Muğlalılar Kimi Milletvekili Görmek İstiyor? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğlalılar Kimi Milletvekili Görmek İstiyor?

Bu haber 08 Temmuz 2016 - 0:12 'de eklendi ve 1.349 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bugüne kadar kullandığım en uzun başlık oldu bu. Çabaladım, ama daha kısa bulamadım…

Son zamanlarda Muğla’da sosyal medya kullanıcılarının gündeminde ORC Araştırma Şirketi’nin Haziran ayında Ege illerinde yaptığı araştırma var. Sosyal medya takipçileri o araştırmanın sonuçlarını o günlerde bana da gönderdiler.

Elbette yayınlamam için gönderdiler… Ama yayınlamadım… Çünkü sonuçta bana inandırıcı gelmeyen, hatta komik gelen noktalar vardı.

ORC Araştırma Şirketi’ne göre Muğlalı seçmenlerin TBMM’de görmek istediği öne çıkan isimlerden biri eski İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer, biri de CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban imiş…

Nasıl?

 

xx           xx           xx

Yereline, yaygınına bütün gazetelere baktım, ORC’nin bu yönde bir araştırmasını göremedim.

Sonucu gönderenlere “Araştırmanın internet linkini gönderin” dedim. Gönderdiler. Tıkladım, öyle bir dosyanın olmadığı uyarısı ile karşılaştım.

İlk aklıma gelen ülkemizin “erken seçim” iklimine girdiği oldu. “Manipülasyonlar başladı” dedim.

Olmaz” demeyin, olur…

Zaten erken seçimlerin özelliği budur. Siz “olmaz” derken olmasıdır… Bugün yarın Hükümet sözcüleriYok öyle şey” demeye başlarlar. Başladıkları zaman hazır olun.

Başkanlık sisteminin yolu oradan geçiyor.

 

xx           xx           xx

ORC’nin Haziran Ayı araştırmasının Muğla ile ilgili sonuçlarını gönderenler kararlı çıktılar.

Çabalarını Ramazan Bayramı’nda da sürdürdüler. “Abi filancanın facebook – una bak. Orada göreceksin” diyenler oldu.

Ama benim facabook ta hesabım yok…

Sonunda biri Muğla sonuçlarının yer aldığı çizelgenin fotoğrafını gönderdi. Yine kullanmak istemedim. Şimdiki gençler harikalar yaratıyor!

Tabi o kadarda kusursuz bir çizelge olamazdı. Aslına bakarsanız CHP İl Başkanı Mürsel Alban’ın milletvekilliğine de “seçilebilirliğine” kafam basmıyordu.

Sonra kendi kendime “Mürsel Alban’ın il başkanlığına da kafan basmıyordu, ama basbayağı seçildi ve yapıyor işte…” diye düşündüm…

 

xx           xx           xx

En başta aklıma gelmeyen, ama yapmam gerekeni yaptım. ORC Araştırma Şirketi’nin internet sitesine girdim.

Bugün Seçim Olsa” diye başlık atılmış. Başlığın altında partilerin Muğla’da 1 Kasım’da aldıkları oy oranı ile bugün seçim olsa alacakları oy oranı belirtilmiş:

CHP 1 Kasım 48.4; bugün 47.5 (-%0.9)… AK Parti 1 Kasım 29.9; bugün 31.8 (+%1.9)… MHP 1 Kasım 15.0; bugün 14.0 (-%1.0)… HDP 1 Kasım 4.1; bugün 3.6 (-%0.5)… Diğer 1 Kasım 2.6; bugün 3.1 (+%0.5)

Sonra “En Başarılı Belediye Başkanları” başlığı atılmış. Altında 1- Mehmet Kocadon. Başarı oranı: %51.4… 2- Muhammet Tokat. Başarı oranı: %50.5… ibareleri yer alırken, “En Başarılı Milletvekilleri” başlığı altında da 1- Akın Üstündağ. Başarı oranı: %40.0… 2-Nihat Öztürk. Başarı oranı: %28.5… ibarelerine yer verilmiş.

En son “Muğlalı Seçmenlerin TBMM’de görmek istediği öne çıkan isimler” başlığı atılmış ve altında da birinci sırada Dr. İskender Gencer, ikinci sırada Mürsel Alban isimlerine yer verilmiş.

İster inanın, ister inanmayın…

 

xx           xx           xx

Bana inandırıcı gelmeyen bir şey yok…

Haziran’da adı geçmeyen Nihat Öztürk’ün Kasım’da milletvekili olacağını kim düşünmüştü? Kendisinin dahi aklına geldiğini sanmıyorum…

AK Parti’nin aylarca süren il başkanı arayışında Kadem Mete’nin il başkanı olacağını söyleyen olmuş muydu? Olmamıştı…

Haziran Genel Seçimi’nde Hasan Köten’in milletvekili olduğu Muğla’da Dr. İskender Gencer ve Mürsel Alban’ı TBMM de görmek isteyenler neden çıkmasın.

Ben yine de bir spekülasyon olduğunu düşünüyorum. Çünkü Muğla kamuoyunda AK Parti’de il başkanı adayı olarak adı geçen İskender Gencer için  “milletvekilliği” değil, “Büyükşehir Belediye Başkanı” yakıştırması yapıldığını duymayan gazeteci ve siyasi yok gibi…

 

xx           xx           xx

ORC’nin araştırma sonuçları inandırıcı gelmeyebilir. Kabul etmeyebilirsiniz de, ama ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Bu tür araştırmalar jimnastik olsun diye yapılmaz.

Yapılıyorsa vardır bir sebebi ve o sebep erken seçimdir…

Bugün seçim olsa partilerin Muğla’da alacakları belirtilen oy oranlarında bir anormallik var mı?

Bence yok. Üç aşağı beş yukarı öyle olur.

Öyle olacağı içinde AK Parti ve MHP’de kimin il başkanı, kimin milletvekili olacağı çokta önemli olmadığı için, bu iki partide kimin milletvekili olacağını tahmin etmek zor olacaktır. Akla gelmedik isimler olabilir…

 

xx           xx           xx

Araştırmada iki CHP’li Belediye Başkanı öne çıkarken 3 AK Partili Belediye Başkanı’ndan biri bari öne çıkabilirdi. AK Partili belediye başkanlarından ya Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir veya Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz başarılı gösterilebilirdi.

Doğrusu Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün başta CHP’li belediye başkanları Büyükşehir Yasası’ndan şikayet ederlerken Ankara’yı arkasına almış olan AK Partili belediyeler oldukça başarılı hizmetler sergilemekteler…

Buradan yola çıkılarak araştırma sırasında görüşülen kişilerin AK Parti ağırlıklı olmadıkları da söylenebilir…

AK Partili Belediyeler kendilerini anlatamıyorlar da denebilir. (!)

Görünen o ki CHP’li belediyelerin içinde kendilerini en iyi anlatan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat olmuş.

Doğrusu bana Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş daha başarılı gibi geliyordu. Neyse…

Ne dersiniz, geleceğin Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı ya Kocadon ya Tokat olur denebilir mi?

 

xx           xx           xx

ORC’nin başarılı milletvekili belirlemesi de ilginç.

AK Parti Milletvekili Nihat Öztürk bence de başarılı. Gerçekten çok efor harcıyor, ama CHP’li Prof. Dr. Nurettin Demir, CHP’li Av. Akın Üstündağ’dan daha az efor harcıyor denebilir mi?

Acaba diyorum bu araştırma daha çok Bodrum-Milas ekseninde mi yapıldı? Malum Milletvekili Öztürk’ün de sesi de en çok Bodrum ve Milas’tan yükseliyor.

Gerçekten AK Parti Milletvekili Öztürk tamam da CHP’li Akın Üstündağ ilginç…

 

xx           xx           xx

Tabi en ilginci Dr. İskender Gencer ile CHP İl Başkanı Mürsel Alban’ın Muğlalılar tarafından milletvekili görülmek istenmeleri…

Siyasette isminizin öne çıkması akpendik.com güzeldir. Ama isminiz durup dururken öne çıkarılırsa tehlikelidir. Muarızlarınız artar, kesik yersiniz.

Aman…

Yarın devam ederiz.

———————————

Günün Sözü;

Batan güneş için ağlamayın. Yeniden doğduğunda ne yapacağınıza karar verin

Dale Carnegie.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets