Üniversite Şaşırttı (I) - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Üniversite Şaşırttı (I)

Bu haber 07 Nisan 2016 - 0:50 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.
Avatar
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

Kısa bir süre öncesinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar’ın açıklamaları üzerine, mutlu olmakla birlikte şaşırdım desem yalan olmaz.

Mutlu olmuştuk.

Türkiye adına olmazsa olmaz koşullardan eğitim ve öğretimin, rektörün verdiği bilgiler doğrultusunda geldiği nokta, kuşkusuz övgüye değerdi.

Hele 1992 yılında kurulan 22 üniversite arasında, Denizli Pamukkale Üniversitesiyle birlikte en fazla gelişme kaydeden bilim yuvası olunca.

Evet yanlış değil.

Bizatihi rektör Prof. Dr. Mansur Marmandar’ın rakamlarla yaptığı açıklamalar bunun göstergesiydi.

İlişkin olarak şahsen şaşırdığım nokta burasıydı.

Çok değil kısa bir süre öncesine kadar, Türkiye genelinde konuşlanan 188 üniversite arasında, ilk sıralarda yer alan bir yüksek öğretim kurumu değildi.

Sonra, konuya ilişkin yapılan açıklamalar doğrultusunda, üniversiteler arası gelişmişlik kriterlerini baktığımızda, hayıflanıyorduk.

Yanı sıra yıllarca üniversite rektörleri Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı ve Prof. Dr. Şener Oktik ve günümüz rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar’la Hamle TV’de gerçekleştirdiğimiz “Günleri İzlerken” programlarında aynı konuyu masaya yatırdığımızda, her birimizi mutlu kılan gelişmişlik sıralaması vurgusu, tatminkar değildi.

Bu nedenle yıllar boyu aynı televizyon programlarında, üniversitenin uluslararası düzeyde yer edinmesinin koşulları gündeme gelmişti.

Derken bugünlere gelindi.

Şimdi ise belirttiğim şekilde, yükseköğretim kurumunun geldiği nokta, şaşırtıcı idi.

İlişkin olarak sakın ola, gelinen nokta bağlamında mutlu olmadığımız sanılmasın.

Değil mi ki aynı yükseköğretim kurumu, Rektör Harmandar’ın verdiği bilgiler kapsamında Türkiye genelinde konuşlanan üniversitelerle yarışıyordu.

Üstelik bunlar arasında çok daha önceki yıllarda eğitim ve öğretime başlayanlar vardı.

Buna karşın küçümsenmeyecek bir sırada yer almasından daha mutlu kılan bir gelişme olamazdı.

Hele, yakın süreçte daha hızlı yol alarak geleceğe uzanacağız açıklaması üzerine.

***

Peki, her kesimi fazlasıyla mutlu kılan Sıtkı Koçman Üniversitesinde, günümüz koşullarında nasıl bir öğretim ve eğitim programı uygulanmaktadır?

Bizatihi Harmandar, Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri arasındayız.

Yakın süreçte daha bir yol alacağız derken, izlenen eğitim politikası neydi?

Gerek fiziki anlamda gerekse eğitim ve öğretimin sağlıklı yürütülmesini sağlayan öğretim elemanları itibariyle yeterli sayıda mı ki, bu denli iddialı açıklamalar yapılmıştı?

Kısaca daha birçok soruların cevabını vermişti Rektör Harmandar.

İlk açıklamasını üniversite bünyesinde 1436 akademik personel bulunmaktadır vurgusuyla yapıyor.

Bunlar Okutman, Uzman, Yrd. Doçent, Araştırma Görevlisi, Öğretim Görevlisi, Doçent ve Profesör.

Ardından aynı bilim adamları tarafından 16.5 milyon TL tutarında 608 proje ve 3941 yayın, gerçekleştiriliyor.

Rektör Harmandar bu kez, Akademik Birimler bağlamında Muğla genelinde 18 Fakülte, 4 Enstitü, 13 Meslek Yüksek Okulu ve 41 Araştırma merkezinin bulunduğunun altını çizmişti.

Onu daha da mutlu kılan üniversite bünyesindeki 39.802 öğrenciydi.

Yanı sıra bugüne kadar verilen 59. 354 mezun.

Görünen o ki rektör, özellikle sağlıklı bir şekilde yürütülen eğitim ve öğretim hizmetleri yanında, merkez ilçe dahil diğer ilçelerde konuşlanan eğitim kurumlarının varlığından son derece memnundu.

Hele, endekslerle taranan 2010 yılında 155, 2015 yılında 354, bilimsel bağlamda 2010 yılında 871, 2015 yılında 3941 yayın olunca, mutluluğuna diyecek yoktu.

Yanı sıra, 2015 yılında toplam 608 yılında bilimsel araştırma projesi yürütülmüş, 152 proje ise yıl içerisinde tamamlanmıştır.

Bu durumda nasıl mutlu olmasın ki!

Yükseköğretim kurumlarının başarısını gösteren kriterlerden biri ortaya çıkarılan eserlerdir.

Üniversitelerde bu durum yayın sayılarına endeksli olduğuna göre söz konusu rakam küçümsenemezdi. Dolayısıyla herkes gibi Harmandar’ı da son derece mutlu kılmaktadır.

Hele son yıllarda 60 farklı ülkeden 766 öğrencinin uluslararası öğrenci profili itibariyle Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesini tercih etmesi, daha bir onur veren gelişmeydi.

(Devamı var)

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets