Muğla Sosyoloji Günleri - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla Sosyoloji Günleri

Bu haber 18 Nisan 2016 - 13:25 'de eklendi ve 53 views kez görüntülendi.
Avatar
Ünal Bozyerunalbozyer@hamlegazetesi.com.tr
Sosyolojik Bakış

Bu hafta Üniversitemiz Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü ve Sosyoloji Topluluğu’nun işbirliği ile 1997 yılından itibaren kesintisiz her yıl Mayıs ayının ilk haftasında düzenlenen Geleneksel Sosyoloji Günlerinin 19’uncusu gerçekleşecek. Çarşamba günü saat 10.00’da açılış oturumlarıyla başlayacak günlerimiz, Cuma günü saat 18.00’deki müzik dinletisiyle kapanacak.

Muğla Üniversitesi’nin kurulduğu 1992 yılını takip eden iki yıl içinde kuruluşunu gerçekleştiren ilk bölümlerden olan Sosyoloji Bölümü, 1994-1995 yılında öğrenci kabul ederek eğitim öğretim faaliyetlerine başlamıştır. Bölümümüz, 1999 yılından itibaren ise nice sosyolog adayını mezun ederek, ülkemizin her bir yöresine meslek sahibi olarak göndermektedir. Aynı zamanda başta TÜBİTAK olmak üzere, AB, GEKA, Valilik ve Belediyeler destekli pek çok projeye imza atan sosyoloji bölümü ilimize ve ülkemize bu alanda katkı sağlamaya çalışmaktadır.

Kuruluş yıllarının koşulları ve imkânları çerçevesinde eğitim ve öğretimin niteliği arttırmak amacıyla ilk kez 1997 yılının mayıs ayında Sosyoloji Günleri adıyla etkinlik gerçekleştirilmiştir. Etkinlik çerçevesinde öğrencilere, alanlarında tanınmış bilim insanlarından ders alma imkânı sağlanması yanında yıl içinde gerek ders etkinlikleri gerekse tez çalışmalarından ürettikleri bildirileri sunma olanağı tanınmıştır. Üç gün süren etkinlikler süresince toplumsal konular ve sorunlar tartışılırken, resim ve fotoğraf sergileri açılmakta, müzik dinletileri, sinema ve tiyatro gösterileri sunulmaktadır.

Üniversitemizin en eski ve kesintisiz devam eden sayılı etkinliklerinden olan Sosyoloji Günleri kapsamında her yıl ortalama dört olmak üzere şimdiye kadar alanlarında bilinen, tanınmış 80’e yakın bilim insanı üniversitemize misafir olmuştur. ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Bahattin Akşit, Prof. Dr. Sibel Kalaycıoğlu, Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Barlas Tolan, Ankara Üniversitesi DTCF Sosyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Nilgün Çelebi, Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden Prof. Dr. Kadir Cangızbay, Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Tülin İçli, birden fazla katılımlarıyla günlerimize önemli destekler ve katkılar sundular.

XIX. Geleneksel Sosyoloji Günleri, bu yıl 20-21-22 Nisan günlerinde Edebiyat Fakültesi Amfisinde gerçekleşecek. Etkinliklere Akdeniz Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. İsmail Tufan, İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ertan Eğribel ve yine aynı üniversiteden Doç. Dr. Ufuk Özcan katılıyor. Açılış konferansı Çarşamba günü saat 11.00’de Prof. Dr. İsmail Tufan’ın Yaşlılığa Toplumsal Bir Bakış başlıklı sunumuyla gerçekleşecek. Cuma günü saat 13.15’te Doç. Dr. Hasan Şen’in yöneteceği panelde, Prof. Dr. Ertan Eğribel, 1980 Sonrası Türkiye’de Sosyolojide Gündeme Gelen Yeni Konu ve Sorunları, Doç. Dr. Ufuk Özcan ise II. Meşrutiyet Döneminde Sosyoloji Dergilerine Toplu Bir Bakış’ı tartışacaklar.

Pierre Bourdieu Sosyolojisi, Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerinin oluşturduğu Lisansüstü Çalışmalar Oturumunda Doç. Dr. Vefa Saygın Öğütle’nin yönetimiyle tartışılırken iki ayrı karma oturumda Yüksek Lisans öğrencileri bildirilerini sunacaklar. Bu üç oturumda toplam 13 Yüksek Lisans ve Doktora öğrencisi çalışmalarını paylaşmış olacak.

Emek, sınıf, kapitalizm, toplumsal cinsiyet, göç, taraftar grupları, kadın, kent, kentleşme, gündelikçiler, TV dizileri ve endüstriyelleşen futbol gibi konu başlıklarından oluşan bildiriler 6 oturumda 23 lisans öğrencisi tarafından sunulacaktır. Böylece etkinlikler 40’a yakın konu başlığıyla gerçekleşmiş olacak.

Bu etkinliklerde mutlaka ilginizi çeken en az bir konu başlığı tartışılacaktır. Sonuçta burada anlatılanlar “senin hikayen’dir”. Toplumsal duyarlılığa sahip tüm halkımızı etkinliklerimize davet ediyoruz. Katılımlarınızı ve desteklerinizi bekliyoruz. Üç gün sürecek sosyoloji günlerimizi katılımlarımızla zenginleştirelim, katkı sağlayalım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets