Hasan Özyer’in Mesajı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Hasan Özyer’in Mesajı

Bu haber 17 Nisan 2016 - 20:37 'de eklendi ve 31 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla’ya en son hangi Turizm Bakanı geldi, anımsayan var mı?

Anımsamıyorsanız  normaldir… Gazeteci de olmama rağmen ben de anımsamıyorum!

Meslek yaşamım boyunca hemen aklıma geliveren Kültür Turizm veya Turizm Bakanları ise şöyle:

Fikri Sağlar, Namık Kemal Zeybek, Erkan Mumcu ve Ertuğrul Günay

Bir de “Uyuyan bakan” vardı. Adını anımsamıyorum. Risotti’den başına gelenleri unutamıyorum.

İnsan bir iyiyi, bir de kötüyü unutmaz” derler. Doğru söz. Ancak anımsadığım bakanların iyi yanları da vardı, kötü yanları da. Yine de bakanlıklarının hakkını vermiş olmaları ile anımsadığımı söyleyebilirim.

 

xx           xx           xx

Turizmcinin yüzünün en çok güldüğü yıllar “Erkan Mumcu’lu yıllardı” dersek tartışma konusu olabilir, ama ülkemiz için turizmde altın yılların “Özal’lı Yıllar” olduğunu söylersem tartışma konusu olmaz sanırım.

Öyle ki o zamanlar yaşanmış bazı olumsuzluklara rağmen ülkemizin turizmle gerçek anlamda rahmetli Turgut Özal ile tanıştığını söyleyebiliriz. Bugün her şartta ayakta durmayı bilen, krizleri göğüsleyebilen köklü tesislerin temelleri o zaman atılmıştı.

Sonraki yıllarda “Bu işte para var” deyip, mesleği olmadığı halde “turizmciliğe” soyunup, zamanında Erkan Mumcu’ya “Bu ülkede turizm değil, sadece askerlik mecburi” dedirten ve bugün küçük esintilerde kırılan, eğilen ağaçlar gibi duran, tesisini elden çıkarmaya hazır ağlamaklı tesis sahiplerinin o günlerin tesis sahipleri olmadıklarını söylemek yanlış olmayacaktır…

Tıpkı ‘gazete okuru’ olmadan gazeteciliğe soyunanlar gibi… (!)

 

xx           xx           xx

Turizmimiz çok önemli sınavlar verdi. Yaptığı işe her zaman emek vermiş olanlar, yaptıkları işi meslekleri görenler yine her zaman ayakta kalmayı başardılar. Yine bir büyük sınavla karşı karşıyalar…

Her şey sınırımızda Rus uçağının düşürülmesi ile başladı. Eğer başlayan “kriz” ise bu kriz IŞİD ve PKK Terörü ile tırmandı. Sektörün geleneksel “battık”, “batıyoruz” feryatları arasında geldik bugüne.

Bugün “Turizm Haftası”nın 4. Günü15/22 Nisan Turizm Haftası geçen hafta Cuma günü başladı. Kendimi bildim bileli kutlanan bu hafta ne işe yarar bilmiyorum.

Krizi ortadan kaldırır mı, turisti kazıklamamızı engeller mi, hizmette kaliteyi arttırır mı, bu sene gelen turistin seneye de gelmesini, hatta komşusunu veya akrabasını da alıp gelmesini sağlat mı gerçekten bilmiyorum!

 

xx           xx           xx

Bildiğim Vali Amir Çiçeksezon” sözcüğünden hoşlanmasa da Turizm Haftası ile birlikte Turizm Sezonu da resmen başlamış olur. Mesajlar yayınlanır!

Sezon öncesi ilk açıklama MHP Merkez Yürütme Kurulu Üyesi ve Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan’dan geldi. TBMM’de kanun maddeleri görüşüldüğü sırada MHP grubu adına konuşan Erdoğan, hükümetin açıkladığı turizm paketinin eksik ve yetersiz olduğunu belirtirken “ecrimisil” konusunda şöyle demiş:

Bugün 16. maddeyi görüşüyoruz. Bu maddede, sadece turizm belgeli tesislerin ecrimisilleri yani 2016 yılındaki ecrimisil bedelleri üç yılda eşit taksitlere bölünmektedir. Devlet olarak en azından gerek Turizm Bakanlığı’ndan işletme belgesi almış gerekse belediyelerden işletme belgesi almış bütün turizm işletmelerinin 2016 yılındaki ecrimisil tahsilatlarını, tahakkuklarını ortadan kaldıralım. Eğer bu yapılmazsa 2016 yılında maalesef birçok turizm tesisi el değiştirir. Yerli, yabancı mafya grupları şu anda iflas eden veya edecek olan turistik işletmelerin tespitlerini, araştırmalarını, takiplerini başlatmıştır

 

xx           xx           xx

Sorun “ecrimisil” ile aşılacaksa, hemen 3 yıllığına kaldırılsın diyeceğim, ama bu konuda yerel yönetimlerin üzerlerine düşeni yapmalarında yarar var.

Mafya meselesi de önemli. Umarım bu konuda İl Emniyet Müdürlüğümüzün çalışması vardır. Ortada leş olunca, leş yiyicilerde üreyecektir elbette…

Tabi önemli olan leşin önüne geçmek… (!)

Hükümet bu konuda gerçekten elinden geleni yapmaya çalışıyor. Bu anlamda AK Parti Muğla Milletvekili Hasan Özyer’in Turizm Haftası mesajı ilaç gibi geldi. Hamle Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Nizamoğlu’nun da “Turizm” başlıklı yazısında dikkat çektiği “İŞ-KUR” harekete geçirilmiş. Milletvekili Özyer’in “müjde mesajı” şöyle:

Bölgemizde ve Dünyada yaşanan ekonomik ve siyasi sıkıntılar nedeni ile turizm sektörünün en az kayıpla atlatılması için yürüttüğümüz çalışmalar devam etmektedir. Bu çerçevede turizm teşvik paketimiz genişletilmektedir. Hükümetimizce özellikle Muğla ve Antalya’da turizm sektörlerinde 2015 yılında 9 ay çalışan, 3 ay işi askıya alınan personelin, 2016 yılında 9 ay çalışma şartıyla sigorta primleri ve ücretlerinin İŞ-KUR tarafından karşılanmasına yönelik düzenleme yapıldı.

Gerçekten ilaç gibi bir müjde…

 

xx           xx           xx

Vali Amir Çiçek te Turizm Haftası’nın ilk günü Bodrum’dan mesaj verdi. Muğla’nın Türkiye’nin en güvenli illerinden biri olduğunu ve bu yönde tüm önlemlerin alındığını belirten Vali Çiçek’in mesajı da özetle şöyle:

Bizler inanırsak turizmde sezonu çok az bir zararla geçirebiliriz, planlarımız bu yönde. Hükümetimiz güzel teşvik ve tebliğler açıkladı. Uçakların desteklemesi süresi Eylül aynına kadar uzatıldı. Sezonluk işçilerde de sıkıntı yaşanıyordu. Sezon bitiminde işten ayrılan kişi işsiz kalıyor ve işveren yeni sezonda işçi bulmakta zorlanıyordu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 9 ay otellerde çalışan işçilerin kalan 3 aylık primini İŞKUR‘un ödeyeceğini ve asgari ücretten maaş almaya devam edeceklerini açıkladı. Turizmciler için önemli bir karardı, teşekkür ediyoruz

Bunlar; yurtdışından gelen turistlerin ulaşım bedellerinin ve tesislerde çalışanların ücretlerin Devlet tarafından karşılanması çok önemli. Daha ne olsun?

Yapılması gereken tek bir şey var, o da Muğla’nın ne kadar güvenli olduğunun anlatılabilmesi…

Acaba diyorum, AB’nin başbakanlarını, bakanlarını, önde gelen isimlerini Gökova Körfezi’nin Okluk Koyu’nda ağırlamak için davet edebiliyor muyuz?

 

xx           xx           xx

Turizm Haftalarında Kültür Turizm Bakanı’nın da mesaj vermesi adettendir. Pek çoğu haftanın ilk günü veya hafta içinde gelip mesajını Muğla’dan vermiştir…

Malum Muğla Milletvekillerinden birinin seçilir seçilmez ilk açıklamalarından biri Kültür Turizm Bakanı Mahir Ünal’ı Muğla’ya getirip, Marmaris, Fethiye ve Bodrum’da sektör temsilcileri ile ayrı ayrı buluşturacağına dair olmuştu.

Bazen böyle oluyor işte. Sözde kalıyor. Sayın seçilmişle ilgili yazmayacağımı söylediğim için konuya derinlemesine girmeyeceğim.

Doğrusu Bakan Ünal’ın bu hafta vesilesi ile Muğla’ya gelmesini çok umup, beklemiştim. Hafta sonunda yine Antalya’yı tercih etti…

Gelseydi sektöre moral olurdu.

Neyse, Bakan gelmese de Milletvekili Özyer’in mesajı geldi…

Hafta vesilesiyle sektörün işverenlerine, iş görenlerine başarılar ve sezonun hayırlı geçmesini diliyoruz.

Vali Amir Çiçek’in dediği gibi “Bizler inanırsak” ve eğer Tur Operatörleri fırsatçılık yapıp, yatak fiyatlarını da maliyetine getirmek niyetinde değillerse tamamdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets