İl Başkanı Mete Mi? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

İl Başkanı Mete Mi?

Bu haber 26 Nisan 2016 - 0:10 'de eklendi ve 114 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

AK Parti’de Muğla için dün dananın kuyruğu kopmuş olabilir!

Ben bu yazımı kaleme alırken AK Parti’nin Muğla İl Başkanı muhtemelen belli oldu. Belli olmadı ise ben artık bir şey demeyeceğim!

AK Parti de “Muğla İl Başkanı arayışı” pek öyle İl Başkanı İhsan Küreci’nin “istifa görünümlü” görevden alınması ile başlamış, bir aylık bir mesele değil… Bu iki genel seçimden önce başlamış bir mesele.

Eğer o zaman il başkanlığından istifa edip, milletvekili aday adayı olan Nihat Öztürk olup bitene seyirci kalmış olsaydı bugün yaşananlar yaşanmamış olabilirdi.

 

xx           xx           xx

AK Parti aslında bir aydır değil, ta o zamandan beri, İhsan Küreci il başkanı olduğu günden beri Muğla’da il başkansız ve o zamandan beri il başkanı aranıyor.

Klasik Türk Filmlerini bilenler bilir; Gazinonun as solisti hastalanır veya başına bir iş gelir, işe gelemez. Gazinonun başkaca işlerini yapan eleman paldır küldür sahneye çıkarılır.

İhsan Küreci’ninki biraz öyle oldu. “O da olmasın, bu da olmasın” diyen seçicilerin “oluru” ile Küreci il başkanlığına getirildi.

Diyebiliriz ki bu biraz da Küreci’ye açılmış bir “kredi” idi…

Hatırlayabilenler bilecektir, Milletvekili Nihat Öztürk’ün il başkanlığı da bir bakıma öyle olmuştu. Şadi Pirci o zamanda adaydı!

Nihat Öztürk verilen krediyi kendisi için iyi kullanmıştı. Görev kendisine verilince yönetiminde Şadi Pirci’ye “Teşkilattan Sorumlu Başkan Yardımcılığı” görevi vermişti. Yoksa bugün Pirci adaylar arasında olmayabilirdi. Bakarsınız Şadi Pirci yeni yönetimde de aynı görevi kabul eder…

İhsan Küreci kendisine açılan krediyi kullanamadı.

 

xx           xx           xx

Doğrusu ben AK Parti Muğla Milletvekilleri Nihat Öztürk ve Hasan Özyer’in il başkanlığı için Menteşe İlçe Başkanı Erdoğan Ünal üzerinde anlaşabileceklerini düşünmüşümdür.

Nedense gündemde bile tutulmadı.

Siyaset yapıyorsan tedbirli olacaksın.

İnsan açık öğretimden olsun bir üniversite diploması sahibi olmaz mı? Erdoğan Ünal galiba Yüksekokul mezunu…

Ankara’dan dün saat 18.00’de görüşme yapmak üzere en çok öne çıkan isimler Dr. İskender Gencer ve Şadi Pirci, Ozan Balcı ile Kadem Mete davet edilmiş.

İhsan Küreci’nin il başkanlığı ile sonuçlanan ilk il başkanı arayışı dalgasında yurt dışından diploma sahibi Ozan Balcı için “Üniversite mezunu değil” denildi. O zaman Şadi Pirci içinde “O lise mezunu aday olamaz” denilmişti, ama Türkiye’de ilk kez teamüllere rağmen iki liste ile yapılan konkrenin iki adayından biri “Başbakan Davutoğlu’na rağmenŞadi Pirci’ydi.

Madem diploma önemli Balcı ve Pirci Ankara’ya neden çağrıldı?

 

xx           xx           xx

Dr. İskender Gencer ile Şadi Pirci, Ozan Balcı ve Kadem Mete’yi Ankara’ya görüşmek üzere AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş çağırmış bulunuyor.

Kadem Mete’nin üniversite diploması var mı acaba?

Vardır, yoksa neden çağırsınlar diyemiyorum. Yetkili bir ağzın açıklamasında yarar var.

AK Parti de İl Başkanı olabilmek için lise diploması yetiyor mu yetmiyor mu?

Neyse, dün eğer bir karara varılabilindiyse AK Parti’nin yeni Muğla İl Başkanı kim olmuştur?

Farkındaysanız İhsan Küreci’nin İl Başkanlığı’nın sona ermesinin ardından bu konuda tek bir yazı yazmadım. Çünkü tahammül kültürü yok. Canı yanan soluğu Hamle Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Nizamoğlu’nun yanında alıyor!

O nedenle bulaşmadım…

Ankara’ya giden 4 isimden gitmeden değil, gitmelerinden sonra söz etmeyi doğru buldum.

Böylelikle tarafsızlığımı korumuş oldum. Hem üstelik gazetecilerin bir partinin içişlerine karışmakta doğru değil.

 

xx           xx           xx

Peki, dün yeni İl Başkanı belirlenmiş olabilir mi?

Olabilir de olmayabilir de.

Ancak İl Başkanı’nın belirlenmiş olması halinde Muğla AK Parti’de suların durulabileceğini söylemek çok kolay değil. Bunun koşulları var. Nedir o koşullar derseniz bunu herkes biliyor, konuşuyor, ama söylemiyor!

Mesele artık Muğla’da “yerli-yabancı” meselesinin “kangren” haline gelmiş olması. Artık bu “kol kırılır yen içinde kalır” diye geçiştirilecek türden bir mesele değil. Artık mızrak çuvala sığmıyor.

Bu anlamda 4 isimden 2’sinin Marmaris’ten çağrılmış olması ilginç: Kadem Mete ve Ozan Balcı

Daha önce bu konuda “Muğla Marmaris’ten yönetiliyor” diye yazmıştım. Eğer dün Marmaris eski ilçe başkanı Kadem Mete veya eski il yönetim kurulu üyesi Ozan Balcı yeni İl Başkanı olarak belirlendi ise bu algı devam edecek.

Kadem Mete KaradenizliDr. İskender Gencer ile Şadi Pirci ve Ozan Balcı üçlüsünden biri belirlendi ise bu herkesi biraz daha rahatlatabilir. Üçü de Muğlalı

Belirlenen isim Dr. İskender Gencer ve Ozan Balcı ikilisinden biri ise bu da herkesi biraz daha çok rahatlatabilir…

 

xx           xx           xx

Bir şey anlamadınız değil mi?

AK Partililer anlamıştır.

Daha açık söylemek gerekirse Muğlalılar Muğla’nın yine Muğlalılar tarafından yönetilmesini istiyorlar. Bu sadece AK Parti de değil, bütün partilerde böyle.

Elbette bu saatten sonra Bodrum’da Yılmaz Algül, Marmaris’te Kadem Mete için “Karadenizli” demek hoş olmayacaktır. Ancak yönetici noktasındaki insanların “Muğla ölçeğinde” bir yerde “memleketçilik” yapmaları doğrusu hoş kaçmıyor.

Muğlalıların hem de Muğla’da “memleketçilik” yapmaları hoş olur mu?

Geçen Cuma günü kaleme aldığım yazımda Milletvekili Nihat Öztürk’ün “En az senin kadar Muğla şoveniyim” dediğini paylaşmıştım.

 

xx           xx           xx

AK Parti İl Başkanı adayları bugüne kadar Ankara’ya kaç kere çağrıldılar ben de unuttum.

Sadece Kadem Mete ilk kez çağrıldı.

Kadem Mete çağrıldı ise öteki üç ismin çağrılmasının bence bir anlamı yok. Bir daha ne görüşülür ki kaç kere görüştüler… Ama AK Parti bu işte… Burada bu işler farklı yürüyor. AK Parti de görüldüğü veya sanıldığı gibi dar kadrocu bir anlayış ta yok. Ankara’da isimler belirlenirken Muğla’daki teşkilatlara ve akillere de soruluyor.

Galiba akiller bu sefer yumruğu bir yere vuramadılar. Muğlalılıklarını gösteremediler!

Kadem Mete’nin son anda Ankara’ya çağrılmış olması ilginç. Açıklanan isim Kadem Mete olursa şaşırmamak lazım.

Dr. İskender Gencer atandı ise de şaşırırım… (!)

 

xx           xx           xx

AK Partililerin şuculukları, buculukları; il başkanının milletvekili, milletvekilinin il başkanı gibi davranmasından, iç hesaplaşmalarından öteki partilerin yöneticileri keyif alabilirler.

Ancak bu Muğla için keyifli bir durum değil.

Muğla geçmişte AK Parti’nin milletvekili&il başkanı çekişmesinden çok çekti, çok zaman kaybetti. Bir Tıp Fakültesi Hastanesi hala hizmete açılamıyor, tarihi Lise Binası (Kız Meslek) hala üniversitemizin Mimarlık Fakültesi’ne verilemiyor…

Umarız bir “Muğla şoveni” atanmıştır. Yok öyle olmadı ise umarım atanan bu meselelerin farkındadır.

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets