Özbozdağ’a Çok Katılamıyorum - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Özbozdağ’a Çok Katılamıyorum

Bu haber 21 Nisan 2016 - 23:35 'de eklendi ve 26 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Kim ne derse desin, biz ne yazarsak yazalım turizmde işlerin iç açıcı olmadığı ortada.

TÜRSAB Marmaris Bölge Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ’ın dün basında yer alan değerlendirmesi soğuk duş etkisi yaratıcı. Bu konuda kaleme aldığım son yazımda Vali Amir Çiçek’in Turizm Haftası mesajından alıntı yaparak “Bizler inanırsak turizmde sezonu çok az bir zararla geçirebiliriz…” demiştim.

Ancak eyyamcılık yapmadan gerçekle yüzleşmesini de bilmeliyiz. “Kimse pembe tablo çizmesin, ayağını yorganına göre uzatsın” uyarısında bulunan Özbozdağ şöyle devam ediyor:

Marmaris’in turizmde durumu belli. İngiliz pazarında yüzde 30 azalma mevcut. Almanlar da bu yıl hiç gelmeyebilirler. İngiltere, Rusya, Almanya ve Hollanda gibi önemli dış pazarlarımızı kaybettik ve alternatif üretemedik. Şu anda turizm sezonu açıldı. Alternatif olarak bahsedilen farklı ülke pazarlarında rezervasyonlar yok denecek durumlarda

Gerçek bu…

 

xx           xx           xx

Özbozdağ değerlendirmesine “ABD ve Avrupa ülkelerindeki vatandaşlara ‘Türkiye’ye tatile gitmeyin’ uyarıları rezervasyonlarda ciddi düşüşler yaşanmasına neden oldu.” diye başlamış.

Nedense bu konunun üzerinde çok durulmadı. Amerika’nın bu yönde iki açıklaması oldu.

O açıklamalarda “Türkiye’ye gitmeyin” denilmedi. Amerika, yaptığı her iki açıklamada da Türkiye’deki yurttaşlarını geri çağırdı.

Amerika ilk açıklamasında İncirlik’teki asker ailelerinin ayrılmalarını istemişti. İkinci açıklamada ise ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Şırnak, Diyarbakır, Van, Siirt, Muş, Mardin, Batman, Bingöl, Tunceli, Hakkari, Bitlis, Elazığ, Adana, İzmir ve Muğla illerine “gidilmemesi” konusunda websitesinden ABD vatandaşlarına uyarıda bulundu.

Olan oldu…

 

xx           xx           xx

Türkiye’deki Amerikan askerlerinin ailelerinin bulundukları yerlerde ve adı geçen illere gitmeleri halinde terör kurbanı olma ihtimalleri tartışılır. Ama protesto ile karşılaşmaları ihtimallerinin tartışılacak bir yanı yok!

Muğla’da Amerikalıların protesto edilme ihtimali başka ülke insanlarının tatil için Muğla’yı tercih etmesini engeller mi?

Ama Amerika’nın açıklamaları Muğla ve İzmir’in Güneydoğu illeri ile bir araya getirilmesi olumsuz algıya neden oldu. Oysa ABD vatandaşlarını telefonla uyarıp, geri çağırabilirdi.

Amerika’nın yaptığı bana hala manidar geliyor…

Ama ben bu konuda Özbozdağ’a çok katılamıyorum. Çünkü AB vatandaşlarının tatil tercihinde Amerika’nın açıklamalarının çok etkili olduğuna inanmıyorum. Ya biz o pazarı elimizde tutmayı beceremedik veya Tur Operatörleri her fırsatta yaptığını yapıp, Amerika’nın açıklamalarını kullanıyor!

 

xx           xx           xx

Bu arada o sosyal medyada “Çanakkale Geçilmez” mesajı ile ünlenen İngiltere‘nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore Marmaris’teydi. İngiltere’nin Fahri Konsolosu Doğan Tugay ile birlikte resmi ziyaretlerini yapan Moore turizm sezonu öncesi, ülkesinin vatandaşlarının tatil yaptığı turizm kentlerindeki son durumu yerinde gözlemledi. Türkiye’de tatil yapan İngilizlerin yüzde 80’inin memnun olduğunu belirten Moore basına yaptığı açıklamada şöyle diyor:

Güvenlik konusunda, Türk yetkililerinden güzel haberler aldım. Huzurlu bir sezon geçirileceğini düşünüyorum. Aldıkları önlemler konusunda da Türk yetkilileri takdir ediyorum.

Özbozdağ’a göre ise İngiliz pazarında yüzde 30 azalma var!

İhtimal, ama enseyi karartmaya da gerek yok… Ancak Özbozdağ’ı dikkate alıp yorganı ayağa göre uzatmakta da yarar var…

 

xx           xx           xx

Sezon başladı. İngiltere Büyükelçisi bile geldi, ama Kültür Turizm Bakanı Mahir Ünal Muğla’ya gelemedi. Gelse iyi olurdu. En azından kötü olmazdı…

Geçenlerde AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’le telefonda konuştuk.

Kendisi ile ilgili bu köşede yazmama kararı almıştım. Çünkü eleştiriye tahammülü yok. Elbette tahammülü yok diye yeri geldiğinde eleştirmekten geri duracak değiliz, ama yazılarım nedeniyle benimde kimseyle ağız dalaşına tahammülüm yok! En doğrusu O’nunla ilgili yazmamaktı.

Ama bu görüşmeyiz anlamına da gelemez…

Kültür Turizm Bakanı Mahir Ünal’ı Muğla’ya getiremediğini söyledim. Gerekçeler belirtip, nasıl olsa geleceğini söylerken, “Merak edilmesin buraya gelmesi halinde anlatılacak olan ne varsa tarafımızdan sayın bakana iletildi. Açılan paketlerden bunun anlaşılması lazım.” dedi.

 

xx           xx           xx

Turizm konusunda ne gerekiyorsa yapıldığını ve yapılmaya devam edileceğini belirten Milletvekili Öztürk bizden de “Şoven Muğlalı” olduğunu belirtirken de şöyle devam etti:

İktidar milletvekiliyim. Partizanlık yapmadan, Muğla Milletvekili olarak Muğla için iş yapmaya çalışıyorum. Sayın Bakan Muğla’ya gelemedi, fırsat olmadı, ama partilim olmadıkları halde Turkuaz Kıyılar Konsepti üçlüsü Bodrum-Fethiye-Marmaris üçlüsünün belediye başkanlarını alıp sayın bakana götürdüm. Bunları şov yapmamak için anlatmıyorum.

Saygı duyarız, ama bunları anlatmak şov olmaz. Tersine Muğla’nın bunları duymaya ihtiyacı var. Kim bilir belki Ali Acar, Mehmet Kocadon ve Behçet Saatcı anlatırlar.

 

xx           xx           xx

Turizm denilince bugünlerde her kafadan bir ses çıkıyor.

Kimine göre Güney Afrika ve Afrika ülkeleri, kimine göre de Azerbaycan ile Japonya’dan ve Çin’den getirilecek turist açığı kapatacak. Sanki sezon başlamamış, bitmişte yeni sezonu konuşuyoruz!

Beni hastane günlerimde telefonu ile yalnız bırakmayanlardan Zafer Karadağ geçenlerde Çin’den ziyaretime geldi. Elbette sadece benim için değil… Çin’den, Japonya’dan turist gelir mi diye O’na sordum. Güldü. “Kaç sene geçti, bunun için Muğla’dan Çin’e heyet gelmişti. Muğla’ya Çinli gelse o ziyaretten sonra gelirdi. Sarı ırk denize, güneşe gelmez” dedi.

O Çin Fatihleri Vali Fatih Şahin ve İl Kültür Turizm Müdürü Kamil Özer döneminde sefer eylemişlerdi!

Ne gezmişlerdi ama…

 

xx           xx           xx

Çin’den kesin dönüş hazırlığında olan Zafer Karadağ, Çin konusunda çok kötümser de değil. Bu konuda Vali Amir Çiçek ile yerel yöneticilerimizi de ziyaret edeceğini belirten Karadağ o ziyaretleri yaptı mı bilmiyorum, ama ziyaretinde bana şunları anlattı:

Çinli hem de zengini Muğla’ya gelir. Ama denize, güneşe gelmezler. Japon’da gelmez. Denizliye geliyorlar. Meraklısı gider orada neye geldiklerini görür. Ben Çinlileri Muğla’ya getireceğim. Nasıl olduğunu sorma. Hemen kopyalanır. Seneye hep birlikte görürüz. Bu sene geçti.

Evet, bu sene geçti… Turizmimizi bu sene bakıma almakta yarar var.

Peki, sezon başında teslim mi olalım?

Hayır… Elbette bu seneyi daha az zararla ve hatta daha az karla kapatma çabası içinde olmalıyız. Bence bu arada herkes Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gitmeli. “Eyyy Almancı kardeşlerim, gelin bu sene Türkiye’de; Muğla, Antalya kıyılarında tatil yapın” demesi rica edilmeli…

Neden olmasın…

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets