Midas’ın Kulakları Milas’a… - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Midas’ın Kulakları Milas’a…

Bu haber 21 Nisan 2016 - 23:34 'de eklendi ve 55 views kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşek
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Ben var ya ben müzeleri seviyorum. Sanatı seviyorum. Duyguların sanatın zarafeti ile bezendiğinde  daha bir barışçıl olduğunu düşünüyorum.

Farz et ki belediye başkanıyım, hastanın nabzını hekim tutar ya, halkımın nabzını da ben tutardım. Hekimlik alışkanlığı. Öğretisi. Halkım için var olmak isterdim. Dağları severim lakin en sevmediğim dağda Kaf  Dağı.

Başarı tevazu de yatmakta. Halkın içinde olan ve halkı için çalışan başarılı olacaktır.

Farz et ki belediye başkanıyım demiştim ya, dilek ve temenni kutuları koyarım. Halkımın isteklerini öğrenmiş olurum. Halkla sıcak iletişim demiştik ya peyder pey  halkımla, halkımın  temsilcilerle toplantılar yapar ve kentlim, köylüm benim insanım ne ister diye fikir telakisi yapardım.

En tehlikeli araç egodur. Egomu ezer tevazu kaftanı giyerdim.

Kaf dağlarını sevmen ama Hizmet Dağları yaratmak bana yakışırdı diye düşünüyorum.

Halka yaklaşmak halkı için nefes almak başarıda payidar bir olgudur.

Bir hayalim vardı. Bir öngörüm. Muğlam için hayata geçirilememiş bir düşüncem  ve Milas  benim hayalimi somutlaştırmaya başladı. Harikasın Milas.

Eskişehir’de, Uşak’ta, İstanbul’da, Mardin’de (Sabancı Kent )Tirede olan Kent Müzesi, Milasımız da hayat buluyor.

Çöllüoğlu Hanı kent kimliğine bürünüyor ve Kent Müzesi oluyor.

Geçmiş geleceğe taşınacak.

2 yıl Milas’ta yaşamış ve Çöllüoğlu Hanı restorasyon çalışmalarına tanıklık etmiş bir kişi olarak konuşuyorum. Son halini bilmiyorum. Kent Müzesi olarak işlevselleştiğinde gezmek için giderim.

Elbette Milas Belediyesi proje için emek verdi, fakat Sayın Altıparmak (dönem Valimiz ) çok büyük destek sağladı. Yanlış hatırlamıyorsam  %85 projede Turizm Alt Yapı Birliklerinden, birlik  başkanı  sıfatıyla destek sağladı ve Çöllüoğlu Hanının geleceğe taşınmasında, kültürel değerlerin korunmasında anlamlı destek sağlamış oldu. Çok güzel bir abide de kültür varlıkları içine kazandırılmış oldu.

Kentlerin sanatla süslenmiş ve geleceğe koşarken geçmişini de özünde saklamasını ve dejenere olmadan özgün değerlerini korumasını istiyorum. Bu bağlamda Kent Müzeleri çok önemli. Kentli kendisi ile geçmişi ile belleğinde izler bırakan kültürel değerleri, dip diri bir şekilde müzede görerek geçmişin güzelliklerini tekrar tekrar yaşayabilir. Değerler gelecek kuşaklara özenle taşınabilir. Şimdi tüm Milaslı elindeki kültürel değerlerini müzeye bağışlayacak ve geçmişin inşasını yapacak.

Bir şiir var ya…
Ne gül suyum ne gümüş leğenim var der ya şair, benimde Milas Kent Müzesine verilecek kültürel bir objem yok. Milaslıların duyarlı olacağını düşünüyorum ve hızla çok zengin bir kent müzesi oluşacaktır.

Ne mutlu bana. 2008 yılından itibaren yazıların Milas’ta da okurlarımla buluşmakta.

Milaslılara çağrıda bulunmak istemekteyim. Kent Müzesi doğmak için siz Milaslıların desteklerini beklemektedir.

Midas’ın kulakları eşek kulakları diye bir tiyatro oyunu var ya ben bunu biraz düzenleyip; Milaslıların objeleri Milas Kent Müzesine demek istemekteyim.

Haydi Milas! Desteklerinizle kentimize örnek bir müze yaratacağınıza inancımız sonsuz…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets