TEKNOPARK Gururumuz Olabilir - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

TEKNOPARK Gururumuz Olabilir

Bu haber 21 Nisan 2016 - 0:02 'de eklendi ve 29 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi web sitesinde duyurular arasında Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar imzalı “Muğla Teknopark kuruluşunun Bakanlar Kurulu’nca 12/10/2015 tarihinde kararlaştırılmış olup, 2015/8165 sayılı kararının 11.11.2015 tarih ve 29529 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandığı” şeklindeki duyuruya yer verilirken, Rektör Harmandar imzalı duyuruda da şöyle denilmiş:

Şehrimizde Üniversite-Sanayi İşbirliğinin yasal zemininin güçlendirilmesi ve girişimciliğin canlandırılması amacı ile bir Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulabilmesi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca uygun görülmüştür. Başta Valimiz Sayın Amir Çiçek olmak üzere tüm emeği geçen paydaşlarımıza şükranlarımı sunarım. Mülkiyeti Üniversitemize ait 64,310,17 m2 yüzölçümlü alan değerlendirilecek ve MUĞLA-TEKNOPARK’ın biran önce hizmete geçirilmesi için çalışmalar başlatılacaktır. TEKNOPARKIMIZ Muğla’mıza hayırlı olsun.

Çalışmalar neredeyse sona geldi, geliyor.

 

xx            xx            xx

Dünkü yazımda yerel basınımızın bu tarihi gelişmeye gereğince ilgi gösterilmediğinden yakınmıştım. Sanki gelenek haline geldi… Seyfi Terzibaşıoğlu’nun AK Parti’den milletvekili olması ile birlikte ‘Tıp Fakültesi’ için “Muğla için üç büyük hayalimden birisi” der demez, biz de her fırsatta ‘Tıp Fakültesi’ demekle kalmayıp, dönemin Üniversite Senatosu’nu da ikna ederken, ‘Tıp Fakültesi’ne “hayır” diyen gazete ve gazetecilerimizde olmuştu!

Daha sonra da dönemin AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden ile el ele verip, fakülte ve hastanesinin bugünkü yer seçiminin yapılmasında da etkili olmuştuk.

İyi ki Senato’yu ikna etmişiz…

Teknoloji Geliştirme Bölgesi” ve “Muğla Teknopark AŞ” kuruluşuna sahip çıkılmasını ve destek verilmesini bir görev ve sorumluluk görüyoruz.

Nitekim sevgili hocam İsmail Atasever konuyu köşesine benden bir gün önce (18.04.2016) “Rüştünü İspatlama Fırsatı” başlığı ile ele almış ve “(…) Muğlalının genel eğilimi ‘çatal kazık yere girmez’ şeklindedir. Yanı sıra benzer türde bir yakıştırma daha var. ‘Muğlalı cevizi çatal görmeyince taş atmaz!’ (…)” demişti.

 

xx            xx            xx

Aklın yolu bir tabi… Ünlü “Çatal kazık yere batmaz” sözümüzden önceki günkü yazımda bende söz ettim, ama hocamın söz ettiği “Muğlalı cevizi çatal görmeyince taş atmaz” sözünü bilmiyordum!

Ceviz meselesi düşündürücü tabi…

Ne zaman iş adamları üniversiteye davet edilseler “yolunacaklarını” sanırlar. Nedense önceki dönemlerden, “Karya Taş Heykel Atölyesi” gibi etkinliklerden böyle bir imaj doğmuş. Eğer bu algı ağır basarsa, bu iş yatar, ama…

Bu sefer böyle bir şey yok! Olmadığı da Rektörlükçe iyi anlatılmış olmalı. Çünkü ortak sayısında Türkiye çapında rekor bekleniyor.

Çünkü kimsenin Muğlalı yatırımcıları, sanayicileri yolunacak kaz gördüğü yok. Tersine Rektörlük onların önüne Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile ilgili bakanlıkların desteğinde “altın yumurtlayan tavuk” koyuyor…

 

xx            xx            xx

Ar-Ge Reform Paketine göre, Ülkemizde: Gayri Safi Hasıla içinde Ar-Ge harcaması 2002’de % 0.53 iken 2014’te % 1.01 olmuş. 2023 için % 3 olarak öngörülmüş.

Özel Sektör Ar-Ge harcaması 2002’de %15 iken 2014’te % 49,8 olmuş. 2023 için % 66,9 öngörülmüş.

Tam zamanlı araştırmacı sayısı toplamı 2002’de 28 bin 964 kişi olurken, 2014’te 115 bin 444   kişi olmuş. 2023 yılı için 300 bin kişi öngörülmüş. Tam zamanlı araştırmacı sayısı toplam sayısı Özel Sektör için ise 2002’de 5 bin 918 kişi, 2014’te 61 bin 945 kişi olurken, 2023 yılı için ise 180 bin kişi öngörülmüş.

Muğla Teknopark AŞ ile bu Ar-Ge harcamalarından Muğla ekonomisi yararlanacak…

Elbette sadece bu değil… Taş atılacak ceviz çift değil, çok…

Ar-Ge Merkezlerinde istihdam edilecek Temel Bilimler mezunlarının asgari ücretleri brüt olarak 2 yıl Devlet tarafından karşılanıyor. Tasarım Merkezleri ve Teknoloji Geliştirme Bölgelerine (Teknopark) Maliye Bakanlığı tarafından Gelir ve Kurumlar Vergisi İstisnası sağlanırken, Sigorta Pirimi desteği, Gelir Vergisi Stopajı desteği ve Damga Vergisi İstisnası sağlanıyor. Yetmedi, bu ikanlar Hibe Destek, Gümrük Vergisi İstisnası ve diğerleri diye devam ediyor…

Bu bilgileri neden paylaşıyorum? Ortak olmayan kalmasın diye!

 

xx            xx            xx

Peki, Muğla Teknopark AŞ’ye herkes ortak olabiliyor mu?

Hayır… Her Teknokent’in, Teknopark’ın öne çıkan bir kimliği, kurulduğu bölgeye ve ‘Öncü Üniversite’ye göre şekillenmişliği var…

Bu anlamda Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar TEKNOPARK‘ın başlıca yetkinlik alanlarını “Yenilenebilir Enerji”, “Sağlık”, “Mermer”, “Turizm”, “Gıda-Tarım ve Hayvancılık” olarak sıralıyor.

Bu alanlarda faaliyet gösteriyor olmak, ortaklık için yeterli.

Ancak Üniversite ile belediyelerimiz ve Ticaret, Ticaret Sanayi Odaları doğrudan ortak olabiliyorlar. Sanıyorum önemli bölümü olmuş ve neredeyse tamamının da ortak olması bekleniyor.

 

xx            xx            xx

Tanıtım toplantısının ardından geçen hafta gerçekleştirilen ikinci buluşmaya Kılıç Balıkçılık ile birlikte Ticaret Borsası Başkanı Hasan Gökmen hem oda başkanı sıfatı hem de “Balcı Gökmen” firmasını temsilen katılmış olmaları yanında Süt Birliği’nin orada olması, Sağlık Sektörü’nden İzzet Özcan ve Hamdi Yücel Gürsoy’un katılmaları ile DENTALP’in temsil edilmiş olması; turizm alanında TÜRSAB’ların Sevinç Gökbel tarafından temsil edilmesi kadar, mermercilik alanında ERMAŞ Mermerciliğin ve Temiz Enerji alanında da Mehmet Dişcigil ve SMS Enerji ile Bereket Enerji’nin orada olmaları güzel ve anlamlı olmuş.

Çünkü isimlere bakınca “şekillenmenin” başladığı görülüyor.

İkinci buluşmaya gelenler elbette sadece bu isimler değil…

Aralarında turizmin önde gelen isimlerinden DOKTOB Başkanı Yücel Okutur ile Faik İlter, Milas OSB ve Acıbadem temsilcilerinin bulunduğu pek çok isim var. Benim hepsini yazmaya yerim yok.

 

xx            xx            xx

Milas OSB henüz faaliyete geçmedi ama TEKNOPARK’ın bakanlıkça onaylanmasında bir referans teşkil ettiği ortada. Sanıyorum Milas’taki zeytinyağı üreticileri orada toplanacaklar.

Ortaklığın beklenenden güçlü olabilmesi için gündemde olan Yatağan Mermercilik Organize Sanayi Bölgesi ile Bakanlar Kurulu’ndan geçtiği belirtilen Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin bir an önce hayata geçirilmesinde çok büyük yarar var…

Şovence bakıp Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin il merkezinde kurulmasını isteyenlerdenim, ama Dalaman daha uygun olabilir…

Siyasete, özellikle iktidar milletvekillerine ve yerel yönetimlere büyük görev düşüyor.

Önümüzde “Birlikte yapıldı” denilebilecek bir şey var. Yazık etmeyelim…

Hayırlı olur inşallah…

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets