AK Parti De Kadem Dönemi… - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

AK Parti De Kadem Dönemi…

Bu haber 26 Nisan 2016 - 23:28 'de eklendi ve 28 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Dünkü “İl Başkanı Mete mi?” başlıklı yazım üzerine çok telefon aldım.

Arayanların hemen hepsi “Sen biliyor muydun?” diye soruyordu.

Görünen köy kılavuz ister mi? AK Parti’yi Muğla’da ezberledik artık!

Arayanlardan birisi “İl Başkanının kim olduğunu bildin, hadi bakalım il yönetim kurulu üyelerini de söyle” diyordu.

O kadar uzun boylu değil…

İki ihtimal var. Bakarsınız il başkanı adaylarından Şadi PirciTeşkilattan Sorumlu Başkan Yardımcısı” olur. Ozan Balcı İl Başkanı Yardımcısı olabilir. Ahmet Turan Şahin, Zeki Eren, Orhan Reyhan, Ali Yörük, Miraç Cin, Ramazan Pekün ve benzeri bildik isimlerden oluşan bir yönetim ortaya çıkabilir.

 

xx            xx            xx

Siyaset tek bir ihtimale de bağlanmaz… İl Başkanı yeni bir isim. Kendisini çok tanımıyoruz. Her yiğidin de bir yoğurt yiyişi vardır. En azından biz gazetecilere İhsan Küreci kadar malzeme vermeyecektir!

Dünkü yazımda da altını çizdim. AK Parti’nin yeni İl Başkanı Kadem Mete’nin öncelikle “yerli-yabancı” muhabbetini ortadan kaldırması gerekiyor. O nedenle karşımıza bakarsınız bir, iki değişiklikle eski yönetimlerin yeni bir versiyonu ile değil, yepyeni bir İl Yönetimi ile karşımıza çıkıp, herkesi şaşırtabilir.

Bakarsınız bu il yönetiminde elbette Ozan Balcı, Suzan Harmandar, Miraç Cin, Orhan Reyhan, Adem Çine isimleri ile birlikte Dr. İskender Gencer, Ayhan Günay, Şakir Kandönmez, Rüştü Yiğitkaya, Mustafa Toksöz ve hatta Av. Mustafa Çelebi veya Av. Nazlı Gökalp ve Ziya Ercan gibi isimleri öne çıkaran yeni bir “Muğla İl Yönetimi” ortaya konabilir…

Dedik ya her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır…

 

xx            xx            xx

Dün Ankara’dan Muğla’ya Kadem Mete isminin ulaşması ile birlikte sosyal medyada sallandı. Öyle görünüyor ki Rizeli Kadem Mete’nin “hazmı” için bir zaman gerekecek.

Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan Facebook hesabında şu paylaşımda bulunmuş:

Ne zaman bir Muğlalı ile çalışmak bize nasip olacak bilemiyorum! Meclisteki siyasi partilerin Muğladaki il başkanları hep farklı illerden. Herhalde kriter aranırken doğduğun yer değil, kişinin doyduğu yere bakılıyor. Muğlada il başkanı olacak kişimi yok ya. Herhalde bu siyasi parti il başkanlığını yapmak biraz meşakkatli iş olsa gerek. Çünkü bizim Muğlalılar sıkıntıya gelemez.

Bu sadece AK Parti için değil, tüm partiler için ortak tepki.

 

xx            xx            xx

Sonra Cem Kaytan’ın paylaşımının altındaki yorumlara baktım.

Muğla Cenaze” adlı hesap “Yöneticiliği sevmiyoruz, yönetilmeyi seviyoruz” derken, Ahmet ŞahanMuğlalılarda sıkıntı yok… Muğlalılar seçiyor, Angara görevden alıp başkasını atıyor. Sorun Angarada” demiş. “Cildir Sezai” isimli hesap “Cem çok ilginç çıkış olmuş. İl Başkanlıklarını Muğlalılara layık görmüyorlar…” ifadesinde bulunmuş. Mehmet Ali DemirbaşCem kardeşim söyleyecek o kadar önemli ve çok şey var ki buralara sığmaz. Bu konu tüm Muğlalıların bir platformda toplanıp uzun uzun konuşması gereken bir konu. Bu ortamı yaratacak toplum önderlerine ihtiyaç var.”; Nezahat TozluBizim Muğlalılar gölgesinden korkuyor” şeklinde tepkiler verirken, Ferudun Eraslan’ın yorumu şöyle olmuş;

Yani ayrımcılığa devam mı sevgili başkan. Hemşeri odaklı siyaset ne kadar doğru? Siyaset öznel olmadığı, fikir odaklı olduğu zaman başarı getirebilir.

Cem Kaytan bu yoruma “Abi ayrımcılık yapalım demiyorum, ama Muğlada il başkanlıklarını Muğlalılar yapsın. Ben şimdi Rize’ye gitsem il başkanı olabilir miyim?” diye karşılık vermiş.

En dikkat çekici yorum Hüseyin Canel hocamındı. Şöyle;

Muğlamız bir turizm kenti. Turizmin sıkıntılı geçmesi krize dönüşmesi bu sektörle ilintisi olan herkesimi manavından, köylüsüne, sezonluk işçisine kadar çok geniş kesimin yaşamını olumsuz etkileyecektir. Meseleye yerli mi yabancı mı diye bakmak yerine sektörün en az zararla sezonu kapatması sektörün sorunlarını iyi bilen, sektörün temsilcisinin siyasi rol üstlenmesi bence iyi olmuştur.

 

xx            xx            xx

Cem Kaytan’a katılıyorum. Kimsenin niyeti ayrımcılık değil. Dünkü yazımda da vurguladım, İl Başkanı isterse Muğlalı olsun “hemşericilik, toprağımcılık, ayrımcılık” yapmamalı…

Hüseyin Canel’in yorumunu da yabana atmayalım. Rize kökenli Marmarisli Kadem Mete Marmaris’te otel sahibi… Yan, Turizmci

Nasrettin Hoca ne demiş? Eşekten düşünce “Bana doktor değil, eşekten düşmüş birini bulun gelin.” demiş…

Kadem Mete’nin İl Başkanlığı bakarsınız sadece AK Parti için değil, Muğla ve Muğla Turizmi içinde şans olabilir.

Bir gazeteci olarak Kadem Mete’nin Marmaris’te 8 yıl başarılı bir ilçe başkanlığı yaptığını, ilçe başkanlığını 30 Mart Yerel Seçimlerinde Marmaris’e Belediye Başkanı olmak üzere bıraktığını, ama kendisinin aday yapılmayıp tabir caizse ortada bırakıldığını biliyorum. Nasip. Nasibinde il başkanı olmak varmış.

 

xx            xx            xx

Ben kendisi ile kuzenim Neslihan Öztürk’ün dönemin TBMM Başkanı Bülent Arınç’a danışmanlık yaparken Muğla’dan Milletvekili Adayı olması üzerine tanışmıştım. Neslihan ile desteğini istemeye gittiğimizde bizi çok iyi karşılamıştı. Karşımızda eğitimli, kültürlü, medeni ve kibar bir beyefendi vardı…

Dün yazımı kaleme almadan Marmaris’in duayen gazetecilerinden ve Muğla’ya kesin dönüş yapan gazeteci ağabeyimden bilgi aldım. Yıllar önce Neslihan ile ziyaretimizde bende bıraktığı izlenimi gazeteci ağabeyimden dinledim. Rahatladım. Yine de “Karadenizcilik, Marmarisçilik yapar mı?” diye sordum. “Yapmaz” yanıtı aldım.

 

xx            xx            xx

Elbette Kadem Mete’nin kendisi ile de görüştüm. Daha Ankara’dan dönmemişti. Mecliste AK Parti Muğla Milletvekilleri Hasan Özyer ve Nihat Öztürk ile birlikte iken yakalamışım. Benim dünkü yazımı da okumuş olmalı. Ben “Hayırlı olsun” der demez anlatmaya başladı;

Benimle ilgili Muğlalılık konusunda neler söylendiğini biliyorum. Geldiğim görev Muğlalı olmamı gerektiren bir görev değil. Ancak Muğla’yı bilmeyi gerektiren bir görev olduğunu biliyorum. Muğla’yı, değerlerini ve sorunlarını biliyorum. Muğla Valisi de Muğlalı değil, ama Muğla’ya çok iyi hizmet ediyor. Geldiğim makam bir hizmet makamı. Bu greve gelmekle de efendi olmadık. Biz hizmetkarız. Ayrıca şunun bunun değil, halkımızın hizmetkarıyız. Benim Rize’de bir, Muğla’da iki evim var. Muğla’da doyuyorum Muğla’ya, Muğla halkına hizmet edeceğim. Şu anda değerli iki milletvekilimizin yanındayım. Muğla bizimle birlikte milletvekili-teşkilat çatışması yaşamayacak. Muğla için el ele vereceğiz. Önyargılı olanları mahcup edeceğim.

 

xx            xx            xx

Doğrusu başkalarını bilmem, ama ben mahcup olmak istiyorum.

Umarım Kadem Mete hem AK Parti hem de Muğla için güzel bir milat olur. Muğla hala hak ettiği hizmetlerin susuzluğunu çekiyor.

Kadem Mete’ye başarılar diliyoruz. Allah utandırmasın…

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets