Küçük Sanayi Sitesi’nin Rantı… - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Küçük Sanayi Sitesi’nin Rantı…

Bu haber 19 Mart 2016 - 0:11 'de eklendi ve 58 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Dünkü yazımı “Acaba bu Küçük Sanayi Sitesi taşınmasının bir rantı var mı?” diye noktalamıştım.

Elbette vardır… Olmaz olur mu?

İşin içine “toprak” girdimi, orada “rant” vardır. Yoksa “Rant”, “Emek harcamadan elde edilen kazanım.” ve iktisatçılar tarafından ise “Doğanın getirisi” olarak tanımlanır mıydı?

Emek harcamadan elde edilen her kazanım iyi bir kazanım değildir… (!)

Ama rantı veya getirisi en iyi olanda ‘toprak’tır. Toprak durduğu yerde, ekip işlemeseniz de kazandırır. Birde üzerine yatırım yaparsanız daha çok kazanırsınız. Merak etmeyin helaldir

Seneler önce Küçük Sanayi Sitesi’nde işyeri; ‘ekmek teknesi’ sahibi olanlara o tekne bugün zemin artı 3 kat yapılaşma hakkı veriyorsa, o hak helaldir, hak sahibi için bir çeşit ‘kıdem tazminatı’, emekli ikramiyesidir…

 

xx           xx           xx

Bildiğim kadarıyla Küçük Sanayi Sitesi’nin taşınmasına 2002 veya 2003’te karar verildi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Web Sitesi’ne girdim. Orada dönemin Muğla Belediyesi’ne ait meclis kararlarını bulamadım, ama ‘Proje Arşivi’ne ulaştım. Arşivde “Akçaova 2. Etap Yerleşim Bölgesi ve Küçük Sanayi Sitesi” başlığı altında “Akçaova I. Etap Yerleşim Bölgesi’nde kooperatifler aracılığıyla çalışmalar devam ederken, Küçük Sanayi Sitesi için ayrılan bölgedeki 18. madde çalışmaları tamamlanarak, buradaki alt yapı çalışmalarında son safhaya geldik.” deniliyor.

Ardından “Sanayi Bölgesi Kentsel Dönüşüm” başlığı altında da “Eski sanayi bölgesindeki yapılar, yapılan imar düzenlemesine uygun olarak yıkıldı. Yapılan imar düzenlemesine göre, sanayi bölgesi altı ticaret üstü konut olmak üzere yapılaşmaya açıldı. Kentsel dönüşüm projesinin ilk ayağı olarak, küçük sanayi sitesinde, 152 konut ve 11 işyeri yapılarak kent estetiğine kazandırıldı.” ifadesine yer verilmiş.

Aynı arşivde daha 3 sene öncesine ait (17 Mart 2016) “Gürün 1 Yılı Değerlendirdi” başlığı ile karşılaşıyorsunuz. Spotta da “Akçaova II. Etap Yerleşim Bölgesi’nde çalışmalara başlanacak ve Küçük Sanayi Sitesi’nin buraya taşınmasıyla ilgili ilk adımlar atılacak” denilmiş.

 

xx           xx           xx

Şimdi soralım, yanıt veren olursa merakımızı giderelim…

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş Küçük Sanayi Sitesi’nin Akçaova’ya taşınması ile ilgili “Şahıs arazileri üzerinde hukuki sorunların yaşanması nedeniyle yapılamadı” diyor. Ama insana “Akçaova’da Küçük Sanayi Sitesi’nin taşınacağı alanda, şahıs arazilerinde hukuki sorunlar bulunduğu 12 yıl sonra Muğla Büyükşehir olurken mi fark edildi?” diye sormazlar mı?

Galiba Başkan Gürün’ün doğru olan projelerinden biri olan Küçük Sanayi Sitesi taşınma projesi MUTSO’nun (Muğla Ticaret ve Sanayi Odası) “Fuar Alanı Projesi”nin kurbanı oldu ve Başkan Gümüş’ün kucağına ölü doğdu!

 

xx           xx           xx

Küçük Sanayi Sitesi’nin Akçaova’ya taşınması kararını desteklemiştik. Ancak aynı bölgede “Fuar Alanı” kurulması gündeme geldiğinde, Muğla’nın Fuar Alanı’na ihtiyacı olmadığına da dikkat çekerek “Sanayi ile fuar yan yana olmaz” demiştik. Galiba farkına varılan şahıs arazilerinde hukuk sorunu değil, bu yanlışları oldu!

Madem Küçük Sanayi Sitesi Akçaova’da olmayacaktı; Fuar Alanı yetmiyor gibi yine MUTSO Projesi Yörük Köyü’ne komşu olacak (Geleceğin et entegre tesisi olabilecek) koskoca Belediye Mezbaha’sını neden orada faaliyete geçirdiniz?

O zaman Muğla Belediye Meclisi Üyesi, bu zamanda da Menteşe Belediye Meclisi Üyesi olan Celal Orhan’ın (ORŞAH) ve Akçaova’da anayol üzerindeki komşularının kabahati ne? Millet Akçaova’ya taşınmaya başlamıştı… Şükrü Zeybek te deri işleme tesisini orada faaliyete geçirmişti…

ŞaşBu nasıl bir arabesk planlama ve şehircilik anlayışıdır?

 

Xx          xx           xx

Menteşe Belediye Başkanı Gümüş, açıklamasında Küçük Sanayi Sitesi için Gülağzı Kavşağı’nda 1 milyon m2 Hazine Arazisi bulduklarını belirtirken, “Arazi üç şekilde değerlendirilebilir. Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’ne cüzi miktarda satışı yapılabilir. Belediye olarak biz de yapabiliriz, son olarak da TOKİ yapımı üstlenebilir. Bizim temennimiz, eğer olursa Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’ne arazinin Hazine tarafından cüzi bedelle satışı yapılarak kooperatifin yapmasıdır.

Küçük Sanayi Sitesi’nin Akçaova’ya taşınması gündeme geldiğinde “Böyle olmaz” diye de yazmıştık. Küçük Sanayi Sitesi’nin taşınması yaklaşık 15 yıldır gündemde, Cumhuriyet İlkokulu’nun kuzeyindeki, bugünde “Yukarı Sanayi” diye anılan Eski Sanayi Sitesi’nin tasfiyesi hala tamamlanabilmiş değil…

O zaman, “Herkesin Akçaova’da dükkan yaptıracak parası olmayabilir. Taşınmanın yıllarca sürmemesi için önce dükkanlar belediye tarafından yapılmalı veya bir müteahhide yaptırılmalı. Müteahhitte bu hizmeti karşılığında sanayideki kentsel dönüşümü üstlenmeli” demiştim…

O gün önerdiğimi bugün Başkan Gümüş’ten duyuyoruz. Kendisini kutluyorum. “Haksız rant” ihtimalinin engellenmesi için bu göçün gerçekleştirilmesi Belediye’ye yakışır…

 

xx           xx           xx

Başkan Gümüş’ün Küçük Sanayi Sitesi’nin taşınmasının ardından geride kalan bölge ile ilgili ifadelerine ayrıca bakarız. Biz taşınma ile ilgili ifadelerine bakmaya devam edelim.

Başkan Gümüş, Gülağzı Kavşağı’nda Küçük Sanayi Sitesi ile ilgili “Hazine arazisinin yaklaşık 500 dönümü küçük sanayi sitesi için yeterli olacaktır.” demiş.

Peki, kalan 500 dönüm ne olur?

O kadarını bilemem… Acaba OSB için 500 dönüm yeter mi?

Başkan Gümüş açıklamasında bir de Gülağzı Kavşağı ile ilgili “Bu alanı seçmemizdeki ana neden şehir merkezine yakın olması ve görüntü kirliliğinin ortadan kaldırılması.” ifadesinde bulunmuş. İlk anda kulağa hoş geliyor. Kendisinin iyi niyetinden şüphem yok.

Umarım Küçük Sanayi Sitesi’nde gördüğünü Kireç Sanayi’de de görür…

Ben yine sormadan edemiyorum;

Başkan Gümüş Küçük Sanayi Sitesi’nin taşınması şu anda sadece taslakifadesinde de bulunduğuna göre, Muğla’nın “sanayi mahallesi” konumundaki Bayır’da “Küçük Sanayi Sitesi” bulunduğunu biliyoruz. Buraya taşınılabilir. Bulduğumuz yer boklamanın alemi yok!

 

xx           xx           xx

Bir de anlayamadığım şu;

Özcan Özgür’ün Küçük Sanayi Sitesi’nde bir dükkanı var. Belediye Haydi arkadaşlar taşınıyoruz” diyor. Hemen gidip o “taahhüt” isteyen kooperatife ortak oluyorum. Orada yeni dükkan sahibi olurken, mevcut yerde kat karşılığı dükkan, 2 daire sahibi oluyorum. Buraya kadar tamam…

Yazımın başında da vurguladığım gibi bu “rant” haktır. Kazancım kıdem tazminatım, emekli ikramiyemdir.

Malum Muğla da büyüyor. Yatağan, Menteşe, Ula iç içe geçti sayılır. Gülağzı Kavşağı’nda da yakın zamanda “görüntü, gürültü kirliliği”nden şikayet edilir, sanayi taşınırsa, oradaki dükkanın yerine yapılacak daireler, yine Allah bilir ama muhtemelen “haram” olacaktır!

Bunun Devlet veya yerel yönetim eliyle yapılması da “rant yaratmak” anlamına gelir mi diye sorulacak olursa;

Korkut Boratav’a göre ‘rant’, daha geniş bir yorumla, belki de “avanta” teriminin anlamına da geçerek “Devletin çeşitli uygulamalarla bireysel, endüstriyel veya sektörel olarak özel teşebbüs lehine herhangi bir ‘çıkar avantajı’ yaratması; bu avantajın realizasyonu ve PAYLAŞIMI”dır.” diye tanımlanıyor…

Uğur Mumcu Bulvarı yanındaki Küçük Sanayi Sitesi alanında yaratılan rant oradaki işyeri sahiplerine helal hoş olsun. Haklarıdır… Küçük Sanayi Sitesi’nin taşınmasına gelince, Bayır’da konuşlandırılsın. Gülağzı Kavşağı’ndaki Hazine Arazisi’ne de Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulsun. Olmadı, orada 10-15 katlı TOKİ Evleri üretilebilir…

Neden olmasın?

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets