Muğla'da Kadın Müzesi Kuracak mıyız? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla’da Kadın Müzesi Kuracak mıyız?

Bu haber 17 Mart 2016 - 22:34 'de eklendi ve 26 views kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşek
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Erkekler analitik gözle hayatı algılarken, kadınlar duygusal algılarıyla,  hayatın  sevecen yönüyle daha fazla haşır neşir diye düşünüyorum.

Gerçekten de kadın hayatı yaşanılır kılarken, annelik güdüsünün kucaklayıcı algısı ile hayatın tüm yükünü sırtına almaya ve taşımaya çalışmakta.

Kim ne derse desin kadın ve erkek iki ayrı ordu ve bu orduyu orta yerde birleştirende sevgidir.

Kadın insanlık ordusunun yarısını teşkil etmekteyse, kadın tarihinin önemini ve değerini görünür kılmak adına önce İstanbul, İzmir derken sanal kadın müzesinin üçüncüsü Antalya’da açıldı.

Tarih boyunca milletimizin kadını çok değerliyken sonrasında ne olduysa yaşamda tökezletildi.

Kemalpaşa Alaş Kazak Vadisi Kımız Çiftliğine hiç gittiniz mi? Çiftliğin içinde Otağ inşa edilmiş ve Otağ’ın içindeki yaşamı anlatıyorlar. Evin kızı en baş sedirde oturtularak onurlandırıldığı belirtiliyor. Sonrasında ne olduysa oldu ve kadın, sosyal, siyasal ve kültürel alanda duraklama devrine sokuldu.

Kadınlarımız değer görmeli. Kadın gelişmeli. Kadın okumalı. Kadın çalışmalı. Kadın karar mekanizmalarına dahil edilmeli. Kadın ülke yönetiminde söz sahibi olmalıdır. Kadın için baharlar yaratılmalıdır.

Geldiğimiz noktada kadının varlığını kabul etmemiz ve konumunu yüceltmemiz gereklidir. Bu toplumsal ahenk için çok elzemdir.

Son yıllarda küçükte olsa bir uyanış var ve sonrasında da kadınlarımız için farkındalıklar yaratılmaya ve kadına bakışın algısı sempatikleştirilmeye çalışılmakta.

Kadınlar için müzeler kuruluyor peki neden?

Kadın tarihini gündemde tutmak ve kadın belleği oluşturmak için bir onurlandırma ve bilgilendirme mekanı yaratılmaya çalışılıyor.

Kent ve kırsalda kadın yurttaşlığını yükseltmek, kadınlarla ilgili her türlü konuyu ele alarak kadınların var olma ve bu nedenden dolayı kentsel bilincin geliştirilmesinde birbirlerinden farklı kulvarlarda katkı vermiş olan kadınların, onların başarı hikayelerini derleyerek gözler önüne serilmesi amaçlanıyor.

Muğla olarak henüz kadın için anlamlı varlık gösteremedik. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, MUTSO KAGİK işbirliğince yürütülen “100 Yılda 100 Kadın” projesiyle sınırlı kadın sayısı ile ilk baştan kadın varlığını çerçeveledik. Bence kısır bir çalışma.

Memleketim Antalya, aynı değerde de Muğla. Kadın bakışımla ilimize katkı sunmak için uğraşıyorum ve başka illerdeki çalışmaları taşıyarak ve gündeme getirmeye çalışmaktayım.

Kardeşim de Antalya’da genç yaşta Kadın Müzesine girmeyi başardı ve bende onu buradan kutluyorum.

Antalya Kadın Müzesi’nin I. Etabı olan sanal müzenin kuruluş aşaması 23 Kasım 2015’te tamamlandı ve bu tarihteki açılışla halka ve basına tanıtılarak yaşamaya başlamıştır.

Bundan sonraki süreçte Sanal Kadın Müzesi hızla gelişimini sürdürerek etkinleşip zenginleşerek soyut olmaktan çıkıp somut müzeyle taçlanması için de II. Etap çalışmaları devam edileceği belirtilmekte.

Kadınların var olma ve toplumda hak ettikleri yeri alma mücadelelerine katkı vermek ve böylece Atatürk’ün önderliğinde yaratılan kadın kazanımlarını korumak ve yükseltmek için güzel yurdumda kadın müzeleri kurulmaya başlanmıştır. Kadınlarımız için harika.

Kadınların bireysel, sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasal açılardan tarihi süreç içinde ve günümüzde oynadıkları rolleri ve bulundukları durumları yansıtıp; kadına ilişkin iyiden ve güzelden yana ne varsa paylaşıp kadın farkındalığını yüceltip yükselterek ve tüm bunlar için kadınları bir araya getirerek aktif ve sürdürülebilir ortak bir güç platformu oluşturmak için Kadın Müzelerinin ayak sesleri duyulmaktaysa ve İstanbul, İzmir, Antalya’da kurulduysa. Muğla’da ne zaman?

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets