Gevenes Halkalı (Çaybükü) Camii Kitabeleri - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Gevenes Halkalı (Çaybükü) Camii Kitabeleri

Bu haber 22 Mart 2016 - 0:56 'de eklendi ve 36 views kez görüntülendi.
Namık Açıkgöz
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz

 Fırsat oldukça, Cuma namazlarını köy camilerinde kılmayı severim. Hem bir dağ yamacında ibadetimi yapmak, hem de oralarda eski yazılı mezar taşı ve kitabe falan varsa, onları okuyup yeni yazıya aktarmak isterim. Geçen haftaya kadar sadece Belen Kahvesine   gittiğim Gevenes (Çaybükü) köyüne (Şimdi mahalle oldu ya!) bu defa Açık Ceza Evin’de Çanakkale ve Akif konuşması yapmak için gitmiştim. Cezaevi eğitim biriminde görevli Sevgili İdris Koç hocama, “Hazır oraya kadar gitmişken Cumayı köyün camisinde kılalım.” dedim. “Çok iyi olur hocam… O cami biraz tarihi özellikleri olan bir cami.” dedi.

Gittik…

Camiin avlusuna vardığımızda, minare de ve camide eski yazılı kitabe olduğunu gördük. Yan tarafındaki hazirede de 4-5 eski yazılı mezar taşı vardı.

Mezar taşlarını sonraya bırakarak hemen kitabeleri okumaya çalıştım. Üst üste badana yapıldığı için harfler zor seçiliyordu ama gene de metinleri okudum.

Cami’nin kitabesinde şu yazıyordu:

Yapıldı câmi-i zîbâ salâdır ehl-i îmâna

Kılındıkça namâz  envârı çıksun âsumâna

Çıkup Hacı Molla Ahmed eyledi ihyasını himmet

Sevâbını bulur yevmü’l-kıyâm vardıkda dîvâne

Sene 1319 (Miladi 1901-1902)

Anlaşılan, camii 1901 veya 1902’de Hacı Molla Ahmet yeniden yaptırmış.

Minare kitabesinde de şu metin var:

Hacı Efendi oğlu Hacı Molla Ahmet itdi imâret

Yapıldı minâresi câmie artırdı şerâfet

Muğlalı ….. usta verdi metânet

Bin üç yüz yirmi ikide oldı tamâmet

Minarenin kitabesi Miladi 1904-1905 yıllarında yapılmış. Fakat ne acıdır ki, minareyi yapan ustanın adı, kitabeden kazınmış. Osmanlı’nın tahammül ettiği bir gayr-ı  Müslim isme, bir Cumhuriyet vatandaşı tahammül edememiş. Muhtemelen orada gayr-ı Müslim bir ustanın adı yazılı idi. Muğla saat kulesinde de yapan ustanın adı kazınmıştı. Saat kulesinde adı kazınan ustanın adının Filvari olduğunu biliyoruz; belki burada da aynı ustanın adı yazıyordu ama ben burada da Düğerek Camii minaresi kitabesinde adı yazılı olan Mihail ustanın adının yazılı olduğunu tahmin ediyorum. (Bereket Düğerek’te ustanın adı kazınıp silinmemiş kitabeden.)

Minarede, eski yazılı istifle bir “Maşallah” yazısı ve buna bağlı olarak bir gamalı haç sembolü bulunmakta.

Yanında değirmen, önünde Gevenes Çayı, karşısında Belen kahvesi ile bir zenginlik arz eden camiin kitabeleri, 110-115 yıl öncesinden sesleniyor bizlere.  Muhtemelen camiyi ve minareyi yaptıran hacı Ahmed’in torunları oralarda bir yerlerde yaşıyorlardır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets