Gültekin Akça’ya Ev Ödevi! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Gültekin Akça’ya Ev Ödevi!

Bu haber 14 Nisan 2016 - 23:23 'de eklendi ve 50 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Hamle’deki fotoğrafı görünce şaşırmadım dersem yalan olur. Sol başta Menteşe Belediyesi’nin AK Partili Meclis Üyesi Osman Osman, sağ yanında AK Parti Menteşe İlçe Başkanı Erdoğan Ünal yer almış. Ortada aynı zamanda Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi olan AK Partili Menteşe Belediye Meclisi Üyesi Av. Gültekin Akça ve O’nun sağında da Menteşe Belediyesi’nin AK Partili öteki meclis üyeleri Av. Özlem Özben Dural, Eray Çiçek ve Özer Kolcuoğlu yer almış.

Karede meclis üyelerinden bir tek Mustafa Algan eksikti.

Kare beni gerçekten şaşırttı. Beni şaşırtan elbette Meclis Üyesi Algan’ın karede yokluğu olmadı. Beni şaşırtan bu isimlerin bir basın toplantısı için yan yana gelmiş olmaları

AK Partililerin Hamle’de yayınlanan o fotoğrafın bir kopyasını ilçe merkezlerinin en görünür yerine asmalarında yarar var… (!)

 

xx           xx           xx

Biliyorum, şimdi sizde bu satırları okurken “Ne var bunda? AK Partili meclis üyeleri ilçe başkanları ile yan yana gelmeyip te ne yapacaklar?” diye şaşkınlık içindesiniz.

Haklısınız… Fotoğrafın yadırgatıcı, şaşırtıcı bir yanı yok tabi. Ancak benim gibi gazeteci olup ta çok uzun zaman böyle bir kare görmemiş olsanız sizde benim gibi şaşırırdınız…

AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci’yi de Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ön sıralarında görmüş olsaydım çok şaşırırdım.

Uzun zamandır Büyükşehir Belediye Meclisi toplantılarında olmadığım için gelen, gelmeyen var mı bilmiyorum. Büyükşehir kurulurken kapanan İl Genel Meclisi’nde gördüğüm son Grup Başkanvekili CHP Grup Başkanvekili Süleyman Uslu olmuştu.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin katıldığım ilk toplantılarda ne CHP İl Başkanı Mürsel Alban’ı, ne de AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci ve MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz’ı görmemiştim…

 

xx           xx           xx

Siyasetle ve ana haber bültenleri ile ilgili olanlar partilerde “grup başkanı” ve “grup başkanvekili” kimdir bilirler. İlgili olmayanlar bilmeyebilirler. Yerelde gazetecilik yapan gençlerin çoğunun da bildiğini sanmıyorum.

Yerelde “siyaset yapan” herkes biliyor mudur, doğrusu onu da çok merak ediyorum…(!)

Bu konu önemli… Hele Belediye Meclis Üyeleri’nin, özellikle “muhalefet meclis üyelerinin” mesleklerini icralarında yollarının belediye meclisinden geçip geçmemesi çok önemli…

Bu konu da çok yazdım. Belediye icraatları pek muhalefet partilerinin meclis üyeleri tarafından eleştirilmez. Alışık değiliz. İl genelinde Bodrum, Fethiye, Milas ve Marmaris hariç…

Belediye icraatlarının eleştiril olduğunu da Büyükşehir’de DP’li Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ile birlikte şaşırtıcı biçimde CHP’li Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ve O’na göre az da olsa Mehmet Kocadon ile gördük…

 

xx           xx           xx

TBMM’de parti genel başkanlarının olduğu gibi, İl Genel Meclislerinde ve Büyükşehir Belediye Meclislerinde il başkanları Meclis Grup Başkanlardır. İlçe Belediyelerinde de grup başkanları İlçe Başkanlarıdır.

Grup Başkanvekilleri ise meclislerin hepsinde de meclis üyeleri içinden seçilmiş veya partisince görevlendirilmiş kişilerdir. Mecliste partilerinin sözcülüğünü genellikle onlar yaparlar.

İşte o Grup Başkanları; il başkanı ise Büyükşehir Meclisi, ilçe başkanları da ilçe belediye meclisi öncesi o günkü meclisin gündemine ilişkin toplantı yaparlar. Meclis Üyeleri toplantıya hangi konuda ne diyeceklerini, hangi konuda destek, hangi konuda köstek olacaklarını bilerek girerler. Bunun için Büyükşehir Meclis binasında “Grup Odaları” vardır. Menteşe Belediyesi’nde aynı şekilde grup odası var mı bilmiyorum…

O toplantılar il, ilçe başkanlarının, yani grup başkanlarının başkanlığında, yokluklarında ise grup başkanvekillerinin başkanlığında yapılır.

 

xx           xx           xx

Bu toplantılar,  şehrin geleceği için kararlar alınırken çok önemlidir.

Birilerinin menfaatine, ama şehrin menfaatine olmayan bir karar alınmak istendiğinde bu mekanizma önleyici olabilir. Örneğin şehrin aleyhine bir karar söz konusu. Gruplar bunu tartışıp lehte, aleyhte “grup kararı” alarak meclise gelirler. Meclis Üyeleri oylamada gruplarına uyarlar. Diyelim ki o olumsuz karar engellenemedi. O zaman o grup halka döner, aydınlatıcı ve şikayetçi olur…

Ki öylesine önemli kararların arifesinde kamuoyunun aydınlatılması, kamu desteğinin veya engellemesinin arkanıza alınması da önemlidir. Bu mekanizmayı işletmiyorsanız, sonradan şikayet etme hakkınız olmaz.

Orada “Kapalı kapılar arkasında Washington” oynanıyordur!

 

xx           xx           xx

Menteşe Belediyesi Meclis toplantısını izliyorum. Gündemde “MUTSO’nun Fuar Alanı Projesine Menteşe Belediyesi’nin ortak olması” var. O gün MHP Grubundan Salih Soykan fuar alanı projesinin yanlışlığını anlatıp, belediye olarak ortak olmalarının doğru olmayacağını söyledi. Öteki sözcülerde konuştuktan sonra oylamaya geçildi. Salih SoykanHayır” diye elini kaldırırken, MHP’li öteki iki meclis üyelerinin elleri ise “evet” diye havaya kalkıyordu.

Toplantıdan sonra o MHP’li üyelerden Miraç ÖzcanSoykan yanlışı gayet güzel anlattı. Neden O’nunla aynı oyu kullanmadın?” şeklindeki soruma gülerek “Grup kararı yok ki…” diye karşılık veriyordu.

O nedenle mekanizmanın şehrin ve halkın çıkarına işleyebilmesi için muhalefet partilerinin üyeleri ile birlikte basınımıza, meslek odalarımıza ve halkımıza da “denetim” sorumluluğu düşüyor.

Meclisler halka açık. Katılmak lazım.

 

xx           xx           xx

Yukarıda sözünü ettiğim fotoğraf karesini görme şansına ermemizi ise Menteşe Belediyesi’nin 2015 Yılı Faaliyet Raporu’nda kısa ve uzun vadeli hedeflerin yer almaması sağladı.

Menteşe Belediye Meclisi’nin AK Partili Grup Başkanvekili Gültekin Akça yanına Grup Başkanı sıfatıyla partisinin İlçe Başkanı Erdoğan Ünal’ı ve Meclis Üyesi arkadaşlarını almış, Menteşe Belediyesi’ni şikayet ediyor. Kamuoyuna, halka yanlışı anlatıyor. “Menteşe Belediyesi’nin 2015 yılı faaliyet raporuna baktığımızda yapılanların rutin belediyecilik işlemleri olduğunu görüyoruz. Oysa, Menteşe Belediyesi’nin köyden mahalleye dönüşen yerleşim alanları ve İlçe Merkezi bağlamında hedefleri olmalıydı. Menteşe Belediyesi’nin ilçeyi daha ileriye götürecek, kısa ve uzun vadeli proje hedeflerinin olmadığını son yapılan meclis toplantısında üzülerek gördük” diyor.

 

xx           xx           xx

Tabi ben hemen “AK Parti’nin bu konuda kısa ve uzun vadeli hedefleri ne?” diye habere baktım. Gültekin Akça’nın bu konuda da söz söylediğini gördüm. Eleştirip bırakmamış. Aferin…

İşin bu yanını yarınki yazımda inceleriz.

Av. Gültekin Akça Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de Menteşe Belediyesi’ni temsil eden AK Partili bir Meclis Üyesi… Bir başka yazımda bunun nasıl olduğunu da anlatırız. Akça Menteşe Belediye Meclisi’nde partisinin “Grup Başkanvekili” olduğu gibi, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de “Grup Başkanvekili”…

Doğrusu ben Menteşe Belediyesi kadar Büyükşehir Belediyesi’nin “Faaliyet Raporu”nu da merak ediyorum. Ayrıca Menteşe ve Büyükşehir Belediyelerinin2015 Yılı Bütçeleri” gerçekleşmeleri ile her iki belediyenin 2016 Yılı Bütçeleri ile ilgili AK Parti’nin değerlendirmesini merak ediyorum.

Bekliyoruz.

 

xx           xx           xx

Menteşe Belediyesi baştan beri meclis toplantılarını internet üzerinden yayınlıyor.

Bu katılımcı demokrasi ve şeffaflık bakımından önemli…

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün içinde önemli olmalı ki, Büyükşehir Belediye Meclisi de benzer yayını yapmaya başlamış. Muhalif konuşmalar da olduğu gibi yayınlanıyor mu bilmiyorum!

Büyükşehir Belediyesi Web Sitesine girip, 2015 ve 2016 Bütçelerini incelemeye çalıştım, ama bulamadım.

Neyse bakarsınız bu konuda AK Parti Büyükşehir Grup Başkanvekili Av. Gültekin Akça’nın açıklama ve değerlendirmesi olur.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets