Hiç bir ülke tek taraflı olarak kendi vatandaşı aleyhine taviz vermez. Ancak, siyasal iktidar, tek bir ülke lehine değil, dünyadaki 191 ülkenin sermayesi lehine kendi vatandaşının aleyhine yasa hazırlamıştır. Gelişmiş ülkeler, ülkemiz insanına turist olarak vize dahi vermezken, tüm dünya ülke vatandaşları hiçbir denetim ve kontrole tabi olmaksızın ülkemize gelecekler ve beyana dayalı meslek icra edebileceklerdir. Kimsenin gitmek istemediği Suudi Arabistan bile, ülkemiz mühendis, mimar ve şehir plancılarına ülkelerine girişte sınav uygularken, Türkiye’de Suudi mühendis, mimar ve şehir plancıları diploma denkliğine ve mesleki yeterliliğe tabi olmayacaktır. Suudi Arabistan sadece bir örnektir. Ülke vatandaşı olan mühendis, mimar ve şehir plancılarını uluslararası sermayeye teslim etmeye çalışan siyasal iktidar anayasal suç işlemeye hazırlanmaktadır” dedi.

Yasa tasarısının hizmet sunumunda vatandaşa değil yabancıya öncelik verdiğini belirten Atasever açıklamasına şöyle devam etti:

“Yabancı bir üniversiteden mezun yurttaşımız ülkemizde çalışacağı zaman her türlü denetimden geçecekken, aynı üniversiteden mezun yabancı ülke vatandaşı ülkemize hiçbir denetimden geçmeden girecektir. Meclis’e sunulan yasa taslağı, denetimsiz bir sermaye akışı ve denetimsiz bir hizmet sunumunu yasalaştırmak anlamına gelmektedir. Biz, yabancıların çalışma izni konusunda değişiklik yapan bu tasarının meclis gündeminden çekilmesini istiyoruz. Kendi ülkesinde yabancı konumuna getirilen mühendis, mimar ve şehir plancıları, yurttaşlık haklarını elinden almak isteyenlere ‘dur’ diyecektir. Mühendisini, mimarını, şehir plancısını gözden çıkaranlar bilmelidirler ki, bu ülkenin mühendis, mimar ve şehir plancıları da kendilerini gözden çıkaracaktır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets