Boklamadığımız Yer Kalmamış! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Boklamadığımız Yer Kalmamış!

Bu haber 20 Mart 2016 - 23:17 'de eklendi ve 45 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

TOKİ” ve “Küçük Sanayi Sitesi” yazılarım Hamle’nin web sitesinde alışageldiğimizin üzerinde tıklama alırken, ben de çok sayıda telefon ve mesaj aldım. Kimileri soru soruyor, kimileri öneride bulunuyordu…

Hamle’nin web sitesinde yorum yapanlar da vardı. “Küçük Sanayi Mi, Organize Sanayi Mi?” başlıklı yazımın altına bizim Vatandaş AhmetMakine Mühendisi Ahmet Tan Karaosmanoğlu” da bana hitaben şöyle demiş:

… hatırlarsan Akçaova’daki Sanayi Sitesi için önceleri 2010-2011 yıllarında yapmış olduğumuz TV Programlarında sanayinin ancak ve ancak yer tahsisleriyle taşınabileceğini bahsetmiştik. Geç de olsa fark ettiler. Ayrıca buradan söylemek isterim; Yapılacak olan sanayi dükkanlarının yer tahsisleri yapıldıktan sonra inşaatları için TOKİ’ye gitmeye gerek yok. TOKİ şartlarını öğrendikten sonra KARAOSMANOĞLU İnş.Ltd.Şti olarak bizim de yapabileceğimizi ve bizden de teklif alınabileceğini bildirmek isterim.

 

xx           xx           xx

Karaosmanoğlu’nun “Yeni fark ettiler” dediği konu, geçen cumartesi günü benimde “Küçük Sanayi Sitesi’nin Rantı…” başlıklı yazımda söz ettiğim “Küçük Sanayi Sitesi ile Fuar Alanı yan yana olmaz” görüşümüz… “Sakalımız yok ki dinlesinler” diyeceğim, ama… Benim var, ara sıra Karaosmanoğlu da bırakıyor, ama bizimkiler o sakallardan olmasa gerek!

Neyse…

Burada asıl önemli olan, Karaosmanoğlu’nun teklifi. TOKİ şartlarında, TOKİ’den uygun teklif vereceğini söylüyor. Gerçi Muğla ’yı yönetenlerimizin pek öyle yerli ile iş yapma alışkanlıkları da yoktur, ama… (!)

İlle de Dirgeme (Akkaya) Yolu’na taşınılacaksa, hiç değilse bu defa yerliyle; kendi çocuğumuzla iş yapıverin gari… Hem de yabancı ile yarıştırarak…

 

xx           xx           xx

İlle de Dirgeme Yolu…” deyince aklıma geldi. Okurlarımdan biri de telefonda sordu:

Büyük ikramiye kime çıkacak?

Ben “Ne ikramiyesi” diyemeden o devam etti;

Küçük Sanayi Sitesi’nin taşınmak istendiği Gülağzı Kavşağı’nın çevresinde kimler arazi satın almış bir araştırın bakalım. Taşınma gerçekleşirse büyük ikramiye onlara çıkmış olacak.

Hala hastanedeyim demekten de bıktım, ama öyle. Buradan o araştırma zor… Meslektaşlarımdan biri mi, kim olursa oradan bilet alanları öğrenir de bizimle paylaşır diye umuyorum…

Dönemin Muğla Belediyesi’nin Küçük Sanayi Sitesi’ni Akçaova’ya taşıma kararı alacağından haberdar olup önceden bilet alanlar olmuş olabilir. Galiba oldu da… Oldu da ne oldu? Büyük ikramiye umutları muhtemelen amortiye dönüştü…

Merak etmeyin öğreniriz, öğrenirsiniz…

 

xx           xx           xx

Arayan okurlarımdan birinin anlattıkları, birinin de sorduğu soru oldukça ilginçti. Soru şöyle;

Küçük Sanayi Sitesi’nin taşınmasına karar verildiğinde Akçaova’da Sanayi Bölgesi belirlendi, planlama yapıldı, 18. Madde uygulaması gerçekleşti. 96 Akçaovalı tapu sahibi oldu. Aradan neredeyse 10 yıl geçmiş o zamanın Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün’ün yerine Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş çıkıp pardon diyor. Şimdi o tapu sahipleri ne yapacaklar? Arazilerine tamirhane mi yapacaklar, apartman mı dikecekler? Madem oradan vazgeçilecekti 18. Madde neden uygulandı? Madem 18. Madde uyguladınız ve sonrada bazı şahıs arazilerinde hukuki sorun çıktı, o zaman neden istimlak etmediniz?

Yanıtlayan olur mu bilmem… (!)

Anlatılan da en az soru kadar ilginç;

AkçaovaYeşilyurt yolu üzerindeki Belediye Mezbahası yanında 600 dönüm Hazine Arazisi var desem ne dersiniz? Hayır, ŞAH Sürücü Kursu’nun trafik pistini kastetmiyorum. Oranın durumu ile ilgili bilgi sahibi değilim…

Bu 600 dönümlük alan Mezbaha’nın taşınması gündeme geldiğinde sorgulanmış. 22. Dönem Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu Karadağ’da TOKİ Evleri için belediye ile kavga verirken, bu alan neden düşünülmemiş onu da anlamak mümkün değil…

Bu 600 dönüm Hazine Arazisi şimdi değerlendirilebilir.

Peki, burada 2. Etap TOKİ Evleri mi olmalı, yoksa Menteşe Küçük Sanayi Sitesi mi?

 

xx           xx           xx

Malum 2. Etap TOKİ Evleri ile ilgili Mimarlar Odası Muğla Şubesi tarafından Muğla İdare Mahkemesi’nde yürütmenin durdurulması talebiyle açılan dava devam ediyor.

Mimarlar haklı, sanırım peşini bırakmayacaklardır… Yol yakınken o 600 dönümlük arazi tercih edilebilir, ama mezbaha yanında yerleşme olur mu?

Olmaz tabi…

Karabağlar Yaylası ile Düğerek Mahallesi arasında Kanalizasyon Arıtma Tesisi nasıl oluyorsa, mezbaha yanında da toplu konut öyle olur, demek te mümkün ama “uygar şehircilik anlayışında” ve “uygar şehirlerde” böyle bir arabesk yapılanma olmaz.

Köylerde bile izin verilmez!

 

xx           xx           xx

Şöyle bir gözünüzün önüne getirin;

Düğerek Çayırı’nda Kanalizasyon Arıtma Tesisi; Akçaova’da Mezbaha; Dirgeme (Akkaya) Yolunda Katı Atık Depolama Tesisi (Çöplük); Gülağzı Kavşağı’nda da Menteşe Küçük Sanayi Tesisi kuracaklar…

Boklamadığımız yer kalmıyor! Böyle bir şehircilik nerede var?

Şu hale bakın; Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ni dert edinmiyoruz da Küçük Sanayi Sitesi’nin derdine düşüyoruz. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Yılanlı Yaylası’nda kurduğu (Yörük Şenliklerinin ilkinin yapıldığı) Tesise sahip çıkmak varken, yılan hikayesine dönen Akçaova Fuar Alanı’na “Yörük Köyü” sığdırmaya kalkıyoruz!

Fuar Alanı mı derseniz, belki ileri de “Düğün Salonu” olur, ama pahalı diye orayı tercih eden de çıkmaz!

İnşallah yorulurlar, Muğla’nın orası burası ile oynamayı bırakırlar da Belediye Mezbahasını “Et Entegre Tesisine” dönüştürmek birinin aklına gelir… (!)

 

xx           xx           xx

İşi bilen bir okurum da “Muğla’nın sanayi-ticaret alanı gelişmesi Akçaova ve Yatağan istikametinde; konut gelişmesi Kötekli, Yeniköy, Ortaköy, Yaraş ve Gülağzı istikametinde öngörülmemiş miydi? Planlama kağıt üzerinde değil de, kimin kafasına göre?” diye soruyordu…

Mezbaha yanında elbette TOKİ olmaz, ama Küçük Sanayi Sitesi olabilir. TOKİ evleri de siluet derdi de yok, kaç kat isterseniz o kadar gidin Gülağzı Kavşağı’nda yapın…

Bana sorarsanız Küçük Sanayi Sitesi’nin Bayır Küçük Sanayi Sitesi’ne taşınması yakışır.

 

xx           xx           xx

Tabi bir de ben dahil kimsenin sormadığı bir soru var. Bakalım nereye olursa olsun Küçük Sanayi Sitesi sakinleri bulundukları yerden kalkıp gidecekler mi?

Geçen hafta cumartesi günü bu paylaştığımız “Küçük Sanayi Sitesi’nin Rantı…” başlıklı yazımda “Özcan Özgür’ün Küçük Sanayi Sitesi’nde bir dükkanı var. Belediye ‘Haydi arkadaşlar taşınıyoruz’ diyor. Hemen gidip o ‘taahhüt’ isteyen kooperatife ortak oluyorum. Orada yeni dükkan sahibi olurken, mevcut yerde kat karşılığı dükkan, 2 daire sahibi oluyorum. Buraya kadar tamam… Yazımın başında da vurguladığım gibi bu ‘rant’ haktır. Kazancım kıdem tazminatım, emekli ikramiyemdir.” demiştim. Sanayi esnafı buna tepki göstermiş. Onları temsilen biri de şöyle dedi:

Küçük Sanayi Sitesi üzerine kıyamet kopuyor, kimse bize sormuyor. Zemin artı 3 kat vermişler. Neden 4 değil? Verdiklerinden elimizde bir şey kalmıyor. Çünkü müteahhit ortak oluyor. Üstüne bir de gidip yeniden dükkan sahibi olacağım. Enayi miyim?

Bu site 50 yılda taşınamaz… Muğla’yı boklamaya devam!

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets