Mülteciler Ege’den Geliyor! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Mülteciler Ege’den Geliyor!

Bu haber 04 Nisan 2016 - 22:54 'de eklendi ve 29 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Mülteciler bu kez Suriye sınırından değil Ege’den gelecek. Sığınmacıların toplanma adresi ise İzmir’in tatil beldesi Dikili olarak belirlendi. Dün gelmeye başladılar da.

Dikili’de herkes ayakta…

Muğla’da herkes endişe içinde…

Kahramanmaraş’ta da öyle…

Muğla, Dikili ve Kahramanmaraş’ın durumunda değil, ama Muğlalılar da kaygı içinde.

Ya Muğla’da giriş kapılarından biri haline geliverirse; Ya Muğla’da Dikililerin endişelendikleri durumla karşı karşıya kalırsa?

 

xx           xx           xx

Dün pek çok kişiden telefon aldım. Hemen herkes aynı soruyu soruyordu:

“Muğla’ya mı geliyorlar?”

Soru sahiplerine “Hayır” diyorum. Dikili’ye geldiklerini anlatıyorum, inanmıyorlar. “Oraya gelen, Muğla’ya neden gelmesin” deyip, aklımın köşesinden geçmeyen soruyu soruyorlar:

Kaç sene önce Muğla’ya TIR’lar ile gönderilen konteynırlar Suriyeliler için gelmedi mi? Neden gizliyorsunuz?

Bilindiği gibi tırlarla Muğla’ya gelen konteynırlar Van Depremi’nde depremzedelerin geçici barınma ihtiyaçlarını karşılayan konteynırlardı. ‘Suriyeliler geliyormuş’ iddiası üzerine Muğla Afet ve Acil Durum Müdürlüğü o zaman konuya açıklık getirmişti. Bir süre Düzeyn mevkiindeki Orman İşletme Deposunda saklanan konteynırların 80’i Fethiye’ye gönderilirken, kalanları da Muğla Merkez Yılanlı Orman Deposunda saklanmış ve oradan ihtiyaç duyulan yerlere dağıtılmıştı. Muğla’daki konteynır sayısının 400’e tamamlanması da bekleniyordu, ama böyle bir şey de olmadı…

Arayanlara elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Anlayıp, ikna oldular mı bilmiyorum…

 

xx           xx           xx

Bildiğim bir şey varsa o da kimsenin Suriyelileri istemediği.

Çünkü kargo değil bunlar. Alıp bir yere koyasın.

Sonuçta onlar da insan.

Bir bakıma hiçbir suçları olmadığı halde cezalandırılmış insanlar bunlar!

Türkiye sınırlarından içeriye adım attıkları günden beri basında hep olumsuz haberlerle anıldılar. Herkeste o haberlerle kanaatler oluştu.

O kanaatleri silmek, olumlu hale dönüştürmek kolay, hatta mümkün değil!

Her şey bir anda olmadı. Suriyeli göçmenlerin Avrupa da istenmedikleri ve eninde sonunda Türkiye’ye gönderilecekleri belliydi. Toplum buna alıştırılmalıydı.

Geri dönüşün olumsuzluklara neden olmayacağı anlatılmalıydı… Her bakımdan hazırlanmalıydık…

 

xx           xx           xx

İçişleri Bakanı Efkan Ala hafta sonunda Bodrum’daydı.

Bodrum’da yapılan toplantıya Muğla Valisi Amir Çiçek ile birlikte Çanakkale Valisi Hamza ErkalBalıkesir Valisi Mustafa Yamanİzmir Valisi Mustafa Toprak, Aydın Valisi Erol AyyıldızManisa Vali Vekili Mehmet YüceJandarma Genel Komutanlığı Harekat Başkanı Tümgeneral Arif Çetin, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Necmettin Emre, Göç İdaresi Genel Müdürü Atilla Toros, Göç İdaresi yetkilileri, illerin kolluk kuvvetleri rütbelileri katılmış.
İçişleri Bakanı Efkan AlaTürkiye ve Avrupa Birliği arasında varılan göçmen mutabakatıyla ilgili olarak, “Aldığımız her bir Suriyeli göçmen için, bir Suriyeliyi Avrupa Birliği‘ne göndereceğiz. Bu projenin ana cümlesi budur” demiş.

Sayın Bakan’ın da dediği gibi işin özü bu…

Neden aldığımız her bir Suriyeli göçmen için, bir Suriyeliyi Avrupa Birliği‘ne göndereceğimize Suriye’den gelen göçmenlerin yarısını göndermiyoruz?

 

xx           xx           xx

Sorulacak soru çok aslında…

Toplantıda bu ‘göç dalgasının’ külfetleri anlatılmamış, ama İçişleri Bakanı Alanimetlerini’ şu başlıklarla şöyle anlatmış:

Yasal yollardan göçü teşvik edecek.

Aldığımız kadar göndereceğiz.

Vize serbestisi diyaloguna katkıda bulunacak.

İsteyen inanır, isteyen inanmaz, Bakan Ala böyle söylüyor.

Keşke bir gazeteci de “AB’den gönderilen Suriyeli göçmenler Dikili’ye geldikleri gibi Muğla’ya da gelecekler mi?” diye sorsaymış…

 

xx           xx           xx

Yanlış anlaşılmasın, benimkisi samimi bir soru.
Aldığımız kadar göndermeyi” benim aklım almış değil.

Eğer Suriye’den Türkiye’ye geçen göçmenlerin yarısı bizde kalacak, kalan yarısı AB ülkelerine gidecekse problem yok.

Suriye’deki iç savaşı biz çıkarmadık.

Biraz eşelediniz mi altından batılı ülkeler çıkıyor. Suriyeli göçmenlere öncelikle kucak açması gereken onlar…

Suriyeli göçmenler “Sünni”… Biz de Sünni Müslüman’ız… Ayrıca da komşuyuz. Dikililerin, Muğlalıların kaygıları olsa da elbette kucak açacağız.

Suudi Arabistan başta Kuveyt, Bahreyn, Emirlikler “Sünni” değil mi? Onlar neden kucak açmıyorlar?

 

xx           xx           xx

Tabi fazla telaşında alemi yok diyeceğim ama nasıl olsa Devlet Büyüklermiz10 yıl, 20 yıl sonrasının yaşanabileceklerinin planlamasını yapıp, toplumsal olayların önlemlerini almıştır.

Ama Dikililer gibi Kahramanmaraşlılar da bugünden ayaktalar.

Alevi oldukları için “Doku uyuşmazlığımız var” diyorlar.

Haksız da değiller…

1978 yılında, Maraş‘ta yaşayan Alevileri hedef alan büyük bir katliam yaşanmıştı. Dönemin faşist ve gerici güçlerince bir hafta boyunca yağma, tecavüz ve insan öldürme suçlarını işlenmişti. Sonrasında Maraş merkezindeki Alevilerin büyük bir bölümü fiili bir sürgünle şehri terk etmişti. Onlarca ölü, yüzlerce yaralı ve binlerce sürgüne rağmen tek bir kişi bile ceza almamış, tam bir travma yaşanmasına yol açılmıştı.

Hafızalarda tazeliğini koruyan bu katliam nedeniyle Maraş/Pazarcık’ta Alevi köylerinin ortasına kurulmak istenen mülteci kampı yöre halkı tarafından tepkiyle karşılanmakta…

Yanlış bir yer seçimi olmuş…

Kahramanmaraşlılar, AleviSünni yan yana olamayacaklarını söylüyorlar. SuriyelilerArap”… Türk-Arap doku uyuşmazlığı olmayacak mı?

İnşallah bunlar boş laf olarak kalır, gül gibi geçinip gideriz…

 

xx           xx           xx

Bunların hepsi gelir geçer…

Ülke olarak ilk defa bir göç ve göçmen dalgası ile karşı karşıya kalmıyoruz. Türkiye olarak bulunduğumuz coğrafyada neredeyse 70 yıldır göç alan bir ülkeyiz. Bununda üstesinden gelinir.

Beni asıl kaygılandıran, İçişleri Bakanı Ala’nın “Yaptığımız çalışmalar yasa dışı göçü önlerken yasal yollardan göçü teşvik etmektedir, mümkün kılmaktadır. Bu dünyanın sorunudur. Avrupa Birliği ile yaptığımız görüşmelerde bu külfetin paylaşılması konusunda hem fikiriz.” şeklindeki sözleri.

Avrupalının kabul ettiği ve edeceği göç “Nitelikli göç” olacaktır.

Ülkemizin belli alanlarda yetişmiş insanlarının AB ülkelerine göçtüklerini düşünebiliyor musunuz? Bir de bakmışsınız niteliksiz göç alırken nitelikli göç verir hale gelmişiz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets