Ölümünden sonrada öğrencileri unutmadı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Ölümünden sonrada öğrencileri unutmadı

Bu haber 24 Mart 2016 - 0:04 'de eklendi ve 50 views kez görüntülendi.

MANŞET (4)dının verildiği Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne yaklaşık 80 milyon liralık yatırım ile üniversitenin hamisi durumuna gelen ve 2005 yılında hayatını kaybeden hayırsever işadamı Sıtkı Davut Koçman, ölümünden sonrada öğrencilere ve üniversiteye kurduğu vakıf ile destek olmaya devam ediyor. Muğla Sıtkı Koçman Vakfı Başkanı ve emekli Vali Naci Parmaksız, 1993 yılında kurulan vakfın bugüne kadar 20 milyon 439 bin 838 lira öğrencilere ve üniversiteye destek verdiğini söyledi.

Kadir Tamer

Muğla Sıtkı Koçman Vakfı Başkanı emekli Vali Naci Parmaksız, üniversiteye 2013 birim fiyatları ile yaptığı 80 milyon yatırım ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin hamisi durumuna gelen hayırsever işadamı Sıtkı Davut Koçman’ın ölümünden sonrada kurduğu vakıf ile öğrencilere ve üniversiteye destek vermeye devam ettiğini söyledi.

Sıtkı Koçman Vakfı’nın 1993 yılında kurulduğunu anlatan Naci Parmaksız, 2015 yılına kadar Muğla Sıtkı Koçman Vakfı’nın öğrencilere ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne toplam 20 milyon 439 bin 838 lira destek verildiğini söyledi.

Yapılan yardımların toplam tutarının küçümsenemeyecek bir boyuta geldiğini kaydeden Naci Parmaksız, “Hayırsever işadamı Sıtkı Davut Koçman’ın örneği ne Türkiye’de nede yurt dışında bulunuyor. Çünkü kendisi vergisini ödedikten sonra kendisine ait paradan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne 80 milyon liralık bir yardımda bulundu. Ayrıca kendisinin kurduğu Sıtkı Koçman Vakfı ölümünden sonrada öğrencilere, üniversiteye yardımlarına devam ediyor. 1993 yılında kurulan vakfımız bugüne kadar toplam 20 milyon 439 bin 838 lira öğrencilere ve üniversiteye katkı sağladı. Bu rakama rahmetli Koçman’ın üniversiteye yaptığı yardımı eklersek kendisinin ne Türkiye’de ne de yurt dışında bir örneği bulunmadığını açıkça görüyoruz. Kendisi hayattayken öğrencilere ve üniversiteye yaptığı yardımlara, aramızdan ayrılmasının ardından vakıf olarak biz devam ediyoruz” dedi.

Parmaksız, Sıtkı Koçman Vakfı’nın üniversite öğrencilerine bugüne kadar ücretsiz bursların yanı sıra, yurt içi ve yurtdışı sempozyumlara katılan öğretim görevlileri ve öğrencilere, öğretim üyelerine akademik yayınları, üniversite ve vakfa ait binalarda tadilat bakım onarım giderleri konusunda destek verdiğini belirtti.

Sıtkı Koçman Vakfı’nın 2015 yılında yaptığı yardımlar hakkında bilgi veren Naci Parmaksız, “Mevcut kaynaklarımız ile 2015 yılında kadar 550 öğrenciye burs verdik. Burslar sadece Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde değil, diğer üniversitelerde okuyan Muğlalı öğrencileri de kapsadı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencilerimize 991 bin 518 lira, diğer üniversitelerde okuyan öğrencilerimize de 122 bin 625 lira destek verdik. Yine Muğla Sıtkı Koçman’da okuyan öğrencilere verilen acil maddi yardım bursu 17 bin 620 lira. Şartı eğitimi bursları kapsamında ise 6 bin 840 lira, Muğla ve diğer üniversitelerde okuyan burslu öğrencilerimize verilen başarı bursu miktarı da 2 bin 225 lira” dedi.

Öğretim üyelerine yönelik 2015 yılında yapılan yurt dışı mali desteklerinin de açıklayan Parmaksız, “Öğretim üyeleri ve öğrencilerimize yönelik yurtiçi mali destek olarak 6 bin 299, yurtdışı mali destek miktarı da 20 bin 400 lira. Fransa Campüs ile ortak bütçeli olarak gerçekleştirdiğimiz yurtdışı yüksek lisans eğitim bursu 43 bin 824 lira. Patent konusunda yapılan çalışmalara da destek verdik. Bu kapsamında öğretim üyesi ve öğrencilere 4 bin lira patent desteği sağladık” diye konuştu.

Muğla Sıtkı Koçman Vakfı’nın öğretim üyelerine yönelik düzenlediği Sıtkı Koçman Araştırma Ödülleri kapsamında 86 bin 152 lira katkı verildiğini belirten Parmaksız, üniversite tarafından düzenlenen kongre, sempozyum ve çalıştay desteği olarak 31 bin 645 lira, üniversite dışındaki diğer kurumlara verilen desteğin 5 bin 625 lira ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesine verilen diğer desteklerin de 93 bin 664 lira olduğunu açıkladı. Parmaksız, vakfa halkın katkılarının sürmesi ile hizmetlerin de artarak devam edeceğini söyledi.

Sıtkı Koçman Bilim ödülleri

Bu yıl yeni bir uygulamaya geçeceklerini kaydeden Parmaksız, “Bundan böyle Sıtkı Koçman Bilim ödülleri dağıtımı yapacağız. Muğla Sıktı Koçman Üniversitesi tarafından oluşturacağımız jüri Türkiye genelinde bulunan üniversitelerde yapılan bilimsel yenilik, bilimsel icat ve bunlarla ilgili olarak yapılan çalışmaları inceleyecek ve bu tür başarılı çalışmalara bu ödülü vereceğiz. Burada amacımız hem hayırseverimizin ismini yaşatmak hem de üniversitemizin tanıtımını yapmak” dedi.

Parmaksız, hayırsever vatandaşlara seslenerek, “Üniversite öğrencilere yardım etmek isteyen hayırseverlerimiz bunu bizim aracılığımız ile gerçekleştirebilirler. Bu anlamda öğrencilere yapılacak yardımlarda köprü olmak istiyoruz. Bu yardımlar onların talebi ve yardımın nasıl ve kimlere yapılacağı şeklinde değerlendirebiliriz” dedi.

Adı üniversiteye verildi

Ölümüne kadar yaptığı yardımlar ile üniversitenin gelişmesinde başrol oynayan Sıtkı Davut Koçman 2005 yılında İsviçre’de tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Muğla Üniversitesi’nin ismi 2012 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi olarak değiştirildi. Muğla Üniversitesi`ne heykeli dikilen Sıtkı Davut Koçman, Muğlalılar tarafından takdirle karşılanan ve sevilen bir işadamıydı. Atatürk`ün sınıf arkadaşı Jandarma Generali Kuruşçuoğlu Ali Kemal Bey ile saray doktorlarından Albay İsmail Hakkı Bey`in kızı Behice Hanım’ın çocuğu olan Sıtkı Davut Koçman emekli Tümgeneral Nazif Kayacık’ın kızı Fatma Mefaret Koçman ile evliydi. Sıtkı Koçman TÜSİAD eski başkanlarından Ali Koçman ve Okşan Perese’nin de babasıydı.

Geçmişi ödüllerle dolu

2002 yılında hayatını kaybeden Sıtkı Davut Koçman, 1973 yılında İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından `Üstün liyakat nişanı` ile onurlandırılmış, 2000 yılında da Türkiye`ye yaptığı katkılarından dolayı `Devlet Üstün Hizmet Madalyası` ile ödüllendirilmişti. Sıtkı Davut Koçman, iş hayatı boyunca Banvit, BMC, Koçtuğ Denizcilik, Köyceğiz Krom, Topkim, Med-İlaç ve Güneşli Tavuk gibi farklı sektörlerden birçok şirketi hayata geçiren isim oldu.

Koçman’ın üniversiteye kazandırdıkları

Sıtkı Davut Koçman 1999 yılından itibaren himayesi altına aldığı Muğla Üniversitesi’ne 6 yıl içinde Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu, Fethiye Ali Sıtkı Mefharet Koçman Meslek Yüksekokulu, Mefharet Koçman Kız Öğrenci Yurdu, Sıtkı Koçman Öğrenci Sarayı, Yabancı Diller Yüksekokulu, Sıtkı Koçman Köprüsü, yerleşke içi yollar, çevre ve aydınlatma, Teknik Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, jeneratör ve kesintisiz güç kaynakları, Sıtkı Koçman Spor Tesisleri, Milas Sıtkı Koçman Meslek Yüksekokulu, lojmanlar Fethiye Sağlık Yüksekokulu ile İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’ni kazandırdı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets