Turizmi KDV Kurtaracak! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Turizmi KDV Kurtaracak!

Bu haber 24 Mart 2016 - 0:43 'de eklendi ve 13 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Başlık benim. Başlığı attıran ise CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’in sözleri… CHP Milletvekili Demir’e sonra geliriz. Önce AK Parti Milletvekillerine bakalım.

AK Parti Muğla Milletvekilleri Hasan Özyer ve Nihat Öztürk hafta sonunda Muğla’daydılar. Zaten Muğla Milletvekili Öztürk hep Muğla’da gibi…

Milletvekili Öztürk hafta sonunda Vali Amir Çiçek ile Marmaris’in yeni Devlet Hastanesi’nin protokol imza törenine katıldıktan sonra “Suriyelilerin Bodrum’da iskanı” iddialarına açıklık getirmiş.

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ bu konuda soru önergesi vermişti. Bodrum’da yapılacak 3 bin kadar olacağı söylenen TOKİ Evi’ne Suriyelilerin iskan edileceği iddialarını duyduklarını, bunun doğru olup olmadığını sormuştu. Doğru değilmiş… AK Parti Milletvekili ÖztürkBodrum‘da yapılacak TOKİ konutlarına 3 bin Suriyelinin yerleştirileceği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını” söylemiş.

 

xx            xx            xx

Milletvekili Öztürk, Suriyelilerin iskanı meselesine açıklık getirirken, TOKİ konusunda da açıklamalarda bulunmuş. Öztürk, yaptığı açıklamada, Bodrum’a yapılacak olan TOKİ konutlarında TOKİ’nin ev sahibi olma şartlarının geçerli olacağını dile getirirken, “TOKİ konutlarından ev sahibi olabilmek için yapıldığı bölgede 5 yıl ikamet şartı var. Peki Bodrumda 5 yıldır oturan 3 bin Suriyeli var mı? TOKİnin ev sahibi olma şartları neyse o geçerli olacak.” diyerek şöyle devam etmiş:

Şehit ve gazi yakınları için özel durumlar var. Bazı bölgelerde basın mensuplarına 10-20 kişilik özel kontenjanlar verilmiş. Biz de Muğlada yapılacak olan TOKİ konutlarında basında çalışan kardeşlerimiz için böyle bir planlama yapıyoruz. 3 bin Suriyeliyi ev sahibi yapmak gibi bir planımız yok.

Gazeteciler açıklamaya sevinmiş olmalılar. Hiç “Turizm ne olacak?” diye soran olmamış!

 

xx            xx            xx

Gazeteci arkadaşlarım Milletvekili Öztürk’e “Sezon başlıyor. Daha önce birkaç kere geleceği açıklanan Kültür Turizm Bakanı Mahir Ünal Muğla’ya gelmekten vaz mı geçti?” diye de sormamışlar. Sorsalar elbette açıklardı…

Milletvekili Öztürk ise TOKİ ile ilgili açıklamalarına devam etmiş. “Siluet korunacak” demiş. Çok sevindim… Sonra şöyle devam etmiş:

Vatandaşlarımızın TOKİnin internet sayfasına girip, Alaçatıda yapmış oldukları projeye bakmalarını istiyorum. Son derece modern, bölgenin siluetini bozmayan ve bölgenin kendi imar planları neyi gerektiriyorsa ona uyan inşaatlar söz konusu. Biz Bodrumda da, Fethiyede de, Marmariste de plan noktaları neyi gerektiriyorsa, 2 kat ise 2 kat, beyaz boya ise beyaz boya kullanarak oranın siluetini bozmadan, doğal yapısını koruyarak, projeler üretmeyi planlıyoruz. 4 katlı, 5 katlı betonarme binalar yapma planımız yok.

Bunlar insanın yüreğine su serpen sözler. Gel de şimdi takdir edip, alkışlama…

 

xx            xx            xx

Günlerdir bu köşede TOKİ Evlerini ve Küçük Sanayi Sitesi taşınmasını yazıyorum.

Dağlardan hatta Karadağ’dan ses geldi, gelmesi gereken yerlerden gelmedi!

Doğrusu Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden ve Menteşe Belediyesi’nden ayrı ayrı veya birlikte bir ortak açıklama yapmalarını bekliyordum…

Tabi “Özcan Özgür delidir, ne söylese yeridir” diye bakıyor olabilirler!

İyi de AK Parti Milletvekilleri, özellikle Nihat Öztürk’te milletvekili olduktan sonra onlar gibi mi bakmaya başladı?

Elbette ben gazetecilerin “Bir haftadır Özcan Özgür TOKİ ve Küçük Sanayi Sitesi için sorular soruyor. Yanıt verecek misiniz?” sorduklarını sanmıyorum. Milletvekili Öztürk sorulmuş olsa elbette anlatır, hepimizi aydınlatırdı.

Milletvekili Öztürk’ün Bodrum’da, Marmaris ve Fethiye’de TOKİ Evleri’nin doğal ve tarihi çevre ile siluet korunarak, imar planına ve plan notlarına bağlı kalınarak yapılacağını anlatmış olması gerçekten çok önemli. Özellikle turizm için… Keşke bir de turizmimiz sıkıntılı olmasaydı…

 

xx            xx            xx

Turizm Bakanı Mahir Ünal Muğla’ya gelince Muğla’nın sezona endişesiz, umutlu ve sıfır sorunla gireceğini söyleyen yok. Elinde bir sihirli değnek olmadığını biliyoruz. İnsan önemsenmek istiyor. Muğla önemsenmek istemez mi?

Yine de Turizm Bakanı gelseydi Muğlalı turizmcilere moral olur muydu bilmiyorum. Bildiğim bir şey varsa o da zaten her şey dahil sistemi ile çok paralarını almadığımız, neredeyse bedavaya ağırladığımız yazlık misafirlerimizin bu yaz gelmeyecekleri…

Umarım biri kalkıp “Nereden biliyorsun?” diye sormaz.

Görünen köy kılavuz istemez… Siz Avrupalı olsanız, her gün bombaların patladığı bir ülkeye tatile gelir misiniz?

Biliyorum, sizde “Terör her yerde var. Daha yeni Avrupa’nın göbeğinde bombalar patladı” diyeceksiniz. Ne yapalım, “Ülkenizde evinizden çıkamıyorsunuz. Gelin Türkiye’ye otelden çıkmayın” diye Avrupa gazetelerine ilanlar mı verelim… (!)

 

xx            xx            xx

Sektör temsilcilerine göre turizmde sadece bu sene değil, gelecek senede kayıp görünüyor. Adını vermek istemeyen bir turizmci şöyle dedi:

Sorunun Rus uçağının düşürülmesi ile ilgisi yok. Hem bugüne kadar turizmimizi Ruslar mı ayakta tutuyordu? Üstelik kim demiş Ruslar gelmiyor diye. Putin’i dinleyen yok. Ekonomisi iyi olan geliyor. Asıl gerçek Rusya’nın ciddi bir ekonomik sıkıntı içinde olması. Bir de asıl sorun bizde. Senelerdir ezberimiz haline getirdiğimiz sorunları çözemedik, belki de çözmemek işimize geldi, ama şimdi tıkandık. Kaliteyi yükselteceğimize ucuzlattık. Gelmiyorlar işte. İngiliz’in uçağını mı düşürdük. Elbette terör var, ama daha dün G20 Zirvesi Antalya’da yapıldı. Obama da geldi. Hiçbir sorun yaşanmadı. Bu zirveyi tanıtım, reklam malzemesi yapamadık.

Neredeyse bütün fuarları dolaştık. Dolaştık ta ne oldu? Muğla’nın ne kadar güvenli olduğunu anlatabildik mi? Bu anlamda ne yapıldı?

 

xx            xx            xx

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir de konuyu TBMM’ne taşımış. “Turizm çökme noktasına geldi” demiş. Doğru söylemiş.

Milletvekili Demir, özellikle yat işletmecilerine KDV indirimi yapılıp yapılmayacağını sormuş. Soruya şaştım kaldım.

Milletvekili Demir verdiği soru önergesinde bir de Türkiye de turizmin imaj sorununun biran önce çözülmesi gerektiğini dillendirmiş. İşte buna şapka çıkartırım. Türkiye’nin son zamanlardaki imajı “Bir Orta Doğu ve terör ülkesi” şeklinde… Bu imajdan kurtulmamız lazım. Milletvekili Demir’in sözleri ise şöyle:

Turizm çökme noktasında. Maalesef çok büyük ağır bir kriz var. Özellikle yat işletmecilerine yüzde 18 KDV nedeniyle turistler Yunanistan’a gidiyorlar. Türkiye’deki yat işletmecileri bu konuda çok sıkıntı çekiyor. KDV’yi düşürmeyi düşünüyor musunuz?

İmaj tamam da hocam, bu KDV nereden çıktı? Biliyorum, hocanın teknesi filan yok. Olsa “CHP Muğla Milletvekili Demir, teknesine KDV indirimi istiyor” diye yazı yazardım. Sanırım hocam dersine çalışmamış veya yanıltılmış. Evet turizmimizin sorunları var, ama bu KDV indirimi mi? Mazotun indirimlisini de tekne sahipleri kullanıyor zaten… (!)

Turizmi KDV kurtaracaksa, hocamı bende destekliyorum!

Yarın devam ederiz…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets