Muğla Gündemi - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla Gündemi

Bu haber 27 Mart 2016 - 23:29 'de eklendi ve 21 views kez görüntülendi.
Avatar
Ünal Bozyerunalbozyer@hamlegazetesi.com.tr
Sosyolojik Bakış

İlimizin gündemi genel siyaset, yerel talepler ve sorunlar çerçevesinde oluşuyor. Aylık ve yıllık gündemde yer alan konular üzerinden ilimizde neler olup bittiği ile ilgili fikir yürütmek mümkün. Örneğin 2015 yılı ile ilgili ayrıntılı çalışma yapmadan belleklerimizde ne kaldı diye sorsam herhalde iki seçim çerçevesinde milletvekili adayları ve seçim kampanyaları ilk sırayı alır. Demek ki 2015 yılında genel siyaset yerel gündemin önüne geçmiş, yerel sorunlar zihinlerde yer alacak şekilde işlenmemiş diyebiliriz.

Bu sonuç elbette normal bir durum tespitidir. Ancak yerel sorunların ya da taleplerin çoğu zaman gündemde daha fazla yer bulması gerekir. Hele seçim dönemlerinde partilerin ve adayların gündemi yerel konular olmalıdır. Özellikle AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılı ve sonraki seçimlerde ilimizin seçim gündemini daha fazla ideolojik yaklaşımlar belirledi. Dolayısıyla 15 yıla yaklaşan AK Parti’nin tek başına iktidar dönemini ilimiz olması gerektiği gibi değerlendiremedi. Örneğin Denizli-Muğla ve Muğla-Fethiye-Antalya bölünmüş yol projesi hala tamamlanamadı. TOKİ ve spor tesisleri bakımından yatırımlar alındı ama başta turizm olmak üzere ilimizin önde gelen sektörleri ile ilgili önemli projelerin gündeme geldiğine şahit olmadık.

Yerel yönetimler konusunda ise ilimizin hükümetten proje ve diğer yatırımlar açısından talepkâr olduğuna da şahit olmadık. Olunduysa da bu konularda şimdiye dek bilgilendirmeye rastlamadık. Gelirleri ve imkânları artan Büyükşehir Belediyesi kurulma aşamasında olduğu için henüz bu tür beklentilere girmek doğru olmayabilir ama ilerleyen dönemlerde makro planlar yaparak hükümetten ilimizin hak ettiği hizmetleri almasını temenni ediyorum.

Başta da belirttiğim gibi seçim dönemlerinde rastlamadığımız projeler seçim sonrası 2016 yılı itibariyle gündeme gelmeye başladı. TOKİ konusunda haksızlık etmeyelim önceki dönemlerde de Milletvekilimiz Prof. Dr. Yüksel Özden tarafından zaman zaman gündeme getirilmişti. Ancak Yüksel beyin gündeme getirdiği TOKİ projesinin hem yer hem de konut projesi bakımından değiştirildiğini gözlemliyoruz. Turizm ile ilgili sorunlar sıklıkla dile getirilmeye başlandı. Hükümetin bu konuda yürüttüğü çalışmalar bizzat Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu tarafından açıklandı. Yapılan düzenleme ve yenilikler sektöre katkı sağlar mı veya ne oranda sağlar takip etmek gerekiyor.

2016 yılına projelerle girmedik. TUİK’in açıkladığı güvenlik endeksi ve yaşam kalitesini ölçmeye yönelik çalışmaları hararetle tartışıldı. Yayınlanan rakamlar, alınan kriterler tartışmaya açık olsa da ilimizin bir nevi karnesini göstermesi bakımından dikkatle incelenmesi gerektiğini düşünüyorum.

TOKİ’nin yeni konut alanı ve yeni konut projeleri ilimiz kamuoyunca uzun süre tartışılacağa benziyor. Şimdiden Mimarlar Odası dava açmaya hazırlanıyor ya da dava açıldı. Küçük sanayi sitesi ise yerini konut ve işyeri alanına terk ederek Gülağzı kavşağına taşınacak. Sanayinin taşınması son on yılda zaman zaman gündeme geldi ama bu kez yeni yerle ilgili çalışmaların ne aşamada olduğunu bilmemekle birlikte mevcut yerin fiilen konut ve işyerine dönüşmekte olduğu görülmektedir.

İlimizin en önemli sorunu ise il bazında gündem oluşmamasıdır. Milas-Bodrum ve Sakar altı diye tabir edilen Köyceğiz, Ortaca, Dalaman, Fethiye, Seydikemer, Marmaris ve Datça’da olup bitenler il merkezinde konuşulup tartışılmıyor. Ya da tam tersi Menteşe, Ula, Yatağan ve Kavaklıdere gündemi de diğer ilçelerimizde tartışılmıyor. Kısacası topyekûn il gündemi ile ilgili tartışma platformları oluşturulmalı, bütünlük sağlanmalıdır. Zaman zaman belediye başkanlarının basın toplantılarından haberdar oluyoruz. Özellikle Büyükşehir olduktan sonra Marmaris, Fethiye ve Bodrum Belediye Başkanlarının serzenişleri kamuoyunca dikkatle takip edildi. Sorunlar çözüldü mü bilinmez ama sadece sorunlar değil hayata geçirilen, geçirilecek olan projeler de yine kamuoyuna duyurulmalıdır. En önemli turizm iliyiz ama büyük ölçüde ilimizin tanıtım sorununu çözecek olan uydudan yayın yapan televizyonumuz yok diyorduk, şükür ki Kanal F uydu yayına geçerek bu önemli eksikliği giderdi. Kanal F’nin ilimizdeki gündemin bütünlük kazanmasında ve ilimizin ulusal-uluslararası tanıtımında yayınların nitelik kazanmasıyla önemli bir işlev üstleneceğini temenni ediyorum.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets