Başvurular 12 Nisan’da başlıyor - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Başvurular 12 Nisan’da başlıyor

Bu haber 07 Nisan 2016 - 0:48 'de eklendi ve 29 views kez görüntülendi.

GENÇ ÇİFTÇİYE 30 BİN LİRA HİBE DESTEĞİ KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ KAPSAMINDA GENÇ ÇİFTÇİ PROJELERİNE 30 BİN LİRAYA KADAR HİBE VERİLECEK.Kırsal Kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçi projelerinin desteklenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararının, Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından desteklemeden kimlerin yararlanabileceği açıklandı. Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Ekici, 18-40 yaş arası genç çiftçilere büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, kanatlı, ipekböceği yetiştiriciliği, meyvecilik, seracılık ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği konularında 30 bin lira hibe desteği verileceğini ve başvuruların 12 Nisan tarihinde başlayacağını söyledi.

Kadir Tamer

Kırsal kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçi projelerinin desteklenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararının, Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından desteklemeden kimlerin yararlanacağı kamuoyuna açıklandı. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Ekici, genç çiftçilerin projelerinin 12 Nisan tarihinde alınmaya başlanılacağını ve son başvuru tarihinin 11 Mayıs olduğuna dikkati çekti.

Hazırlanan projelere 30 bin liraya kadar hibe desteği verileceğini kaydeden Ekici, “18-40 yaş arası genç çiftçilere büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, kanatlı, ipekböceği yetiştiriciliği, meyvecilik, seracılık ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği konularında destek verilecek. Ayrıca bu genç çiftçilerimizin tebliğ tarihinden itibaren bir ay içerisinde projelerini hazırlayarak il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapabilecekler” dedi.

Genç çiftçilerin desteklenmeden yararlanabilmesi için gereken tüm desteğin verileceğini kaydeden Ekici, “Tarımın geleceği için genç çiftçilerin üretime katılmasının çok önemli. Bu anlamda desteklemeden genç çiftçilerimizin yararlanması için elimizden geleni yapacağız. Proje kabulleri 12 Nisan tarihinden itibaren başlayacak ve son başvuru tarihi olan 11 Mayıs tarihine kadar başvurular devam edecek. Bu nedenle genç çiftçilerimizin 30 bin lirayı bulan hibe desteğinden yararlanmak için hazırlayacakları projeler için bir an önce çalışmalarına başlasınlar. Başvuru tarihinin sona ermesinin ardından il ve ilçelerden teslim alınan projeler,  Vali Yardımcısı başkanlığında oluşturulacak değerlendirme komisyonu tarafından projeleri değerlendirilecek” diye konuştu.

Genç Çiftçi Destekleme Projesi

“-Kırsal alandaki 18-40 yaş arası gençler müracaat edecektir.

-Program kapsamında genç çiftçilere 30.000.- TL hibe desteği verilecektir. Program 3 yıl süre ile uygulanmaya devam edecektir. (Bakanlar Kurulu Kararı üç yıl olacak şekilde yayımlanmıştır.)

-Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, kanatlı, ipekböceği yetiştiriciliği, meyvecilik, seracılık ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği konularına destek verilecektir.

– Büyükbaş ve küçükbaş canlı hayvanlar TİGEM tarafından temin edilecektir.

-Bitkisel üretim projelerinde traktör ve bahçe traktörü hariç, proje ihtiyacı olan diğer makine ve ekipmanlar destekleme kapsamına alınmıştır.

-Su ürünleri üretimi projeleri yüksek maliyetli olması ve ruhsat alma işlemlerinin uzun sürmesi nedeniyle bu dönem program dışı tutulmuştur.

-Ayrıca su ürünleri üretim projeleri bakanlığımız IPARD (Avrupa Birliği) ve kırsal kalkınma yatırımlarını destekleme programı (genel bütçe) kapsamında daha yüksek bedellerle desteklenmektedir.

-Kanatlı sektöründe ördek, kaz, hindi ve serbest tavuk yetiştiriciliği destekleme kapsamına alınmıştır.

-Başvurular tebliğ yayınlandıktan sonra 30 gün sürecektir

-Ön başvuru elektronik ortamda http://gencciftci.tarim.gov.tr adresinden alınacak olup, başvuru dosyaları il ve ilçe müdürlüklerine elden teslim edilecektir

-Genç çiftçilerin hiç bir şekilde proje hazırlama gideri olmayacaktır. Bakanlığımızca hazırlanan örnek proje ve büyüklükleri tavsiye niteliğinde duyurulacaktır

-İl ve ilçeler arasındaki proje ve bütçe dağılımı TÜİK verileri esas alınarak bilimsel kurallara göre yapılmıştır.

-Ülke genelindeki tüm başvurular, değerlendirme ve uygulamalar yazılım sistemi üzerinden anlık olarak bakanlık merkezinden izlenebilecektir.

-Hibe sözleşmeleri ilçelerde imzalanacaktır

-Şehit yakınları, gaziler, engelli vatandaşlar ve kadınlara pozitif ayrımcılık uygulanacaktır (5’er puan)

-Coğrafi işaret olan ürünler ile yerli gen kaynağı olan ürünler ön plana çıkarılacaktır. Bu şekilde hayvancılık bölgelerine öncelik verilecektir.

– İl/içe merkezlerine uzak köylerden başvuranlar avantajlı olacaktır

-Satın alma uygulamaları basit, kolay ve uygulanabilir olacaktır.

-Hayvancılık projelerinde yetiştiricilerin kendi aralarındaki alım-satımlar kabul edilecektir. Bu şekilde spekülatif fiyat hareketlerinin önüne geçilecektir.

-​Projelerin 2 yıl süre ile izlenmesi ve takibi yapılacaktır.​”

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets