“Turizm Çökme Noktasında” - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

“Turizm Çökme Noktasında”

Bu haber 25 Mart 2016 - 9:08 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

 

 Dünkü “Turizmi KDV kurtaracak!” başlıklı yazımın sosyal medyadaki paylaşımına Cevat Demiral adındaki hesap sahibi “Turizm kaldı mı ki KDV’si olsun. Ülke terörist yatağı. Biz bile güvenli yaşayamıyoruz.” diye yorum yapmış.

Dünkü aynı yazımda CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’in yat turizmi yapanlar için talep ettiği KDV indirimi talebi ile “Turizm çökme noktasında” sözünü paylaştık.

Turizm “terör” nedeniyle mi, yoksa terör nedeniyle mi çökme noktasında?

Milletvekili Demir’in açıklamasında işte bu sorunun yanıtı yoktu, ama Hamle’nin dünkü sayısında Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletmeleri Birliği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur, rezervasyon iptalleri yaşandığını belirtirken, terörü oluşturmak istediği “korku imparatorluğuna” karşı dimdik ayakta durarak, yılgınlık ve ümitsizliğe kapılmadan yenebileceğimizi açıklamış.

 

xx            xx            xx
DOKTOB Başkanı Okutur
’un açıklaması önemli. Açıklamayı ayrıca ele alırız.

Bilindiği gibi Başbakan Davutoğlu geçen Şubat ayında turizm sektörünü rahatlatacak bir Acil Eylem Planı açıkladı. Pakette CHP Muğla Milletvekili Demir’in istediği gibi Yat İşletmecilerine KDV indirimi yoktu, ama yat turizmi dahil sektörü gerçekten rahatlatacak çok önemli kararlar vardı.

İşte o kararlardan bazı önemli başlıklar şöyleydi:

Türkiye’ye turist getiren A grubu seyahat acentelerine uçuş başı 6 bin dolar verilecek; Ülke sayısı 26’ya çıkarıldı; Sektör firmalarının banka borçları yeniden yapılanmaya gidilecek; Bakanlığa bağlı deniz turizmi işletmeleri desteklenecek; Konaklama ve deniz turizmi tesislerinde 750 bin dolar döviz getirenler bundan sonra ihracatçı sayılacak. Çevreye duyarlı konaklama tesisi işletmelerine en düşük tarife uygulanacak; Bakanlık belgeli ve tashihli konaklama tesislerinin 2016 ödemeleri ertelendi; Ödemeler 3 yıla yayılacak.

Bunları duyunca şu hengamede insanın turizmci olası geliyor, ama…

 

xx            xx            xx

Hükümetin uygulamaya koyduğu ‘Turizm Acil Önlem Planı’ turizm sektöründe memnuniyetle karşılansa da sektörün sorunlarını çözme noktasında yeterli bulunmadı.

Buna örnek olarak, çevreye duyarlı tesislere elektrik, su, atık su ve katı atık için düşük tarife uygulanması gösterilirken, “Türkiye’deki Bakanlık belgeli işletme sayısı 3000 civarından iken, yeşil yıldızlıların sayısının 300’lerde kaldığına” dikkat çekilerek, 2018 yılı sonuna kadar tüm belgeli işletmelerin indirime tabi tutulmaları istenmekte.

Varsayalım, ‘Turizm Acil Önlem Planı’ açıklandığı şekliyle herkes tarafından “yeterli” bulundu. İşte bu noktada da sektör temsilcileri şu ifade de bulunuyor:

Turizm Acil Önlem Planı ile ilgili tebliğ hazırlanıp, birimlere de ulaştırılması gerekiyormuş. Devlet birimlerinden kimse ‘Turizm Acil Önlem Planı’ ile ilgili bir şey bilmiyor. O nedenle şu an için de yapacak bir şey yok. Çektiğiniz kredi ödemesini ertelemek için gittiğiniz bankada yüzünüze bakıyorlar.”

Yani banka borçlarının yapılandırıldığı, ödemelerin ertelendiği filan yok…

Bu yüzden tesis sahiplerinin bazıları çıkış yolunu tesisini bu sene açmamakta görürken, bazıları tesisini satışa çıkarmakta, bazıları da şimdilik çalışanlarını azaltmakta görüyor.

 

xx            xx            xx

Neden böyle oldu derseniz, çünkü hala ortada turist yok!

Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletmeleri Birliği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur kendisiyle görüşmemde bu durumu rakamlarla ortaya koyarken, kendinden örnek verip şöyle sordu:

Bildiğiniz gibi Bakanlık Belgeli Dalyan Resört Faya’nın sahibiyim. He sene rezervasyonumuz Şubat ayında başlar, Nisan ayında yüzde 60 dolulukla sezonu açarız. Doluluk Mayıs’ta yüzde 80 olur. Yaz aylarında yüksek sezon yaşarız. Eylül de yerli çekilmeye başlar. Şu anda rezervasyonumuzu tahmin edebilir misiniz?

Tesisi bilirim. Dalyan’ın ilk 5 tesisinden biridir. Bunu da göz önüne alıp “Bu şartlarda yüzde 30 vardır herhalde” demeye kalktım, O acı bir gülümseme ile karşıladı:

Yüzde 5…

Anlayacağınız önümüzdeki Nisan ayında Muğla’da sezonu yüzde 10 ile açıyoruz. Mayıs’ta 20, okullar kapanınca yüzde 30 olur mu bilmiyorum. Yerli takviyeli yüzde 40-50’yi yakalayan belgeli tesis için süper olur… (!)

 

xx            xx            xx

Türkiye Turizmi sizce Yunanistan Turizmi’nin neresindedir?

Muhtemelen yanıldınız!

Nedense ben de hep Türkiye olarak Yunanistan’ın gerisinde olduğumuzu düşünmüşümdür.

Oysa Vikipedi öyle demiyor. Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Turizm Örgütünün (DTE) ülkelerden gelen verileri toplayarak açıkladığı verilere göre Türkiye 2012 yılında İngiltere’yi geçerek Dünya’da 6. Sıraya gelirken, Avrupa’da ise 4. Sıraya yükselmiş… O sıralama Avrupa’da şöyle olmuş:

Fransa (83.7 milyar dolar), İspanya (65 milyar dolar), İtalya (48.6 milyar dolar) Türkiye (39.8 milyar dolar), Almanya, İngiltere, Rusya, Avusturya, Yunanistan (22 milyar dolar), Polonya.

Uzun yıllardır turizmde Yunanistan’dan daha çok kazanan Türkiye bu gün ülkenin cari açığını kapatacak büyüklükteki kazançtan olmakla karşı karşıya… (!)

 

xx            xx            xx

Geldiğimiz noktada Avrupa’yı da kasıp kavuran terör rüzgarları daha çok ülkemizde estiği için her sene ülkemizi, Muğla’yı tercih etmekte olan konuklarımızı ürkütüyor…

2014’e baktığımızda MarmarisBodrum ve Fethiye gibi dünyaca ünlü turizm merkezlerine sahip ilimize 2014’te gelen turist sayısıyla rekoru kırıldı. Muğla’yı tercih eden ülkelerin arasında ise 1 milyon 392 bin 818 kişi ile her zaman olduğu gibi İngilizler ilk sırada yer aldı.

Yüzde 2 artış sağlanan 2014’te, o yıla kadar hep Antalya’yı tercih eden Rusya’nın Muğla’yı da keşfettiğini görüyoruz. O yıl Muğla’da 269 bin 585 Rus ağırlanmış.

Peki ya 2015?

Muğla 2015’te her şeye rağmen 3 milyon çıtasını korudu. Küsuratta 2014’ün 149 bin 912 kişilik rakamından 81 bin 465 kişilik rakama gerilendi. Yüzde 7’lik bir düşüş ifade edildi. Düşüşün sebebi ise yetkililerce “Türkiye’nin çevresinde devam eden savaş ortamı ve insanların (Suriyeliler) vatanlarından edilmesinden sonra doğan sıkıntılar.” olarak açıklandı.

 

xx            xx            xx

Ben şimdi DOKTOB Başkanı Yücel Okutur’un dile getirdiği “rezervasyon düşüşünü” nasıl açıklayacaklar, değerlendirecekler çok merak ediyorum. Üstelik hala bir önceki yılın aynı dönemi ile ilgili kıyaslama yapılmadı…

Önce kendimize itiraf edelim. Ülkemiz çok şükür “iç savaş koşullarında” değil. Bunu Güney Doğu’da sevinerek görüyoruz, ama terör tehdidi altındayız. Üstelik “Ne olmuş yani Avrupa’da da var” diyecek halde de değiliz. Tabi gelmeyen konuklarımızın hepsi için “terör nedeniyle” diyemeyiz. Ekonomik sıkıntılarla gelmeyenler de olabilir.

Ancak gerçek o ki Milletvekili Demir’in de dediği gibi “Turizm çökme noktasında”…

Burada alınacak. Alınmış önlemler ve alınacak önlemlerle etkilerinin değerlendirilmesinde yarar var. Yarın devam ederiz.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets